Lietuvoje

2020.04.16 10:14

Tęsiantis karantinui teiks emocinę pagalbą: daugiau sunkumų patiria ir vaikai, ir suaugę

Ketvirtadienį šalyje pradeda veikti nemokama emocinės pagalbos linija 1809. Siekiant užtikrinti emocinės paramos teikimą karantino metu, savo jėgas suvienijo skirtingos emocinę pagalbą teikiančios organizacijos.

Kaip kalbėjo premjero patarėjas Giedrius Surplys, tam, kad tokia pagalba galėtų būti teikiama, jėgas suvienijo „Vilties linija“, teikianti pagalbą suaugusiems, taip pat pagalbos moterims linija, „Vaikų linija“, „Jaunimo linija“ ir „Sidabrinė linija“, skirta teikti pagalbą senjorams.

Vaikai nerimauja dėl sveikatos, dažniau patiria nerimą

„Vaikų linijos“ vadovas, psichologas Robertas Povilaitis sakė, kad, įvedus karantiną, sumažėjo bandymų paskambinti į „Vaikų liniją“, tačiau išaugo tokių pokalbių trukmė. Galima interpretuoti, kad vaikai visą laiką praleidžia namuose – jie gyvena pasikeitusioje aplinkoje, kurioje apie savo sunkumus kalbėti sunkiau.

Lietuvoje patvirtinti 37 nauji koronaviruso atvejai, devyni jų – pakartotiniai

Karantino metu vaikai šiek tiek rečiau skambina telefonu, tačiau srautas internetu išlieka toks pats didelis.

Temos, kuriomis vaikai nori pasikalbėti, taip pat išlieka panašios, tačiau yra ir tam tikrų pokyčių. Iki karantino paskelbimo santykiai su tėvais buvo antroje vietoje esanti vaikų problema, dabar ši tema pakilo iki pirmosios vietos. Anot R. Povilaičio, tai natūralu, kadangi vaikai visą laiką praleidžia su tėvais, dažniau susiduria su tokiomis problemomis.

Pakankamai daug skambučių sulaukiama iš tų vaikų, kurie galvoja apie savižudybę, ketvirtoje vietoje rikiuojasi vaikų baimė dėl savo ir kitų sveikatos. Žymiai daugiau skambučių sulaukiama dėl patiriamo nerimo, streso. Didžiausias šuolis buvo tokių kreipimųsi, kai vaikai kalba apie savęs žalojimą, teigė R. Povilaitis.

Psichologas taip pat pažymėjo, kad į virtualią erdvę keliasi patyčios, tačiau sunku pasakyti, ar patyčių mastas padidėjo.

„Prasidėjus karantinui, vaikai tą išgyvena, kai kurie sunkumai aštrėja, atsiranda temų, kuriose vaikai kalba apie baimes, vaikai pasakoja apie nerimą, kad jų tėvai gali būti užsikrėtę koronavirusu, pasakoja apie patirtis, kai šeimoje nėra patvirtintas užsikrėtimo atvejis, tačiau artimieji vis vien pradeda gydytis, įtaria užsikrėtimą“, – spaudos konferencijos metu pasakojo R. Povilaitis.

Svarbu, kad vaikai turėtų galimybę pasikalbėti, turėtų artimųjų, kurie galėtų padėti.

Per keturias karantino savaites „Vaikų linijos“ savanoriai atsiliepė 5 tūkst. 495 skambučius, 162 pokalbiai įvyko internetu, atsiliepė į 55 laiškus.

Ketvirtadienį startuoja trumpasis numeris 1809, tačiau galima kreiptis ir iki šiol galiojusiais numeriais.

Pranešimų daugėjo nežymiai, bet tam yra priežastis

Moterų informacijos centro direktorė Jūratė Šeduikienė kalbėjo, kad šiame centre taip pat veikia pagalbos moterims linija. Ši linija aptarnauja tris organizacijas – viena jų ir Moterų informacijos centras, taip pat aptarnaujama Klaipėdos socialinės psichologinės pagalbos centras ir Kauno moterų linija.

„Skambučių į pagalbos moterims liniją karantino metu smarkiai neišaugo, bet kas išryškėjo, tai kad yra daug klausimų ir ilgų pokalbių dėl koronaviruso“, – sakė J. Šeduikienė.

Ji taip pat priminė, kad Lietuvoje veikia 16 specalizuotos kompleksinės pagalbos centrų, kurie teikia pagalbą asmenims, nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje visoje Lietuvoje.

„Nors mes paskutiniu metu labai dažnai girdime iš policijos pareigūnų pasisakymų, kad smurto artimoje aplinkoje daugėja, tačiau jeigu žiūrėtume į specializuotos pagalbos centrų statistiką, tai tas padidėjimas yra labai neryškus“, – kalbėjo Moterų informacijos centro direktorė.

Anot jos, lyginant 2019 metų pirmąjį ketvirtį su šių metų pirmuoju ketvirčiu, tai pranešimų, gautų iš policijos, skaičius yra padidėjęs 5 proc. Kitaip tariant, praėjusių metų tą patį laikotarpį gautas 2641 pranešimą, tai šiemet gauta 2775 pranešimus.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien 11:00 - 23:00
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikaltos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI 16:00 - 20:00
(išskyrus švenčių dienas)
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiūsių artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga infomrcija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba pasichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės

„Kas įdomu, kad kai prasidėjo karantinas, pranešimų skaičius iš policijos krito. Krito ir asmeniškai besikreipiančių į specializuotos pagalbos centrus dėl pagalbos. Manau, kad policija turi iškvietimų daugiau, tačiau nepradedami ikiteisminiai tyrimai, o jei nepradedamas ikiteisminis tyrimas informacija nukentėjusį apie smurtą artimoje aplinkoje nėra perduodama specializuotos kompleksinės pagalbos centrui“, – kalbėjo J. Šeduikienė.