Lietuvoje

2020.04.08 14:40

Paskelbus apie prievolę dėvėti kaukes, ministerija kalba apie baudą, policija – apie įspėjimą

Skvernelis toliau sieks bausmių už saviizoliacijos nepaisymą griežtinimo; atnaujinta 16.16
Aida Murauskaitė, Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.04.08 14:40

Vyriausybė sugriežtino kai kurias karantino, kuris pratęsiamas dar dvi savaites, taisykles. Nuo penktadienio dėvėti viešumoje apsaugines kaukes bus privaloma. Iki šiol tai buvo rekomenduojama. 

Vaistinės ir mažmeninės prekybos tinklai pamažu pildo lentynas atsivežamomis kaukėmis, tačiau jų vis dar stinga. Be to, ir kaina neretai kandžiojasi.

Kaip sakė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Gabrielė Banaitytė, pagal Vyriausybės nutarimą, tiks ne tik nuo virusų apsaugantys respiratoriai, bet ir medicininės, savadarbės kaukės, taip pat šalikas ar skarelė, dengianti burną ir nosį.

Teisingumo ministerijos atstovas Audris Kutrevičius paaiškino, kad, pagal Vyriausybės nutarimą, už karantino taisyklių pažeidimą, kas užtraukia administracinę atsakomybę, gali būti skiriama 500–1500 eurų bauda. Pirmą kartą nusižengus taikoma pusė minimalios baudos – 250 eurų.

Anot A. Kutrevičiaus, ir kaukės ar jos pakaitalo nedėvėjimas yra karantino taisyklių pažeidimas.

Tiesa, kaip sakė Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis, policininkai tikrai neskubės rašyti protolokolų, o pirmiausia griebsis įspėjimo.

Jis pabrėžė, kad policija orientuota į piliečių sąmoningumo didinimą. Anot R. Matonio, kaukių dėvėjimo kontrolei neprireiks ir papildomų policijos pajėgų.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

S. Skvernelis toliau sieks bausmių griežtinimo

Premjeras Saulius Skvernelis tikina, kad valdantieji Seime ir toliau sieks, jog būtų priimtos Baudžiamojo kodekso (BK) pataisos, kuriomis siekiama sugriežtinti bausmes už saviizoliacijos pažeidimus.

Antradienį Seime antrą kartą nepavyko priimti BK pataisų, mat opozicijos atstovai, ištraukdami balsavimui skirtas korteles, sugriovė kvorumą parlamente. S. Skvernelio manymu, tokį elgesį negalima pavadinti kalbėjimąsi argumentais.

„Argumentai turėtų būti išreiškiami ne tokiu būdu – tiesiog ištraukiant korteles ir imituojant, kad nedalyvauji posėdyje. Aš manau, kad argumentai, išsakyti įstatymo teikėjo – Teisingumo ministerijos – yra pakankamai svarūs. Mes vėlgi kalbame apie išimtinius atvejus – būtent pandemijų, epidemijų atvejus – ir ne šiaip, kad kažkas išėjo pasivaikščioti, o (kalbame apie tą asmenį – LRT.lt), kuris sąmoningai, žinodamas, kad serga, išėjo, turėjo kontaktą ir užkrėtė vieną ir daugiau žmonių“, – trečiadienį spaudos konferencijos metu komentavo S. Skvenelis.

„Jeigu opozicija mano, kad tokiais atvejais užtenka pirštuku pamojuoti ir pasakyti „kaip negerai tu padarei“, aš manau, kad mūsų visuomenė turi kitokį lūkestį – kad būtent tokiais išskirtiniais atvejais, kur yra sąmoningas veiksmas, užkrečiant keletą, keliasdešimt, galbūt net keletą šimtų žmonių, tokio asmens elgesys būtų įvertintas labai adekvačiai“, – pridūrė ministras pirmininkas.

Anot jo, bausmės už saviizoliacijos nesilaikymą dydis nėra iš esmės svarbus. Jo manymu, svarbiausia, kad ji būtų neišvengiama. S. Skvernelio teigimu, valdantieji ir toliau sieks, kad BK pataisos būtų priimtos.

„Mes bandysime toliau šitą procesą padaryti, galbūt kitame Seimo posėdyje pavyks surinkti valdančiųjų ir jiems pritariančių Seimo narių, kurie mąsto panašiai arba turi panašius tikslus, pakankamą kiekį, nes šitos įstatymo pataisos yra reikalingos net tik šiai minutei, šiam momentui. Mes tikrai nesame garantuoti, ar bus antra (koronaviruso – LRT.lt) banga, ar bus kita panaši situacija. Dėl to turėtumėme šiandien įstatymiškai susitvarkyti taip, kad nereikėtų po to, kaip šiuo metu, vykstant pačiai pandemijai, keisti įstatymų ir koreguoti teisės normas“, – tvirtino S. Skvernelis.

BK pataisomis siekiama numatyta, kad sugriežtinti atsakomybę už veiksmus, kai asmuo, būdamas informuotas apie savo ligą, įspėtas dėl apsaugos priemonių, bendravo su žmonėmis, taip sukeldamas pavojų kitiems užsikrėsti pavojinga ar ypač pavojinga užkrečiamąja liga. Už tokius veiksmus siekiama numatyta maksimalią laisvės atėmimo bausmę iki vienerių metų. Dabar laisvės atėmimo bausmė asmenims už minėtą nusikaltimą nebuvo skiriama.

Įstatymo pakeitimais taip pat norima sugriežtinti bausmes už sveikatos apsaugos reikalavimų ar užkrečiamųjų ligų profilaktikos kontrolės taisyklių, jeigu dėl to išplito susirgimas ar kilo epidemija, pažeidimus. Šiuo metu numatyta, kad už šią veiką gresia maksimali trejų metų laisvės atėmimo bausmė. BK pataisomis siekiama nustatyti, kad asmenims, nepaisiusiems sveikatos apsaugos reikalavimų, jeigu dėl to išplito susirgimas ar kilo epidemija, grėstų maksimali penkerių metų laisvės atėmimo bausmė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt