Lietuvoje

2020.04.01 07:13

Nausėda prapliupo emocijomis ir pykčiu dėl neįvykdyto Seimo pažado medikams: tai visiškas parlamento fiasko

Šarūnas Nekrošius, LRT.lt, BNS2020.04.01 07:13

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienio rytą apsilankė Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) dėl plintančio koronaviruso įkurtame Ekstremaliųjų situacijų operacijų štabe, tačiau po susitikimo su Aurelijumi Veryga daugiausia kritikos strėlių teko ne štabui, o šalies Seimui. Prezidentas neslėpė pykčio – po vakarykščio Seimo sprendimo medikai liko apgauti.

„Man be emocijų sunku kalbėti, tai vakarykštis fiasko parlamente, kitaip to nepavadinsi, nesugebant susitarti, kas medikams pažadėta, padidinti atlyginimus. <...> Kartais susidaro įspūdis, kad tarp žmonių paplitęs įsitikinimas, kad politika bjaurus reikalas, kad parlamentas tokia institucija, kuria pasitikėti neverta, vakar buvo padaryta taip, kad ši nuomonė toliau įsitvirtintų visuomenės sąmonėje. Politikavimas pačia blogiausia to žodžio prasme ir man visiškai neįdomu, kas dėl vakarykščio fiasko kaltas, ar dešinieji, ar kairieji, ar viršutiniai, ar apatiniai. Kalti visi, nes sprendimas nepriimtas“, – pykčio neslėpė prezidentas.

G. Nausėdos teigimu, politikai tiesiog nedirbo savo darbo, o medikai liko apgauti, pažadas jiems neįvykdytas.

„Medikus įpareigoja Hipokrato priesaika. Kas įpareigoja mūsų Seimo narius? Atrodytų, irgi priesaika, tačiau jie jos nesilaiko. Tikiuosi, kad užteks ir sveiko proto ir sąžinės jausmo, kad šiandien tas sprendimas būtų priimtas ir mes nustotume pykdyti visuomenę ten, kur tai yra visai nereikalinga ir kenksminga visomis to žodžio prasmėmis“, – piktinosi G. Nausėda.

G. Nausėda neatmetė galimybės, jog, Seimui dar kartą nesusitarus dėl medikų algų, tikėtina, kad tokį siūlymą parlamentui teiktų jau prezidentūra.

Prezidentas kirto Seimui: neištesėtą pažadą medikams pavadino fiasko, dėl jo kalti visi parlamentarai

Pasak šalies vadovo, šiuo atveju Seimui derėtų pamiršti „alergijas vienų kitiems“ ir priimti tokius sprendimus, kurie tiesiog privalomi.

„Jei Seimas nesugebėtų priimti sprendimo, mes siūlysime patys. Net ir nuožmiame rinkos ekonominiame pasaulyje, net ir žmogus, dirbantis savaitgaliais, gali tikėtis dvigubo atlygio. Šiuo atveju medikai, nepabijosiu to žodžio, dirba nežmoniškomis sąlygomis, tačiau pats blogiausias darbdavys valstybė nesugeba garantuoti normalios kompensacijos už tai. Jei Seimas nepriims sprendimo, jei jie vienas kito atžvilgiu alergiški, jei jie alergiški vienas kito pasiūlymų atžvilgiu, tai gal mes pateiksime tokį įstatymų pakeitimą ir teiksime jį Seimui. Tačiau tikiuosi, to padaryti nereikės ir bus padaryti reikiami sprendimai“, – sako G. Nausėda.

Prie krizės štabo darbo jungiasi savivaldybės atstovas

Prezidentas atkreipė dėmesį, kad krizės valdymo štabas, kuris dirba visos paros režimu, yra itin svarbus tiek sprendžiant koronaviruso krizės problematiką, tiek komunikuojant apie šį iššūkį su visuomene.

G. Nausėda pasidžiaugė, kad prie šio darbo prisijungė ir kariškių atstovai, taip pat į štabo veiklą įsitraukė ir savivaldybės atstovas.

„Toks štabas atsirado ne be mūsų iniciatyvos, tikrai daugelio valstybių patirtis rodo, kad štabai, veikiantys 24/7 principu yra labai reikalingi, jie padeda sustyguoti veiklą. Ilgą laiką Lietuvoje bus šioks toks chaosas ir pasimetimas. <...> Šiandien galima konstatuoti bent tiek, kad kiekvienas užsiima tuo darbu, kurį geriausiai išmano“, – sakė G. Nausėda.

Prezidento teigimu, susitikime su štabo atstovais buvo kalbama apie opiausius šios krizės aspektus – testavimą ir medikų aprūpinimą apsaugos priemonėmis, tyrimo laboratorijų sklandų darbą, nes pastaruoju metu „užsikišimas“ ir atsakymų laukimas, pasak prezidento, gali neatspindėti tikrosios viruso išplitimo padėties šalyje.

„Pažymėjau pagrindines problemas, kurios šiandien yra akcentuojamos tiek medikų, tiek visuomenės. Tai, visų pirma, testavimo priemonių ir kitų apsaugos priemonių atvykimas į gydymo įstaigas, antra, tai laboratorijų užkimšimas <...> Mes galime testuoti, kiek norime, jeigu tie rezultatai kabės savaitę ir mes nieko nežinosime“, – sakė prezidentas.

Įvertino Verygos darbą, tačiau pasidžiaugė, kad vadeles perėmė premjeras

Kalbėdamas apie ministro A. Verygos darbą koronaviruso krizės akivaizdoje, G. Nausėda pagyrė ministrą už krizės valdymą ir numatymą pirmosiomis savaitėmis, tiesa, atkreipė dėmesį, kad vėliau, kuomet atsirado daugiau organizacinių iššūkių, A. Verygai tvarkytis sekėsi sunkiau, o proceso vadžias perėmus premjerui, dirbti lengviau tapo ir pačiam sveikatos apsaugos ministrui.

„Kaip medikas, ko gero, pačioje krizės pradžioje konstatavo, kad tai yra didelė grėsmė, tuo metu Europoje dar nemažai su šypsena palydėdavo tokius teiginius, ponas A. Veryga pasirodė šioje srityje teisus. Taip, vėlesnėmis savaitėmis jam teko spręsti užduotis, kurios buvo ne jo jėgoms, ypač vadybiniai, organizaciniai uždaviniai. Mes akivaizdžiai pamatėme, kad valdymas pradėjo trūkinėti per siūles. Labai geras organizacinis sprendimas koordinuoti šį procesą premjero lygiu, dabar atsirado daugiau tvarkos ir pačiam A. Verygai dirbti tapo gerokai lengviau. Jei jis išnaudos palankesnes aplinkybes savo santykiams su gydymo įstaigomis normalizuoti ir sutvarkyti, tai, manau, mes po truputį artėsime prie tokio rezultato, kurį norėtume matyti. Tačiau šiandien sakyti, kad viskas yra gerai ir nusiraminkime, tokio pagrindo tikrai neturiu“, – sakė G. Nausėda.

Nausėda: Baltarusijos vadovas situaciją dėl koronaviruso vertina bravūriškai

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad negalima pasitikėti oficialia Baltarusijos informacija dėl koronaviruso, situacija ten gali būti kur kas blogesnė.

„Mes negalime pasitikėti ta informacija, kurią oficialiai gauname iš Baltarusijos, nes aš matau, kad Baltarusijos vadovas šiek tiek bravūriškai vertina situaciją“, – trečiadienį žurnalistams prie Sveikatos apsaugos ministerijos sakė šalies vadovas.

„Labai galimas dalykas, kad ta tikroji statistika yra gerokai blogesnė, nes žinome apie tam tikrus židinius Baltarusijos teritorijoje ir mirties atvejus, kurie yra fiksuojami“, – teigė jis.

Apie tai, kad koronaviruso krizės valdymas Baltarusijoje nėra geras, antradienį Seime pabrėžė ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, jis taip pat teigė, kad svarstoma riboti vis dar iš Minsko vykstančius reguliarius skrydžius į Vilnių.

Pasak prezidento, kontaktus su situacijos nevaldančia šalimi reikia apriboti, jeigu rizika tikrai yra apčiuopiama.

„Manau, kad pono Linkevičiaus pastaba yra visiškai laiku, ir jeigu tikrai ta rizika yra apčiuopiama, mes turime apriboti bet kokius kontaktus su šalimi, kuri šiuo metu šiek tiek pernelyg atsipalaidavusi vertina koronaviruso protrūkį ir, galimas dalykas, dėl to susilauks skaudžių pasekmių“, – tvirtino G. Nausėda.

Į Vilnių vis dar vyksta reguliarūs skrydžiai iš Minsko oro linijų „Belavia“ lėktuvais.

Baltarusija lieka vienintelė regiono valstybė, dėl koronaviruso pandemijos neuždariusi savo sienų.

Populiariausi