Lietuvoje

2020.03.31 13:44

Seimas nusileido prezidentui dėl turto konfiskavimo tvarkos – įstatymas negalios atgal

atnaujinta 13.56
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.03.31 13:44

Seimas antradienį pritarė prezidento Gitano Nausėdos veto dėl Turto civilinio konfiskavimo įstatymo ir šalies vadovo siūlytiems teisės akto pakeitimams. Nuspręsta, kad turto civilinis konfiskavimas nebus taikomas turtui, įgytam nuo 2010 m. gruodžio 11 d.

Šių metų sausį Seimas priėmė Turto civilinio konfiskavimo įstatymą, tačiau prezidentas G. Nausėda, manydamas, kad kai kurios teisės akto nuostatos gali prieštarauti Konstitucijai, įstatymą vetavo. Antradienį Seimas priėmė įstatymą su visomis šalies vadovo pasiūlytomis teisės akto pataisomis. Už tai balsavo 106 Seimo nariai, 3 nepalaikė pataisų, 12 susilaikė.

G. Nausėda siūlė atsisakyti pirminiame įstatymo variante numatytos nuostatos, kad turto konfiskavimo tvarka galiotų turtui, kuris yra įgytas nuo 2010 m. gruodžio 11 dienos. Šiam, kaip ir kitiems šalies vadovo siūlytiems pakeitimams, Seimas pritarė.

Prezidentūra siūlė, kad įstatymas negalioti atgal, tačiau turto konfiskavimo pagrindai, tai yra jeigu bus įtariamas, kaltinamas, nuteistas ar atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės už korupcinius ar organizuotus nusikaltimus – turėtų atsirasti jau po to, kai įsigalios šis įstatymas.

G. Nausėda, vetuodamas įstatymą, taip pat siūlė, kad asmenų įtraukimas į Policijos departamento sudaromus organizuotų grupių narių sąrašus – tai yra vienas iš turto civilinio konfiskavimo sąlygų – turi remtis kriterijais, kurie numatyti ne poįstatyminiuose aktuose, bet priimtame įstatyme.

Įstatyme numatyta, kad asmens turtą būtų galima konfiskuoti, jei asmuo priklauso nusikalstamoms grupuotėms, įtariamas, kaltinamas ar nuteistas už sunkius ir kai kuriuos apysunkius nusikaltimus, pavyzdžiui, prekybą žmonėmis, plėšimą, turto prievartavimą, su kontrabanda, narkotikais susijusius, korupcinius nusikaltimus.

Konfiskuoti turtą, kaip numatyta priimtame įstatyme, būtų leidžiama, jeigu jo vertė neatitinka asmens teisėtų pajamų, ir šis skirtumas viršija 100 tūkst. eurų.

Seime, svarstant G. Nausėdas siūlytas pataisas, „valstiečių“ frakcijos atstovas Naglis Puteikis siūlė nepritarti prezidentūros pozicijai.

„Jeigu pritarsime prezidentūros pataisoms, negalėsime taikyti įstatymo tam, kas buvo padaryta per pastaruosius dešimt metų“, – aiškino N. Puteikis.

Jam pritarė ir buvęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas, kuris pažymėjo, kad Lietuva neturėtų atsižvelgti į asmenų, „kurie darė žalą valstybei“, interesus.

Vis dėlto Seimas neatsižvelgė į šių parlamentarų raginimus ir priėmė įstatymą su visomis G. Nausėdos pasiūlytomis pataisomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11