Lietuvoje

2020.03.23 00:00

Aštuntoji karantino diena Lietuvoje: aktualiausia informacija apie koronavirusą trumpai

atnaujinta 01.05
LRT.lt, BNS2020.03.23 00:00

Baigiantis pirmajai karantino savaitei, Lietuvoje susirgusiųjų COVID-19 skaičius perkopė per šimtą. Sekmadienį pranešta apie 38 naujus atvejus. Lietuvos kariuomenė transporto orlaiviu „Spartan“ sekmadienį vakare atgabeno į šalį 5 tūkst. koronaviruso testų. Jų turėtų užtekti savaitei. Sveikatos apsaugos ministerija tikina, kad dabar reagentai bus tiekiami nepertraukiamai.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 143

– Nuo COVID-19 mirė vienas žmogus Lietuvoje

– Sekmadienį patvirtinti 38 nauji koronaviruso atvejai Lietuvoje

– Nuo kovo 16 d. 00:00 visoje šalyje įvestas karantinas

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808

– Skelbiami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, informacija nuolat atnaujinama čia.

Atgabeno reagentų. Lietuvos kariuomenė transporto orlaiviu „Spartan“ sekmadienį vakare atgabeno į šalį 5 tūkst. koronaviruso testų. Kitą savaitę valdžia žada atsigabenti dar daugiau reagentų, o sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis sakė, kad tyrimų bus galima atlikti tiek, kiek reikalą matys medikai. Iki tol Lietuvoje buvo likę apie 700 testų.

Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad šiuo metu Lietuva yra užsakiusi beveik 200 tūkst. testų. Anksčiau žadėta kitą savaitę į šalį atgabenti 30 tūkstančių.

Geografija išsiplėtė. Sekmadienio popietę Sveikatos apsaugos ministerija pranešė apie 24, o vėliau naktį apie dar 14 COVID-19 atvejų. Iš viso Lietuvoje nustatyti 143 COVID-19 atvejai.

7 atvejai, patvirtinti Nacionalinėje visuomenės sveikatos laboratorijoje, nustatyti asmenims, kurie tyrimus atliko Vilniaus mobiliuosiuose punktuose. Vienas infekuotas asmuo grįžo iš Airijos, kitas kontaktavo su infekuota Ukmergės ligoninės gydytoja.

10 atvejų nustatyti VUL Santaros klinikų laboratorijoje. Keturi asmenys grįžo iš Jungtinės Karalystės, vienas – iš Ukrainos, kiti užsikrėtė jau Lietuvoje. Viena jų – medikė, dirbusi tarptautiniame renginyje, du atvejai klasteriniai, kai užsikrečiama nuo artimo žmogaus. Du asmenys (ne medikai) užsikrėtė Ukmergės ligoninėje.

3 atvejai nustatyti Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorijoje. Vienas atvejis – įvežtinis iš Jungtinės Karalystės. Kiti du asmenys – šios ligoninės slaugytoja ir slaugytojos padėjėja. Medikės išvykusios į užsienį nebuvo.

Jurbarko rajono meras Skirmantas Mockevičius pranešė, kad nuo kovo 9-osios iki 20-osios mieste viešėjo koronavirusu apsikrėtęs asmuo, jam liga diagnozuota sekmadienį.

Iš naktį praneštų 14-os atvejų 11 nustatyta Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje. Vienas asmuo grįžo iš Jungtinės Karalystės, 9 asmenys turėjo kontaktą su iš Norvegijos grįžusiais asmenimis, dar vienas atvejis nustatytas Vilniaus mobiliajame punkte. 3 atvejai nustatyti Kauno klinikų laboratorijoje, visi mėginiai gauti iš mobiliųjų punktų.

Pratęsė tranzitą. Vyriausybė nutarė leisti iki kovo 26 dienos 00:00 val. asmenų, grįžtančių į savo gyvenamosios vietos valstybę, tranzitą per Lietuvos teritoriją be būtinojo sustojimo. Iki sekmadienio šis terminas buvo numatytas iki kovo 23 dienos.

Tam reikalui reikės suformuoti vykstančių žmonių, transporto grupes, jos bus lydimos konvojaus.

Sukakus terminui, iki Vyriausybės paskelbto karantino pabaigos užsieniečių keleivinis tranzitas per Lietuvos teritoriją galės būti vykdomas tik geležinkeliu be sustojimų. Išimtys bus taikomos būtiniesiems sustojimams, įskaitant ir atvejus tarptautiniams diplomatiniams ir konsuliniams įsipareigojimams įvykdyti.

Rengs skrydžius. Latvijos skrydžių bendrovė „Air Baltic“ surengs Baltijos šalių piliečių grąžinimo reisus į Vokietiją, Jungtinę Karalystę, Nyderlandus, Sakartvelą, Turkiją.

Bendrovė praneša apie numatytus repatriacijos reisus į Londoną, Stambulą, Tbilisį, Amsterdamą, Frankfurtą prie Maino.

Gali virsti ligonine. Parodų rūmai „Litexpo“ Vilniuje gali virsti laikina ligonine užsikėtusiems koronavirusu. „Litexpo“ vidaus infrastruktūra siekia 33 tūkst. kvadratinių metrų, o iš jų 16 tūkst. kvadratinių metrų sudaro salių plotas.

Ieškos gydymo būdų. Prancūzijos nacionalinis sveikatos ir medicinos tyrimų institutas („Inserm“) sekmadienį paskelbė pradžią klinikinių tyrimų, siekiant įvertinti keturis eksperimentinius koronaviruso SARS-CoV-2 sukeltos ligos COVID-19 gydymo būdus.

Į projektą, kurį koordinuos „Inserm“, bus įtraukta apie 800 pacientų Prancūzijoje, sergančių COVID-19.

Manoma, kad iš viso šis projektas apims iki 3,2 tūkst. pacientų taip pat Belgijoje, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Ispanijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose ir galbūt kitose Europos Sąjungos šalyse.

Olimpinių žaidynių neatšauks. Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) viceprezidentas Juanas Antonio Samaranchas Salisachsas sekmadienį portalui „Mundo Deportivo“ patvirtino, kad IOC pradėjo svarstyti Tokijo olimpinių žaidynių perkėlimo į kitą datą scenarijus.

Žaidynės Japonijoje pagal numatytą planą turėjo prasidėti liepos 24-ąją ir tęstis iki rugpjūčio 9-osios. Artimiausiomis savaitėmis bus išnagrinėti visi įmanomi variantai perkelti žaidynes. Bet kokiu atveju, anot J. Salisachso, žaidynės nebus atšauktos.

Apkarpys vaizdo kokybę. Tarptautinių socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ operatoriai, sekdami „YouTube“ ir „Netflix“ pavyzdžiu, apkarpys savo srautinio siuntimo ir vaizdo įrašų kokybę Europoje, kad sumažintų interneto apkrovą, smarkiai išaugus paklausai visame žemyne, kur milijonai žmonių dėl koronaviruso yra priversti dirbti ar tiesiog būti namuose.

Atšaukė egzaminus. Dėl koronaviruso prevencijos mokyklas uždariusi Jungtinė Karalystė nusprendė šiais mokslo metais atšaukti ir dviejų lygių egzaminus. Mokyklą baigiančius jaunuolius įvertins mokytojai pagal ankstesnius jų mokymosi rezultatus. Egzaminų vykdymą prižiūrinti šalies institucija paskelbė bendradarbiaujanti su mokyklomis kuriant mokinio pažangos įvertinimo formulę.

Kaip paskelbė „Financial Times“, nauja vertinimo sistema šiemet bus įvedama atšaukus GCSE, AS ir A lygių egzaminus. Tai prilygsta pagrindinio ugdymo rezultatų patikrinimui ir brandos egzaminams.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.