Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.22 22:26

Akistatoje su koronavirusu – gerklę spaudžiantys užmojai pagelbėti medikams: skuba gaminti apsaugos priemones

Aida Murauskaitė, LRT.lt 2020.03.22 22:26

Pagelbėti medikams – tokį uždavinį sau išsikėlė Vilniaus Gedimino universiteto kūrybiškumo ir inovacijų centras „LinkMenų fabrikas“, dizaineris Robertas Kalinkinas, įmonė „Utenos trikotažas“.

Pagamino apsauginių skydelių medikams

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) kūrybiškumo ir inovacijų centras „LinkMenų fabrikas“ prieš porą dienų paskelbė, kad bendradarbiaudamas su „Robotikos mokykla“ ir vadovaudamasis jų pateiktais techniniais brėžiniais, pradeda gaminti apsauginius veido skydelius medicinos įstaigoms, pasitelkiant lazerį.

Sekmadienį „LinkMenų fabrikas“ jau dalijosi tokia žinia: „2300 vnt. apsauginių veido skydelių medikams. Tiek per savaitgalį išpjovėme lazeriais kartu su „LaserTrio“ ir „Idėjos Grafika reklamos agentūra“ ir ką tik atidavėme Vilniaus miesto savivaldybei. Iš ten bus padalinta Vilniaus ligoninėms!“

Universiteto entuziastai patikino tęsiantys darbus toliau, tačiau neslėpė susiduriantys su bėda: „Mums vis dar labai trūksta medžiagų – PET-G arba Policarb 0.3-0.7 lakštų. Gal kas nors sandėliuose turite?“

Be to, „LinkMenų fabrikas“ savaitgalį pagamino prototipą naudotų respiratorių dezinfekavimui UV spinduliais Kauno klinikoms.

„Kolegos iš Kauno technologijos universiteto dar ištestuos. Ir jei prototipas pasiteisins, suprojektuosime ir paleisime „open source“ brėžinius, kad tokias dezinfekcines talpyklas galėtų pasigaminti ir daugiau regionų!“, – skelbė žinią VGTU „LinkMenų“ fabrikas.

Pažadai išaugo dešimtkart

Subūręs komandą kaukėms siūti dizaineris Robertas Kalinkinas dar vakar feisbuke rašė, kad pernakt jo pažadai išaugo 10 kartų.

„Respiratoriai iš hepa10 filtro jau gaminami. Ir jų bus ne 12 tūkst. vnt. Dabar jų bus 120 tūkst.“, – feisbuke paskelbė dizaineris.

Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Karolis Žukauskas sekmadienio pavakare dalijosi jau kitokiais skaičiaiss: „Dizaineris Robertas Kalinkinas jau pradėjo siūti vienkartines kaukes, respiratorius, iš viso tokių turi būti net 340 tūkst., plius dar kombinezonų kažkiek.“

Tiesa, kaip rašo K. Žukauskas, telieka susitarti su Sveikatos apsaugos ministerija, kad šito projekto nevetuotų.

Aprūpins medikus, siūlys ir pirkėjams

Koronavirusui sparčiai plintant, o gydymo įstaigose, ypač regioninėse, senkant būtiniausių apsaugos priemonių atsargoms, beveik 100 SBA grupės įmonės „Utenos trikotažas“ darbuotojų nusprendė savanoriškai padėti medikams.

Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, jie sekmadienį siuva apsaugines kaukes, kurios bus dovanojamos įvairioms gydymo įstaigoms. Iš viso per sekmadienį buvo numatyta pasiūti daugiau kaip 10 tūkst. apsauginių kaukių.

„Esu sujaudintas mūsų darbuotojų geranoriškumo skirti savo laisvą laiką pagalbai šalies medikams. Mūsų žmonės su užsidegimu kibo į darbus nuo pat ryto. Susisiekus su medicinos įstaigomis, paaiškėjo, kad apsauginių kaukių poreikis – didžiulis.

Tad kol valstybės užsakytos papildomos medicininės apsaugos priemonės pasieks Lietuvą, medicinos įstaigų darbuotojai galės naudotis „Utenos trikotaže“ šiandien pasiūtomis mažiausiai 10 tūkst. kaukių“, – sakė „Utenos trikotažo“ vadovas Petras Jašinskas.

Anot jo, prie pagalbos medikams iniciatyvos prisijungė per 90 siuvėjų, technologų, sukirpėjų ir kitų įmonės darbuotojų.

Visiems darbuotojams už darbą laisvadienį bus mokamas atlyginimas.

„Utenos trikotaže“ medicinos įstaigoms pasiūtos kaukės yra iš šimtaprocentinės švelnios medvilnės, kad nedirgintų veido odos. Jas dezinfekavus ar išskalbus 95 laipsnių temperatūroje, naudoti galima ne kartą.

Kaukes planuojama išdalinti Utenos ir didžiųjų miestų ligoninėms, taip pat Ukmergės, Ignalinos, Raseinių medikams, nes tuose regionuose jau nustatyta koronaviruso atvejų ir apsaugos priemonių sveikatos specialistams reikia kuo daugiau.

Viena pirmųjų „Utenos trikotaže“ pasiūtų kaukių partija jau šiandien bus perduota Utenos ligoninėms ir poliklinikai.

Sulaukusi daugybės medikų, vaistininkų ir įmonių užklausų bendrovė „Utenos trikotažas“ masinę daugkartinių medžiaginių kaukių gamybą pradėjo dar savaitės viduryje.

Siuvamos kaukės nėra sertifikuotos, nuo koronaviruso sveikų žmonių neapsaugo, bet, sveikatos specialistų steigimu, jos veikia kaip fizinis barjeras, mažinantis užkrato plitimą oro lašeliniu būdu.

Medikai primena, kad ir medicininės kaukės neapsaugo nuo virusų. Dar reikia nepamiršti plauti arba dezinfekuoti rankas, neliesti veido, akių, kaukę dėvėti tinkamai ir vengti kontakto su žmonėmis.

Pasak „Utenos trikotažo“ vadovo P. Jašinsko, šiuo metu numatyta pagaminti daugiau kaip 80 tūkst. medžiaginių kaukių. Savaitės pradžioje jas planuojama pasiūlyti įsigyti visiems pirkėjams el. parduotuvėje www.utenostrikotazas.lt . Sparčiai augant poreikiui, gamybą numatoma plėsti. Tiesa, jei rinkoje nepritrūks žaliavų, pabrėžiama pranešime žiniasklaidai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi