Lietuvoje

2020.03.22 12:39

Plintančiose gydytojų žinutėse – skausmingai išsakomas prašymas: padėkite mums

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.03.22 12:39

„Padėkite mums“, – į Lietuvos žmones kreipiasi šalies medikai, dalydamiesi savo šių dienų, savaičių patyrimais. Pirmasis jų prašymas – likti namie ir taip saugoti save, aplinkinius nuo grėsmingojo koronaviruso. Šitaip būtų sutramdytas ir srautas ligonių, kuriais iki išsekimo tenka rūpintis gydytojams. Antrasis – atiduoti medikams apsaugos priemones, jei tokių žmonės turi daugiau, nei kad reikia jiems patiems. 

Feisbuke plinta ligoninės priimamajame dirbančios gydytojos įrašas. Jame – skausmingi išgyvenimai ir pagalbos šauksmas.

Kita gydytoja – neurologė Ingrida Medzevičiūtė-Šitkauskienė – prašo žmonių pasidalinti turimomis apsaugos priemonėmis, mat jiems, dirbantiems esą „švarioje zonoje“, tokios darbo priemonės nesuteikiamos. Ji perdavė padėką visiems atsiliepusiems į prašymą ir sakė skubanti atsiimti dar 16 dovanojamų respiratorių.

Vaizdas parduotuvėje ir turgelyje sukrėtė

Kasdien infekcinėje zonoje ilgas valandas dirbančios gydytojos įrašas socialiniame tinkle sujaudino dažną.

„Aš šiandien po budėjimo priimamajame, po dienos su visais skafandrais, testų darymais ir t.t., pakeliui namo užsukau į parduotuvę ir vaistinę.

Žinokit, grįžusi į mašiną atsisėdau ir apsižliumbiau. Realiai buvau pabadyta nosimi į situacijos beviltiškumą ir fatališkumą...

Pilna parduotuvė, net lūžta, kaip prieš kokias Kalėdas ar „Jamam“, senoliai turbūt visi sutartinai išsiruošė pasižmonėti, stovi būriais, jaunimas irgi nestabdo.

Visi grūdasi visur, aikštelėje nėra vietų... Ir tik vienas jaunas vyriškis Lukšio gatvės „Iki“ su baisiai kietu respiratoriumi (net pavydėjau), akiniais ir pirštinėmis (GERBIU!)

Turgelis šalia irgi įkarštyje. Karantinas visiems dzin, visiems smagu...

Dar naktį su kolegėmis diskutavome, kad štai pas mus truputį anksčiau susizgribo, gal taip labai blogai ir nebus (su mažiausiai 2 mėnesiais visiško pragaro darbe mes jau seniai visi susitaikėm). O tada supratau, kad bus...

Kai visi atsitokės, bus post factum. Vyšnaitė ant torto – mano pažįstamas dar feisbuke pakomentavo, kad susirgę gydytojai galėtų toliau su infekuotais ligoniais dirbti. Na, turbūt kol kris negyvi darbo vietoje... Taip ir pasijutau ano meto plantacijos negru. „Jūs dirbkit ir sirgdami, o mums namie kelias savaites pasėdėti per sunku“.

Italijoje, Ispanijoje irgi visi žvengė, baruose sėdėjo, kol atvejų skaičius kilo iš lėto. O paskui prasidėjo lavina... Atvejų skaičiui kylant aritmetine progresija, mirčių skaičius kyla geometrine“, – skausmingai situaciją, kurią išvydo Vilniuje po ilgo budėjimo, apibūdino sostinėje dirbanti gydytoja.

Tai ne vienintelė medikės emocija.

„Priimamasis padalintas į dvi atskiras zonas (suaugusiųjų ir vaikų dabar bendrai) – infekcinę ir neinfekcinę. Neinfekcinėje zonoje – lūžiai, traumytės, „pilvuką paskauda“ (na, suaugusiųjų infarkčiukai, spaudimukai), infekcinėje – visi karščiuojantys, su panašiais į COVID simptomais.

Į infekcinę zoną įeidami velkamės naujus drabužius („pižamas“), vienkartinius chalatus, kepurėles, respiratorius, akinius, bachilus (ant batų tokius), pirštines. Išeidami iš infekuotosios zonos viską nusimauname ir metame į specialias urnas.

Begalę kartų keičiame pirštines, sterilizuojame rankas. Kol sėdi TEN, nei valgyt, nei.gert, nei į tualetą (kas 6 val keičiamės). Apsauginiai akiniai užrasoja, kad nieko nematyti, nuspaudžia visur iki galvos skausmo, per respiratorių sunku kvėpuoti... Ir tai dar srauto nėra (bijau ir pagalvot, kas laukia)... O kažkam namie sunku pasėdėti“, – medikė dalijosi savo kasdienybe.

Prašo respiratorių, apsauginių skydų ir akinių

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytoja neurologė Ingrida Medzevičiūtė-Šitkauskienė prieš kelias dienas viešai paprašė pagalbos.

„Padėkite gauti respiratorių mūsų gydytojams, dirbantiems skubios pagalbos skyriuje. Mūsų gydytojai neurologai turi dirbti be jokių apsaugos priemonių, nes respiratorius gali gauti tik LOR gydytojai ir oftalmologai, taip šiandien informavo mūsų ligoninės administracija, o kiti specialistai, teigiama, kad dirba „švarioje zonoje“.

Vertinant tai, kad testavimas yra akivaizdžiai nepakankamas ir kasdien medicinos įstaigose nustatomi vis naujų medicinos personalo užsikrėtimo atvejų, šiandien kiekvieną pacientą turime vertinti kaip potencialiai infekuotą.

Jei turėsime kontaktą su COVID teigiamu pacientu, yra didelė tikimybė užkrėsti visą skyrių. Kyla didelė grėsmė ne tik gydytojams, bet ir sunkiai sergantiems mūsų ligoniams.

Labai prašau, jei galite atvežti bent respiratorių. Jei tokia galimybė atsirastų, prašau parašyti man žinutę. Lauktume priemonių nuo rytojaus prie RVUL skubios pagalbos skyriaus įėjimo. Iš anksto dėkoju“, – rašė gydytoja.

Ji pasidžiaugė, kad pagalbos jau sulaukė. Medikė padėkojo mažo miestelio gydytojai, iš kurios gavo pirmuosius 10 respiratorių. Šias apsaugos priemones ji paliko tuomet budėjusiems gydytojams.

Vėliau medikus pasiekė dar 50 respiratorių.

Gydytoja dėkojo kone su ašaromis akyse

Renkant apsaugos priemones tarpininkavo vilnietė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė. Ji pasakojo šeštadienį nuvežusi surinktus 50 respiratorių į greitosios pagalbos ligoninę.

„Sakė, kad juos padalins priėmimo skyriuje. Stovėjau ir žiūrėjau pro langą, kaip ten dirba medikai. Daktarai ir sesutės be jokių apsaugos priemonių.

Iš manęs respiratorius pamė jauna gydytoja, dėkojo kone su ašaromis akyse. Rankose ji turėjo paprastą medicininę kaukę“, – pasakojo I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

„Nebegalime laukti kol kažkada atkeliaus siuntos su viskuo, reikia dabar padėti daktarams“, – ragino ji.

Kaip LRT.lt pasakojo I. Medzevičiūtė-Šitkauskienė, sekmadienio budėjimui respiratorių ir kitų apsaugos priemonių turėtų pakakti.

„O kai bus kitą savaitę – nežinau. Jei įmanoma, vežkite ir toliau, priemonės taupomos didžiajam antplūdžiui“, – sakė gydytoja.

Ji dėkojo visiems atsiliepusiems į prašymą ir sakė skubanti atsiimti dar 16 dovanojamų respiratorių.

Prašo apsaugos priemonių

Pagalbos prašo ir Vilniaus Antakalnio poliklinika.

„Antakalnio poliklinikos medikai iki pandemijos ir, žinoma, jos metu daro viską, kad Jūs pasijustumėte geriau! Jie surėmę pečius stengiasi įveikti šį virusą ir išgelbėti kuo daugiau gyvybių.

Šioje kovoje mūsų MEDIKAMS NEDELSIANT REIKALINGA PAGALBA. Medikams gyvybiškai svarbu darbe turėti respiratorių, medicininių kaukių, vienkartinių pirštinių ir kitų asmens apsaugos priemonių. PRAŠOME KIEKVIENO IŠ JŪSŲ, jei namuose turite respiratorių, medicininių kaukių ar kitų priemonių, kurios padėtų Antakalnio poliklinikos medikams kasdieniame darbe ir galite mums jas padovanoti, prašome susisiekti el. paštu ruta.radzeviciute@antakpol.lt.

Esame dėl Jūsų, kovojame už Jūsų gyvybes, tačiau šiandien mums reikalinga Jūsų pagalbos.

Tik kartu galime įveikti šį virusą!“, – skelbia poliklinika.

Paprašė nerinkti kaukių, o nešti patiems, jei sveiki

Savo prašymą išplatino ir Joniškio ligoninė. Ji paprašė savanorių nustoti rinkti kaukes, mat taip žmonės gali vieni nuo kitų užsikrėsti. Geriausia, anot ligoninės atstovų, kad kiekvienas apsaugos priemones atneštų į priėmimo skyrių.

„Esame informuoti, kad mieste vykdoma nesuderinta savanoriška veikla. Visiems savanoriams norime padėkoti už gerus ketinimus, tačiau labai prašome nutraukti med. apsaugos priemonių rinkimą iš namų, kad neužkrėstumėte vieni kitų (ypač pagrindinėje rizikos grupėje esančių mūsų senjorų).

Dabar labiausiai padėsite laikydamiesi SAM rekomendacijų, o sveiki, galintys ir turintys atsargoje apsauginių med. priemonių patys jas atveškite iki priėmimo skyriaus be papildomo kontakto. Dėkojame už Jūsų supratingumą!“, – feisbuke parašė Joniškio medikai.

Prieš kelias valandas tokį prašymą paskelbusios ligoninės kolektyvas po kurio laiko jau dėkojo miestiečiams už 7 respiratorius bei Joniškio rajono savivaldybei už suteiktas papildomas dezinfekcines priemones Joniškio ligoninei.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo