Lietuvoje

2020.03.18 08:50

Plaučių ventiliavimo aparatai stringa toli nuo Lietuvos: Sveikatos apsaugos ministerija susizgribo paskutinę minutę

Jurga Tvaskienė, Jurgita Čeponytė, Rūta Juknevičiūtė, Mindaugas Aušra, LRT Tyrimų skyrius2020.03.18 08:50

Antradienį Panevėžio ligoninėje atsidūrus sunkios būklės pacientui, užsikrėtusiam koronavirusu, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga prabilo apie planus įsigyti bent 400 plaučių ventiliacijos aparatų. Tačiau tokios įrangos, būtinos gelbstint sunkių ligonių gyvybes, tiekėjai tvirtina, kad Lietuvoje turėti aparatai jau parduoti, o nauji gali keliauti ne vieną mėnesį.

Duomenis, kiek plaučių ventiliacijos aparatų turi Lietuvos gydymo įstaigos, Valstybinė ligonių kasa Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) perdavė dar praėjusią savaitę. Tačiau SAM atstovai per antradienį LRT Tyrimų skyriui šios informacijos taip ir nepateikė.

Viešai skalbiamame Finansų ministerijos parengtame Vyriausybės nutarimo projekte nurodoma, kad šiuo metu tokių aparatų Lietuvoje yra apie 900. Todėl SAM planuoja skirti 14 mln. eurų iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų dar 400 aparatų įsigyti, siekiant šalinti naujojo koronaviruso padarinius ir valdyti jo plitimą esant valstybės lygio ekstremaliajai situacijai visoje šalyje dėl naujojo koronaviruso.

LRT Tyrimų skyriaus kalbinti plaučių ventiliacijos aparatus tiekiančių įmonių atstovai tvirtina iki šiol nesulaukę SAM kreipimosi dėl planuojamos įsigyti įrangos.

„SAM oficialaus kreipimosi nebuvo. Kai kurios klinikos susisiekė, bet tik šiandien. Tas yra labai blogai. Nes tas terminas (įrangos pristatymo į Lietuvą – LRT) jau bus, manau, kokios 15 savaičių“, – sakė įmonės „Arbor medical corporation LT“ projektų vadovas Mindaugas Daugėla.

Pasigenda užsakymų planavimo

LRT Tyrimų skyriaus kalbinti medicinos įrangos tiekėjai tikina, kad situacija dėl plaučių ventiliavimo aparatų yra sudėtinga. Įmonėse likučiai parduoti, o iš gamintojų naujų siuntų gali tekti laukti mėnesių mėnesiais.

Kaune veikiančios įmonės „Arbor medical corporation LT“ atstovų teigimu, visa reanimacijai tinkama įranga, buvusi įmonės sandėlyje, dar praėjusią savaitę buvo nemokamai perduota gydymo įstaigoms, o naujų prekių pristatymas stringa.

„Aš verčiuos per galvą, kad gautume tų aparatų. Jų užsakiau, kas yra įmanoma, nes tiekimai pas visus tragiški. Užsakymų šiandien neturiu, nes reikalingos pirkimo procedūros. Ką turėjau sandėly, jau išvežiau į ligonines. Nes jiems tikrai reiks. Tie pirkimai kažkada gal įvyks, gal ir neįvyks. Bet gaištame laiką iš esmės. Nes pristatymo terminai jau gerą savaitę galioja tik 24 valandas. Tai yra, jei neužsakau dabar, o užsakinėju rytoj, tas aparatas „ateis“ trimis savaitėmis vėliau“, – tvirtino įmonės vadovas Aurimas Širvinskas.

Pasak jo, plaučių ventiliacijos įrangos gamintojų pasaulyje nėra daug, visi jie perkrauti užsakymais.

„Kalba eina apie pristatymą per du mėnesius, tris, keturis. Esu pateikęs užsakymus, vis dar bandau gauti patvirtinimus, kada jie atvažiuoja. Tikiuosi šiandien gauti pirmos partijos patvirtinimą, rytoj – antros. Tai mano žinutė konkurentams – ne laikas konkuruoti. Ir reikia koordinuoti tiekimą, kad neprivežtume, ko nereikia, ar kiek nereikia, nes kitos šalys yra tokioje pačioje situacijoje. Nes dabar realiai nieks nieko nežiūri, iš tikrųjų“, – antradienį kalbėjo A. Širvinskas.

Bendrovės „Litfarma“ vadovo Vaido Sliesoraičio teigimu, normaliomis sąlygomis šalies gydymo įstaigos aparatūros turėjo pakankamai. „Bet normaliomis sąlygomis. Jei jos taps nenormalios ir nekasdienės, jei įvyks tas blogiausias scenarijus, aišku, kad trūks“, – sakė jis.

Pasak verslininko, šios brangios įrangos, kuriai įsigyti gydymo įstaigos skelbia viešuosius pirkimus, jo įmonė sandėlyje nelaiko. Tuo metu tiekėjai, iš kurių norėta užsakyti plaučių ventiliavimo aparatų, nurodė, kad prekę galėtų pristatyti tik kitų metų antrąjį ketvirtį.

„Šiaip trūksta visko. Kas liečia virusą, plaučių ventiliatoriai, tas tiekėjas, apie kurį kalbu, iš vidaus pasakė, kad jiems užsakymas yra tūkstantis vienetų į Kiniją“, – pasakojo „Litfarmos“ vadovas.

„Jei šiandien turėtume kokius 50 vienetų, išeitų kaip karštos bandelės“, – sakė kitos bendrovės „Sorimpeksas“ direktorius Ramūnas Žalnerauskas. Bendrovė prekiauja įvairia medicinos įranga.

„Iš principo viską apvertė, žinoma, paskutinė savaitė, – kalbėjo R. Žalnerauskas. – Įrangos nėra. Mūsų užsakyta įranga yra kažkur keliuose. O gamintojai yra apkrauti tūkstantiniais užsakymais iš Italijos, iš Ispanijos, iš Vokietijos. Iš visų didžiųjų šalių. Mūsų užsakymai stovi kažkur eilėse. Tiek gamyboje, tiek keliuose – prie Lenkijos sienos, prie Vokietijos sienos. Mes esame ne vieni tokie.“

Prabilo apie kitų valstybių interesus

Bendrovės „Tradintek“ vadovas Vidas Morkūnas sako, kad jų rezerve yra likę tik keli aparatai. Lietuvos įstaigos kreipiasi, tačiau atlikus užsakymus, įrangos gali tekti laukti mėnesiais.

„Mes turim vieną, du apartus, bet šiaip žinokite, pasaulyje... Gamintojai, kuriems mes atstovaujame, jie dabar irgi yra labai ribojami savo Vyriausybių. Yra nemažai, kur Vyriausybės dabar neleidžia eksportuoti arba yra apribojimai – prioritetizuoja šalis, kuriose yra didžiausia problema. Vienu žodžiu, visas tiekimas yra sutrikęs. Kas liečia naujos įrangos įsigijimą, per dieną sunku atvežti, gali tekti laukti tris mėnesius“, – sakė jis.

Bendrovės „Hospitex Diagnostics Kaunas“ direktorius Algis Bakutis informavo, kad iki šio antradienio įmonė dar turėjo septynis plaučių ventiliavimo aparatus, tačiau jie jau parduoti. Esą paskutiniuosius aparatus įsigijo net ne šalies gydymo įstaigos, o labdaros organizacijos, kurios įrangą planuoja dovanoti ligoninėms.

Įmonės „Remeda“ vadovas Romaldas Bogušis taip pat kalbėjo apie sudėtingą situaciją: „Vieną turėjom likusį, atidavėm ir pakaitinį.“

Esą pirmadienį įmonė kaip tik kalbėjo su gamintojais. Įrangos pristatymas galėtų užtrukti ir keturis, penkis mėnesius.

„Atstovaujame populiariai įmonei. Kinija iš jų užsakinėja po tūkstantį ar po pusantro tūkstančio vienu metu aparatų, Italija – po penkis šimtus. Čia vienas užsakymas. Turkija po septynis šimtus“, – sakė R. Bogušis.

Prisipirko įrangos, kurios nenaudojo

Viešųjų pirkimų duomenimis, bendrovė „Remeda“ yra pardavusi plaučių ventiliavimo aparatų Nacionaliniam vėžio institutui, Šiaulių ligoninei, sostinės Mykolo Marcinkevičiaus ligoninei, Panevėžio apskrities ligoninei, kitoms įstaigoms. Tačiau bendrovės direktorius R. Bogušis LRT Tyrimų skyriui pripažino, kad jų bendrovės parduota įranga iki šiol neretai nebuvo naudojama ir stovi „tarsi parodoje“.

Kokiose konkrečiai ligoninėse tai vyko, jis nenorėjo detalizuoti. „Aš žinau, kad mūsų parduotų dešimt aparatų per septynerius metus nebuvo įjungti. Paprasčiausiai programą vykdė ir pastatė. Dešimt aparatų stovi, jie morališkai nėra pasenę. Tačiau nėra poreikio ir stovi“, – sakė jis.

R. Bogušio teigimu, šalies ligoninės medicinine įranga yra aprūpintos pakankamai, jam daugiau klausimų kyla dėl pačių medikų aprūpinimo elementariausiais dalykais: „Gydytojus pirmiausia reikia aprūpinti saugos priemonėmis, o vėliau visi kiti dalykai.“

Tai, kad dalis plaučių ventiliavimo įrangos šalies ligoninėse gali būti moraliai pasenusi, pritaria ir „Arbor medical corporation LT“ atstovas M. Daugėla.

„Yra nemažai periferinių įstaigų, kurios laikydavo ventiliavimo aparatus vien tam, kad turėtų, nes gal reglamentai taip reikalauja. Bet jei aparatas yra 10 metų senumo, jo atsarginės dalys jau yra sunkiai gaunamos. Taip, yra tokių, kurie pagedę, bet kurių niekas neremontuoja. Yra nemažai nurašytų aparatų, kurių ligoninės neremontavo vien dėl to, kad nusipirko naujus“, – kalbėjo įmonės atstovas.

Vilnius suskubo pirmas

Apie tai, kad Vilniaus miesto savivaldybė ieško papildomų keturių plaučių ventiliavimo aparatų ir patalpų, kur būtų galima izoliuoti žmones, dar sekmadienį informavo administracijos direktorius Povilas Poderskis. LRT Tyrimų skyriui jis teigė, kad sostinės savivaldybės valdoma Vilniaus miesto klinikinė ligoninė šiuo metu dienos stacionare turi tris plaučių ventiliacijos aparatus, o esant būtinybei, gali pritaikyti dar penkis senus, šiuo metu nenaudojamus, įrenginius.

Kiek atitinkamos įrangos turi kitos Vilniuje įsikūrusios gydymo įstaigos, informaciją sostinės savivaldybė dar renka. Neoficialiais duomenimis, plaučių ventiliavimo aparatų gali būti maždaug 80. Apklaususi apie situaciją aplinkiniuose rajonuose įsikūrusias ligonines, Vilniaus savivaldybė gavo atsakymą, kad, neskaičiuojant pačios sostinės, jose yra 24 dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatai, iš jų 21 – veikiantis.

Pasak P. Poderskio, dar prieš pusantro mėnesio Vilniaus savivaldybė kreipėsi į Ekstremalių situacijų komisiją, prašydama pagalbos iš rezervo. „Kreiptasi tenai buvo ir dėl priemonių, ir dėl plaučių ventiliavimo aparatų. Jie žadėjo viską organizuoti ir pirkti. O šį sekmadienį mums pasakė – jei galite įsigyti patys, tai nieko mes jums neduosim. Tada mikliai tuos pirkimus pradėjome ir viską po truputį mums veža – ir respiratoriai pakeliui, ir apsauginiai kostiumai, antbačiai, akiniai“, – kalbėjo sostinės administracijos vadovas.

Jo teigimu, šiuo metu nuspręsta, kad Vilnius įsigis keturis mobilius plaučių ventiliavimo aparatus. Jie perkami iš bendrovės „Sorimpeksas“. Be to, sostinės administracija ketina įsigyti ir kitokios įrangos.

„Nemažai perkam – deramės su Kinijos kompanijomis, su kuriomis bendraujame daugiausia per ambasadą. Ir keletą kitų tiekėjų. Tai mes bandysime apsipirkti gana nemažai. Apie 50 (vienetų įvairios įrangos). Kol kas dar tikslinamas tas biudžetas, bet manau, kad bus apie 1,5 mln. eurų“, – kalbėjo P. Poderskis.

Pirkimų nėra

Kaip rodo viešųjų pirkimų portale Kontraktai.eu skelbiami duomenys, SAM šiuo metu nėra paskelbusi jokio pirkimo, susijusio su plaučių ventiliavimo įrangos pirkimu. Pastarąjį kartą dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatą ilgalaikei dirbtinei plaučių ventiliacijai su atjunkymo funkcija už 38,7 tūkst. eurų ministerija įsigijo praėjusį lapkritį iš įmonės „Tradintek“.

Kur kas didesnės apimties pirkimas įvyko 2017 m. lapkritį. Tąkart SAM iš bendrovės „AMI sprendimai“ įsigijo dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų už beveik pusę milijono eurų.

Iš jau minėtos „Tradintek“ dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatai už beveik 300 tūkst. eurų per SAM buvo nupirkti Santaros klinikoms. Sandoris sudarytas 2018 m. lapkritį. Iš tos pačios įmonės plaučių ventiliavimo įrangą už 128 tūkst. eurų Santaros pirko ir praėjusį spalį. Tačiau kiek iš viso plaučių ventiliavimo įrangos turi didžiausia sostinės gydymo įstaiga, atsakymo iki antradienio vakaro LRT Tyrimų skyriaus nesulaukė.

Tuo metu Nacionalinis vėžio institutas nurodė turintis 13 plaučių ventiliavimo aparatų. Tačiau, kaip nurodė šios įstaigos atstovė spaudai Giedrė Petkevičė, priklausomai nuo operacijų grafiko, faktiškai visa ši įranga reikalinga onkologiniams pacientams.

Pastaraisiais metais plaučių ventiliavimo įrangą ši institucija pirko iš įmonės „Remeda“. Pernai per tris pirkimus tam išleista apie 76 tūkst. eurų.

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės atstovė spaudai Asta Bagdonavičienė LRT Tyrimų skyriui nurodė, kad ši įstaiga turi 59 vienetus plaučių ventiliavimo aparatų. Tačiau, pasak jos, visų turimų aparatų skirti koronaviruso aukoms ligoninė negalėtų.

„Nes ir dabar sunkios būklės pacientams naudojame dirbtinę plaučių ventiliaciją. Mes turime skubios pagalbos sritį, vežame žmones po avarijų, šitas procesas nesustos“, – pažymėjo A. Bagdonavičienė.

Jos teigimu, dabar situacija tokia, kad rinkoje įsigyti plaučių ventiliavimo aparatų nebeįmanoma. „Gamintojai yra susidarę eiles pusei metų ir metams į priekį. Jeigu kas galėtų ir nupirkti, tik valstybiniu mastu. Vienas aparatas – vienam pacientui“, – teigė ligoninės atstovė.

Vėliau ji patikslino, kad galimybė nusipirkti įrangą vis dėlto yra, bet pristatymo terminas būtų nuo kelių savaičių iki metų. Vienas aparatas esą kainuotų apie 30 tūkst. eurų.

Kas skuba, o kas laukia

Kiek ir kokios plaučių ventiliavimo įrangos yra įsigijusi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos, šios įstaigos atstovai nurodyti atsisakė ir pasiūlė kreiptis į SAM. Viešųjų pirkimų portalas rodo, kad pastarąjį kartą Kauno klinikos sutartį dėl portatyvus dirbtinės plaučių ventiliacijos aparato pirkimo už beveik 23 tūkst. eurų sudarė praėjusį rugsėjį. O 2018 m. rudenį per SAM įsigijo aparatūros iš „Arbor Medical Corporation LT“ už daugiau kaip 58 tūkst. eurų.

Tuo metu Kauno klinikinė ligoninė nurodė, kad Infekcinių ligų skyriaus pastate šiuo metu turi daugiau kaip 50 lovų, kurios aprūpintos deguonies tiekimo įranga sunkesniems ligoniams. Greitai tokių vietų bus apie 70.

„Šiuo metu infekcinių ligų skyriuje izoliuotose palatose galime priimti 10 sunkių ligonių, kuriems reikalingas dirbtinis plaučių ventiliavimas. Dviem aparatams vyksta konkursas, tikimės, kad tiekimas nesutriks. Šį sunkiausių ligonių padalinį rengiamės išplėsti iki 17 vietų. Parengta koordinavimo strategija su kitomis gydymo įstaigomis“, – informavo gydymo įstaiga.

Pastarąjį kartą Kauno klinikinė ligoninė atitinkamos aparatūros įsigijo praėjusių metų vasarą iš bendrovės „Litfarma“ už daugiau kaip 42 tūkst. eurų.

Respublikinė Klaipėdos ligoninė dar prieš koronaviruso krizę planavo įsigyti 15 plaučių ventiliavimo aparatų. Toks pirkimas vykdomas su kitomis uostamiesčio ligoninėmis. Be planuotos įsigyti įrangos ligoninė esą jau turi 25 aparatus, iš kurių apkrauti yra tik 7–8.

„Užimta tiek, kiek turime sunkių ligonių. Kiekvieną momentą situacija keičiasi, bet jie visi nėra užimti dėl viruso, o dėl to, kad turime ir kitų ligonių“, – sakė ligoninės direktoriaus pavaduotojas Zigmas Juzumas.

Tuo metu respublikinės Panevėžio ligoninės, kurioje plaučių ventiliavimo aparato prireikė pirmajam sunkia koronaviruso forma užsikrėtusiam ligoniui, direktoriaus pavaduotojas infrastruktūrai Mindaugas Čipnys negalėjo atsakyti, kiek plaučių ventiliacijos aparatų ši įstaiga turi.

„Tikslaus skaičiaus dabar nepasakysiu, bet kol kas užtektinai. Pagal esamą situaciją visose palatose, kurios yra parengtos ligoniams su COVID-19 virusu, visose yra dirbtinių plaučių ventiliacijos aparatai“, – tvirtino jis.

Ligoninės atstovas taip pat teigė negalintis atsakyti, ar bus planuojami papildomi įsigijimai. „Ligoninė žiūrės pagal poreikį, nežinau, kaip keisis situacija“, – sakė M. Čipnys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.