Lietuvoje

2020.03.02 16:10

LRT trumpai. Koronavirusas: naujausi duomenys Lietuvoje ir Europoje

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.03.02 16:10

Koronavirusui COVID-19 plintant Europoje, LRT.lt trumpai pateikia svarbiausią su šia infekcija susijusią informaciją: kokia yra situacija Lietuvoje ir Europoje bei kokių rekomendacijų būtina laikytis gyventojams.

Koronavirusas COVID-19 yra virusinė infekcija, kuri plinta oro lašeliniu būdu. Užsikrėsti galima per artimą kontaktą su sergančiuoju, bendraujant ne trumpiau kaip 15 minučių, o inkubacinis laikotarpis siekia iki 2 savaičių. Infekcija pasireiškia peršalimo simptomais, dusuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, raumenų skausmais, pakilusia kūno temperatūra.

Jei įtariama, kad asmuo yra užsikrėtęs koronavirusu, jo mėginys siunčiamas į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją Vilniuje. Anot sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, vieno tyrimo (ne mėginio) kaina – 70 eurų. Pacientams jis atliekamas nemokamai.

Pasitvirtinus, kad asmuo yra užsikrėtęs koronavirusu, jis yra izoliuojamas. Jei susirgimo eiga nėra komplikuota, simptomai nežymūs, asmuo gydomas panašiai kaip ir gripo atveju: mušama pakilusi temperatūra, atstatomas skysčių balansas organizme. Jei simptomų nėra – asmuo tiesiog yra izoliuojamas ir stebimas, jam gydymas netaikomas.

Apie 5 proc. visų užsikrėtimo koronavirusu atvejų būna sunkūs. Europoje iš visų susirgimų kritiniai atvejai sudaro virš 8 proc. Rizikos grupei priskiriami silpną imunitetą turintys, sergantys lėtinėmis širdies ligomis, diabetu, chroninėmis kvėpavimo takų ligomis asmenys.

Šio viruso mirtingumo rodiklis pasaulyje siekia apie 2–3 proc. Palyginimui, SARS rodikliai siekia 9,6 proc., MERS – 34 proc. Didžiausias mirtingumas fiksuojamas tarp 80 metų ir vyresnių asmenų – apie 15 proc. Mažiausias – tarp 10–39 amžiaus asmenų, apie 0,2 proc. Vaikų mirtingumo atvejų nenustatyta.

Ligoninės viruso protrūkiui pasiruošusios

Vyriausybei paskelbus valstybinio lygio ekstremaliąją situaciją po poros dienų nustatytas pirmasis koronaviruso atvejis Lietuvoje. Virusas nustatytaa 39 metų šiaulietei, kuri lankėsi konferencijoje Veronoje, Italijoje. Ištyrus jos artimųjų ir kitų asmenų, su kuriais kontaktavo moteris, mėginius tyrimų rezultatai buvo neigiami.

Koronavirusu užsikrėtusi moteris pirmadienį jautėsi gerai, nepaisant to, buvo laikoma izoliuota Šiaulių Respublikinėje ligoninėje, laukiama jos pakartotinių tyrimo rezultatų. Jeigu šie bus neigiami, tyrimas per 24 val. bus kartojamas. Jei ir šis bus neigiamas – moteris bus paleista į namus.

Tyrimai dėl koronaviruso Lietuvoje atliekami kasdien Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje, Vilniuje. Darbo dienomis ėminiai tiriami tris kartus, savaitgaliais – du kartus per dieną. Laboratorijos pajėgumai, anot sveikatos apsaugos ministro, yra pakankami. Vienu metu galima ištirti apie 70 mėginių dėl koronaviruso. Šiuo metu per parą ištiriama apie 30 mėginių iš 5 infekcinių ligoninių: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio.

Iš viso nuo koronaviruso protrūkio pradžios Lietuvoje atlikta 180 mėginių dėl koronaviruso, iš jų tik vienas buvo teigiamas.

Penkios šalies ligoninės teigia, kad yra pasiruošusios priimti 782 koronavirusu susirgusius pacientus.

Ragina nepasiduoti panikai

Valdžios institucijos ragina gyventojus nepasiduoti panikai. Vis dėlto žmonėms rekomenduojama vengti masinio susibūrimo vietų, dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, vėdinti patalpas.

Medicininės kaukės rekomenduojamos pacientams, sergantiems viršutinių kvėpavimo takų užkrečiamomis ligomis, kad neužkrėstų jomis aplinkinių. Medicininės kaukės viruso nesulaiko ir tuo pačiu neapsaugo nuo užsikrėtimo, jei yra artimas kontaktas. Medicininė kaukė gali būti naudojama ne ilgiau kaip 2 valandas.

Rankų plovimas yra svarbiausia profilaktinė priemonė, norint išvengti plintančių virusinių infekcijų. Rankas reikėtų plauti dažnai ir kruopščiai su vandeniu ir muilu bent 20 sekundžių. Jei muilo ir vandens nėra, taip pat galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų antiseptiką su ne mažiau kaip 60 proc. alkoholio.

Kaip kontroliuojama situacija Lietuvoje?

Lietuvos Seimo valdyba atšaukė visus renginius parlamento rūmuose, tarp jų – ir Kovo 11-osios trisdešimtmečio minėjimą. Visoms švietimo įstaigoms rekomenduojama atšaukti šimtadienio šventes, Kaziuko mugę ir kitus renginius.

Visgi Kaziuko mugė Vilniuje kol kas nėra atšaukiama, nes renginys organizuojamas lauke. Renginio organizatoriai kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM), kad ši padėtų užtikrinti mugės lankytojams bei dalyviams galimybę pasinaudoti dezinfekcinėmis priemonėmis. Jų prašoma skirti iš valstybės rezervo.

Dėl sparčiai plintančio naujojo koronaviruso Užsienio reikalų ministerija (URM) rekomenduoja laikinai nevykti į Kiniją, Šiaurės Italijos Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionus. Taip pat rekomenduoja laikinai nevykti į du Pietų Korėjos miestus – Tegu ir Cheongdą.

Trijuose Lietuvos oro uostuose vykdoma keleivių, atvykusių iš koronaviruso rizikos zonų, patikra. Keleiviams dar lėktuvuose išdalijamos anketos, kuriose būtina nurodyti asmens bei kontaktinius duomenis, rizikos šalyje praleistą tikslų laiką. Šiems keleiviams ir jų bagažui oro uostuose skirta atskira zona, kur matuojama asmenų temperatūra, dezifekuojamos rankos, teikiama visa su koronavirusu ir jo prevencija susijusi informacija. Visi atvykę asmenys yra registruojami ir 2 savaites stebimi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistų. Jiems taip pat rekomenduojama 2 savaičių saviizoliacija. Siūloma dirbti ar mokytis nuotoliniu būdu iš namų, nesant tokios galimybės – kreiptis į NVSC dėl nedarbingumo organizavimo.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos teigimu, galima susigrąžinti pinigus už keliones į Kiniją, kai kurias šiaurės Italijos savivaldybes, Pietų Korėjos Daegu ir Cheongdo miestus bei pietinėje Tenerifės salos dalyje esantį Adeche miestą ir jo apylinkes.

Šalyje griežčiau dezinfekuojami oro uostai, viešasis transportas, viešose įstaigose dažniausiai liečiamos vietos: durų rankenos, laiptų turėklai. Visoms įstaigoms ir organizacijoms rekomenduojama turėti higienos priemonių, kad lankytojai galėtų nusiplauti ir dezinfekuoti rankas.

Dėl padidėjusios koronaviruso grėsmės didžiosiose šalies ligoninėse draudžiamas pacientų lankymas, ribojamas siuntinių perdavimas.

Koronavirusas Europoje

Iš visų Europos šalių sparčiausiai COVID-19 plinta Italijoje: patvirtinti 1704 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, nuo šios infekcijos mirė 41 žmogus. Vien per sekmadienį užsikrėtusiųjų Italijoje padaugėjo pusantro karto.

Antra pagal infekcijos plitimą Europoje yra Vokietija. Sekmadienį čia užsikrėtusiųjų padvigubėjo. Viruso epicentru įvardijama daugiausia gyventojų turinti Vokietijos Šiaurės Reino-Vestfalijos žemė. Infekcija išplitusi į 9 iš 16 Vokietijos žemių, apie užsikrėtimo koronavirusu atvejus praneša Frankfurto, Hamburgo, Brėmeno miestai.

Trečia rikiuojasi Prancūzija, kur užsikrėtusiųjų skaičius perkopė 100, registruotos dvi mirtys. Prancūzijoje atšaukti visi susibūrimai uždarose erdvėse, kur dalyvautų daugiau kaip 5 tūkst. žmonių, uždarytas gausiai turistų lankomas Luvro muziejus.

Koronavirusas plinta ir į kitas Europos valstybes. Per sekmadienį apie pirmuosius užsikrėtimo atvejus pranešė Airija, Liuksemburgas bei Čekija. Pastarojoje nustatyti iškart 3 koronaviruso atvejai. Pirmadienį pranešta apie pirmuosius du užsikrėtimo atvejus Portugalijoje. Iš viso koronavirusas nustatytas 24 Europos Sąjungos ir Europos Bendrijos šalyse. Iš viso, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, koronavirusas išplitęs 31 Europos šalyje.

Iš artimiausių Lietuvos kaimynų nė vieno nustatyto koronaviruso atvejo nėra tik Lenkijoje. Estijoje ir Baltarusijoje nustatyta po 1 užsikrėtimo atvejį, asmenys dar nėra pasveikę. Latvija apie pirmąjį koronaviruso atvejį pranešė pirmadienio vakare.

Virusas taip pat kol kas aplenkė Slovakiją, Slovėniją, Vengriją, Serbiją, Bosniją ir Hercegoviną, Juodkalniją, Albaniją, Bulgariją, Moldovos Respubliką, Ukrainą, Turkiją.

Worldometers.info duomenimis, iš viso registruota 89,8 tūkst. užsikrėtimo koronavirusu atvejų pasaulyje, mirusiųjų skaičius viršija 3 tūkst., pasveikusiųjų yra apie 45,6 tūkst.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.