Lietuvoje

2020.03.01 21:43

Litvakų įamžinimu besirūpinantis Bunka: atrodo, kad žmonija yra nemokytina

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.01 21:43

Žemaitijos nacionaliniame parke, šalia Platelių, jau penkerius metus kuriamas litvakų atminimo sodas. Metalinėmis obelimis įamžinta daugiau kaip pusšimtis iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyvenusių žydų bendruomenių. Nors šis sodas tapo unikaliu meno kūriniu, jo įkūrėjui kur kas svarbiau, kad visuomenė išmoktų istorijos pamokas.

Litvakų atminimo sodo įkūrėjas, plateliškis Eugenijus Bunka ruošiasi pasodinti metalinę obelį Žemaitijos nacionaliniame parke įkurtame sode ir įamžinti dar vieną Lietuvoje iki Antrojo pasaulinio karo gyvenusią žydų bendruomenę. 54-oji obelis skirta palangiškiams.

Tarpukariu Lietuvoje gyveno apie 200-us tūkstančių žydų, daugiausia – pasienio miesteliuose dėl geresnių verslo galimybių. Plateliuose, skaičiuojama, buvo apie 100-ą žydų.

„Bet likimas visų tas pats. Iš pradžių, kaip būdavo įprasta, surinko vyrus, čia pat prie Platelių, matėt, paminklas kur stovi – ten juos sušaudė. Po poros savaičių moteris, vaikus, senius išvedė čia, už Platelių, už kelių kilometrų į mišką, ir ten visus sušaudė“, – pasakojo E. Bunka.

Tankiausiai apsodinta vakarinė Lietuvos žemėlapio dalis. Esą žemaičiai – aktyviausi obelų sodintojai. Tačiau E. Bunka norėtų, kad čia užaugtų obelys visoms dviem šimtams 34-ioms iki Antrojo pasaulinio karo gyvavusioms žydų bendruomenėms.

Prieš penkerius metus įkurtame sode kasmet apsilanko apie 200-tus tūkstančių žmonių. Svarbiausias sodo įkūrėjo tikslas – kad visuomenė išmoktų istorijos pamokas.

„Kartais atrodo, kad esame, apskritai žmonija nemokytina. Kiek tų klaidų jau pridaryta ir vis tiek daro tą patį. Tai, vadinasi, nesimoko iš istorijos arba nesugeba mokytis. Tai vat tuos dalykus, juos istorijos praeities skaudžius dalykus ir gerus dalykus, ir gražius visokius, juos reikia parodyt“, – kalbėjo E. Bunka.

Už litvakų atminties sodo įkūrimą ir žydiškosios atminties gaivinimą visame pasaulyje E. Bunka paskelbtas Metų tolerancijos žmogumi. Plateliškis sako, kad šis įvertinimas, kaip ir 2020-ųjų paskelbimas žydų istorijos metais nemažai prisidėjo prie žydų atminimo įamžinimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.