Lietuvoje

2020.02.23 12:41

Kone trigubai nurėžti kultūros paso pinigai: ministerija siūlo suktis pigiau arba įtraukti tik dalį moksleivių

Živilė Kropaitė, LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2020.02.23 12:41

Anksčiau moksleiviams skirtame kultūros pase buvo 15 eurų, tačiau dabar mokytojai sako esantys nustebę, kad ši suma ėmė ir susitraukė iki 6 eurų. Švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Kornelija Tiesnesytė, reaguodama į pedagogų apgailestavimus, siūlo mokykloms rinktis pigesnes paslaugas arba į edukacinę veiklą įtraukti tik dalį moksleivių.

Kultūros pasas – Švietimo, mokslo ir sporto ir Kultūros ministerijų įgyvendinama priemonė, leidžianti moksleiviams drauge su bendraklasiais valstybės lėšomis dalyvauti įvairiuose meno ir kultūros renginiuose. Per kalendorinius metus vienam moksleiviui buvo skiriama 15 eurų, tačiau šiemet ši suma buvo apkarpyta.

Balsių progimnazijos geografijos mokytojo Manto Karanausko teigimu, esama situacija kelia nemažai iššūkių.

„Norėjome išvažiuoti su mokykla į teatrą ir sužinojome, kad to negalime padaryti, nes bilieto kaina – 10 eurų, o kultūros pase nurodyti 6 eurai. Net nėra aišku, ar galima prisidėti iš savo kišenės“, – sako M. Karanauskas.

K. Tiesnesytės aiškinimu, praėjusiais metais kultūros paso projektui buvo numatyta skirti apie 4 mln. eurų, o išnaudoti buvo 3,5 mln. eurų.

Šiemet, pasak viceministrės, šiam projektui numatyti 2 mln. eurų, tačiau buvo peržiūrėtos priemonės, ko būtų galima atsisakyti, kad ši suma padidėtų.

„Šiai dienai ši suma yra tokia. Mokyklos turėtų galvoti apie kokį nors lankstesnį variantą, pabandyti pasižiūrėti kitų variantų ir šiai dienai galbūt pasirinkti pigesnes paslaugas. Reikėtų pasižiūrėti, ar, tarkime, šį pusmetį turėtų važiuoti visi, galbūt galėtų važiuoti mažesnis skaičius (moksleivių – LRT.lt)“, – pažymi K. Tiesnesytė.

Tačiau Balsių progimnazijos mokytojas įžvelgia ir kitų niuansų, kurių, anot jo, būti neturėtų.

„Pirmais mokslo metais pradinukai neturi finansavimo ir jis atsiranda tik kitų metų pradžioje. [...] Kadangi pradedama mokytis nuo rugsėjo, tai keturis mėnesius tų lėšų nematoma. Paaiškinti pirmokui, kad dabar ne kalendoriniai metai ir tu neisi į edukaciją, sudėtinga“, – tikina pašnekovas.

Paklausta, kodėl mokytojai nebuvo informuoti apie pasikeitusią situaciją, K. Tiesnesytė sako, jog tai lemia įprastos biudžeto formavimo procedūros, todėl, pasak jos, natūralu, kad visas procesas užtrunka šiek tiek laiko.

„Suma, kuri aiškiai matosi įstatyme, yra 2 mln. eurų. Jeigu atsiras papildomai (pinigų – LRT.lt), tie pinigai mokykloms padidės tikriausiai“, – kalba viceministrė.

Išsamiau – laidos „10–12“ įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI