Lietuvoje

2020.02.18 16:10

Gentvilas: garsiojoje medžioklės istorijoje visi gniaužia tiesą

siūlo privalomai tikrinti medžiotojų blaivumą
LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt, ELTA2020.02.18 16:10

Opozicijai priklausantis parlamentaras Simonas Gentvilas antradienį pareiškė, kad medžioklės, kur buvo nušauta stumbro patelė, dalyviai gniaužia tiesą apie tai, kas ten iš tikrųjų įvyko. Pasak jo, Lietuvoje būtina viešinti medžioklės lapus, privaloma tvarka tikrinti jų dalyvių blaivumą.

Aplinkosaugininkai antradienio rytą paskelbė, kad prieš kelias savaites Panevėžio rajone nugaišęs stumbriukas iš tikrųjų yra sausio pradžioje per medžioklę nušautos stumbrės jauniklis. Gyvūną teigia nušovęs Utenos rajono savivaldybės tarybos narys „valstietis“ Jonas Slapšinskas, tačiau daugiau nei mėnesį kitų medžioklės dalyvių pavardės buvo nežinomos.

Prieš dieną naujienų agentūra BNS paskelbė, kad šioje medžioklėje dalyvavo įtakingi politikos ir verslo atstovai, tokie kaip Seimo narys „socialdarbietis“ Rimantas Sinkevičius, buvęs europarlamentaras socialdemokratas Zigmantas Balčytis, buvęs Seimo narys kooperatyvo „Agroaves group“ vadovas Jonas Jagminas, įmonės „Grigeo“ didžiausias akcininkas Gintautas Pangonis, „Biovelos“ bendraturtis Virginijus Kantauskas, advokatų kontoros „Ellex Valiūnas“ įkūrėjas Rolandas Valiūnas, kelių tiesimo įmonės „Fegda“ vienas akcininkų Arvydas Gribulis ir kiti.

„Visi raudoni ženklai rodė, kad tai yra skandalas. Čia nekalbama šiaip apie sumaišymą stumbrės ir šerno – čia yra aplinkosaugininkų paklusnumas elitiniam klubui, elitinio klubo nutylėjimas ir tiesos užgniaužimas, ministro ignoravimas ir problemos dangstymas iki pat šios dienos“, – LRT TELEVIZIJAI sakė Liberalų sąjūdžio atstovas S. Gentvilas, dirbantis Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotoju.

Pasak jo, net ir paskelbus medžiotojų pavardes šioje istorijoje vis dar lieka daug nežinomųjų.

„Kas labai stebina mane šioje medžioklės istorijoje, kad J. Slapšinskas sako esą nepažinojęs nė vieno (žmogaus – LRT.lt). Pirmas komentaras toks buvo. Šitie žmonės, kurie kartu medžiojo, sako: „Mes nieko nematėme“, – kalbėjo S. Gentvilas.

„Varyminėje medžioklėje žmonės stovi linija. Jie prieš medžioklę yra instruktuojami, stovi mažu atstumu, kad nebūtų praleistas žvėris, kuris yra varomas iš kitos pusės. Tai nėra taip, kad bokšteliuose išsidėstai ir nuo ryto mėgaujiesi gamtos egzotika. Šitie žmonės dirbo kartu medžioklėje“, – pridūrė jis.

S. Gentvilas siūlo privaloma tvarka tikrinti medžioklėje dalyvavusių asmenų blaivumą, nustačius bet kokį aplinkos ministro patvirtintų Medžioklės taisyklių pažeidimą.

Simonas Gentvilas garsiąją medžioklę, kurioje buvo nušauta stumbrė, vadina „aplinkosaugininkų paklusnumu elitiniam klubui“

„Tokiu būdu bus eliminuotas svarbus veiksnys galimo pažeidimo aplinkybėms“, – nurodoma įstatymo projekto aiškinamajame rašte.

Šiuo metu medžioklėje dalyvavusių asmenų blaivumas nėra privalomai tikrinimas.

Naujienų agentūros BNS žurnalistė Jūratė Damulytė-Semėnienė sakė pasigendanti nuoseklumo situacijoje, kai apie J. Slapšinsko dalyvavimą medžioklėje buvo paskelbta iš karto po incidento, motyvuojant, kad jis yra viešas asmuo. Tačiau, pavyzdžiui, R. Sinkevičiaus dalyvavimas buvo nutylėtas.

Ji teigė, kad medžioklės dalyvių neviešinęs aplinkos ministras Kęstutis Mažeika gali būti slegiamas solidarumo jausmo nenorėti „priduoti“ savo kolegų, nes pats yra medžiotojas.

Žurnalistė abejojo medžioklės dalyvių teigta versija, kad jie esą nieko negirdėjo apie tai, jog per medžioklę buvo nušauta stumbrė.

„Štai vienas kalbintas medžioklės dalyvis, vienas pagrindinių, kaip suprantu, organizatorių, ponas Gribulis minėjo, kad tarp pačių medžiotojų, nors niekas nieko nematė, negirdėjo, buvo svarstoma, kad ta stumbrė galėjo būti nušauta matant, kaip išbėgo jos jauniklis“, – tvirtino J. Damulytė Semėnienė.

„Tai štai kas yra įdomu, kad iki šiol čia mes svarstėme, ar gali būti susijęs tas jauniklis su nušauta stumbre ir panašiai, bet panašu, kad tarp pačių medžiotojų tos diskusijos buvo kilusios kur kas anksčiau. Vis dėlto panašu, kad nėra sakoma tiesa, kai yra teigiama, jog niekas nieko nematė ir niekas nieko nežino“, – pridūrė ji.

Stumbro patelė sumedžiota sausio 2 dieną Valstybinių miškų urėdijai priklausančiame Krekenavos-Naujamiesčio profesionalios medžioklės ploto vienete varyminės medžioklės metu.

Stumbras yra įtrauktas į Lietuvos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą kaip saugomas žinduolis.

J. Slapšinskas, kol vyksta tyrimas, sustabdė narystę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje. Jam už vaikingos stumbrės nušovimą gresia apie 36 tūkst. eurų bauda.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt