Lietuvoje

2020.02.16 14:01

Landsbergis gėdino Kuršių marių teršėjus: kartais pagalvoju „kiaulės, jūs, kiaulės“

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.02.16 14:01

Lietuvai švenčiant Vasario 16-ąją, tradiciškai surengtas minėjimas prie Signatarų namų. Kalbą sakęs profesorius Vytautas Landsbergis ne tik akcentavo Baltijos kelio pamokas bei brolybės svarbą, bet ir kritikavo tuos, kurie teršė Kuršių marias, kitas Lietuvos vietas.

Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis kalbą pradėjo nuo Sąjūdžio prieš Astravo AE įkūrimo, kuris įvyko šeštadienį. Kaip sakė V. Landsbergis, tai – sąjūdis už Lietuvos gyvybę.

Vasario 16-osios minėjimas prie Signatarų namų. Landsbergis ne tik sveikino tautą, bet ir gėdino teršėjus

„Domėkimės juo, remkime, plėskime. Yra prasmė. Kokia? Būti ir dalyvauti. O šįryt, didelį džiaugsmą patyrė daktaras Jonas Basanavičius. Jo aplankyti atėjo tokia daugybė jaunų žmonių, Vilniaus ir Lietuvos moksleivija, paskui, ėjome kartu į Rasų kapines“, – kalbėjo V. Landsbergis.

Jis kvietė prisiminti ir puoselėti Baltijos kelio pamokas. O didžioji pamoka tuomet, anot profesoriaus, buvo brolybės jausmas:

„Tik didžioji pertrauka tęsėsi pernelyg ilgai. Kiekvienas tada buvo brolis ir sesuo greta stovinčiam. Nešnairavome į kartu esantį, kad gal jis per daug vietos užima, kad gal kada ką nuskriaudė ar be pagrindo pasipūtės. Nebuvo viršininkų. Žinojome, kad esame daugybė „aš“, daugybė „tu“ ir kad mums gera taip būti, mes norime būti tiesiog Lietuvos žmonės.“

Kaip kalbėjo V. Landsbergis, žmoniški žmonės yra gera, jis kvietė pratęsti tai, nes gera yra padėti suvargusiam, padėti bent žvilgsniu, bent žodžiu arba paėmus už rankos. Anot jo, gerumo jėgą patyrėme savyje ir nugalėjome didį blogį. Todėl, pasak profesoriaus, galime tai padaryti dar kartą.

Tiesa, V. Landsbergis ragino žmones nesusmulkėti, nusumenkėti ir nesugobšėti. Kaip kalbėjo profesorius, kai kuriose kompanijose jau esame sugobšėję bemaž iki dugno.

„Iki mirštančios Baltijos dugno, iki Kuršių marių reorganizacijos į srutų duobę – vis dėl purvinų pinigų. Pagalvoju kartais „kiaulės, jūs kiaulės, žmonės, kurie taip elgiatės. Buvusieji žmonės, pasitraukite, teateina naujieji žmonės“, – kalbėjo V. Landsbergis, kiaulide vadindamas ir netoli Lietuvos sienos statomą Astravo AE.

V. Landsbergis kalbėjo, kad Lietuva keičiasi, bet per lėtai ir kvietė atrasti džiaugsmą emigruoti į Lietuvą. Jis sakė, kad kiekvieno vieta yra Lietuvoje, kur žaliuoja žolė, čiulba paukščiai. Tačiau, anot jo, nemažai žmonių suklumpa ir į duobę stumia ne tik savo artimą, bet ir visą tėvynę. Jis taip pat kalbėjo, kad ištiesti ranką broliui yra paprasta, o ištiesti ranką reikia ir tiems, kurie pasiklydę tamsoje.

„Turėk širdį ir žiūrėk į širdį, pasakė Lietuvos pranašas Adomas. Todėl nereikia ideologijos, reikia kardiologijos. Nereikia išmanių politikų programų, reikia asmeninių ir bendruomeninių kardiogramų, nes jose yra išsigelbėjimas“, – sakė V. Landsbergis.

Minėjimas Signatarų namuose – tradicija

1918 m. vasario 16 dieną Lietuvos Taryba Vilniuje pasirašė Nepriklausomybės Aktą ir paskelbė atkurianti nepriklausomą, demokratiniais pamatais sutvarkytą Lietuvos valstybę su sostine Vilniumi.

Vokietijai siųstą 1918 m. vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto originalą politiniame Vokietijos užsienio reikalų ministerijos archyve 2017 metų kovą rado Vytauto Didžiojo universiteto prof. Liudas Mažylis.

Lietuvos valstybės šimtmečio proga Vokietija istorinį dokumentą paskolino Lietuvai. Dokumentas Lietuvai paskolintas penkeriems metams – iki 2022 metų. Dokumento eksponavimo galimybes sprendžia Lietuvos ir Vokietijos užsienio reikalų ministerijos.

Populiariausi