Lietuvoje

2020.02.12 11:44

SAM atsakė į kritiką: socialinė akcija prieš savižudybes yra žinutė vaikų tėvams

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.02.12 11:44

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybė per daug nesureikšmina, kad byra vos prieš kelias dienas suburta savižudybių prevencijos darbo grupė. Ji teigia, kad pasitraukęs narys suicidologijos ekspertas turėjo ne vieną progą prisidėti prie realių pokyčių. 

Antradienį iš SAM suburtos iš savižudybių prevencijos darbo grupės pasitraukęs Vilniaus universiteto Suicidologijos tyrimų centro (VU STC) vadovas dr. Paulius Skruibis nurodė dvi priežastis: SAM neatsižvelgia į darbo grupės pastabas ir planus tvirtina vienasmeniškai. Kita priežastis – savižudybių prevencijos priemonių plane numatyta 100 tūkst. eurų skirti antialkoholinei reklamai. Tokio sprendimu veiksmingumu specialistas abejoja ir įžvelgia ministro Aurelijaus Verygos norą pasireklamuoti valstybės lėšomis prieš artėjančius Seimo rinkimus.

Anot SAM, P. Skruibio kritika dėl švaistomų antialkoholinei reklamai lėšų yra nepagrįsta – iš savižudybių prevencijai skirtų lėšų bus užsakyta reklama, akcentuojanti vaikų emocinę gerovę.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė priminė, kad sveikatos apsaugos ministras A. Veryga kadencijos pradžioje P. Skruibiui siūlė ateiti į komandą dirbti viceministru ir realiai prisidėti prie pokyčių minėtose srityje.

„Gaila, bet jis atsisakė ir pasirinko kitokį kelią, t. y. jis būtų turėjęs galimybę pats inicijuoti ir įgyvendinti pokyčius šiose srityse“, – pabrėžė L. Bušinskaitė.

Anot ministro patarėjos, pasirašytas A. Verygos priemonių planas dėl savižudybių skaičiaus mažinimo yra derinamas tarpinstituciniu lygiu: su Vyriausybe, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) bei socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Jame iškelti konkretūs uždaviniai, numatytos priemonės.

Kaip vieną prioritetinių uždavinių SAM visgi mato kovą su nesaikingu alkoholio vartojimu. Anot jos, tai turi labai daug įtakos vaikų emocinei gerovei.

„Pavyzdžiui, be kitų aktualių klausimų, norime atkreipti visuomenės dėmesį ir į tai, kad gera vaiko emocinė sveikata prasideda dar jam negimus. Tad, planuojant būsimą vaikelį, svarbu, kad abu tėveliai jį pradėtų, atsisakę žalingų įpročių. Priešingu atveju, deja, yra nemažai pavyzdžių, kai naujagimiai gimsta su vaisiaus alkoholio sindromu, vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimais, o tai vėliau nulemia ir nemažai sunkumų jų gyvenime. Šie sutrikimai gali pasireikšti elgesio, adaptacijos, mokymosi problemomis, o tai ilgainiui didina ir savižudybės riziką. Apie tokias liūdnas istorijas, kai naujagimiai gimsta su alkoholio pėdsakais, ne kartą skelbė ir žiniasklaida. Ir tai yra viena iš pagrindinių SAM žinučių būsimiems tėveliams, kuri bus skleidžiama ir socialinės akcijos metu“, – teigia L. Bušinskaitė.

Atkreipti dėmesį į plane užkoduotą vaikų emocinę sveikatą SAM paskatino ir tai, kad Seimas šiuos metus yra paskelbęs Vaikų emocinės gerovės metais.

A. Verygos patvirtintame plane vaikų emocinei gerovei eilutė skamba taip: „Socialinės reklamos, skirtos alkoholio vartojimo prevencijai, turinio kūrimas ir viešinimas – 100 tūkst. eurų. Palyginimui – įvairiems mokymams numatyta skirti 138 tūkst. eurų, o pacientų sergančių priklausomybės ligomis, savižudybės grėsmių nustatymui numatyti 33 tūkst eurų.“

„Svarbu paminėti ir tai, kad šios SAM priemonės vaikų emocinei gerovei stiprinti persidengia su kai kuriomis Nacionalinio savižudybių prevencijos veiksmų plano priemonėmis. Taip pat ne paslaptis, kad pinigų yra tiek, kiek yra, todėl būtinas racionalus planavimas, kad su tomis pačiomis priemonėmis būtų pasiektas maksimalus rezultatas“, – komentavo sveikatos ministro patarėja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.