Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.12 16:47

Signataras Algirdas Saudargas: Kovo 11-osios Aktas pirmiausia buvo skirtas kitoms valstybėms

Signataras Algirdas Saudargas LRT TELEVIZIJAI sako, kad iš pradžių Lietuvos sprendimu didžiosios valstybės nesidžiaugė. Pirmasis atkurtos Lietuvos užsienio reikalų ministras prisimena, kaip kitų šalių pareigūnai jo vis klausdavo: „Ar jūs tikrai norite visiškos nepriklausomybės?“

A. Saudargas sako esantis įsitikinęs, kad Kovo 11-osios Aktas visų pirma buvo skirtas kitoms valstybėms, siekiant pripažinimo.

„Pakili nuotaika buvo. Ir ji buvo pakili ne tik Kovo 11-osios salėje, bet ir visoje Lietuvoje. Tai buvo įvykis, kuriame dalyvavo visa Lietuva“, – sako pirmasis atkurtos Lietuvos užsienio reikalų ministras.

Susitikimas su signataru – laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Šis bei visi kiti reportažai – ir portale LRT.lt.

Pirmasis atkurtos Lietuvos užsienio reikalų ministras: Kovo 11-osios Aktas pirmiausia buvo kitoms valstybėms

Pagrindinis uždavinys, anot jo, buvo pasiekti pripažinimą. Nepriklausomybės Atkūrimo Aktas visų pirma nėra skirtas mums patiems, sako signataras. „Jis buvo skirtas kitoms valstybėms, kad jos mus pripažintų“, – įsitikinęs A. Saudargas.

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras prisimena, kad pasaulyje vykstant sudėtingiems geopolitiniams įvykiams, didžiosios pasaulio valstybės Lietuvos siekiu atkurti valstybę nesidžiaugė.

„Maskva turėjo daug geresnes propagandines priemones, nei kad mes, tačiau mums reikėjo visą šitą (Maskvos skleidžiamą propagandą – LRT.lt) paneigti, – atsiminimais dalinasi signataras. – Toks buvo tautos apsisprendimas. Mūsų pareiga buvo tik teisingai perskaityti tai, ko tauta siekia.“

Kovo 11-toji buvo pasirašyta krauju dar Sausio 13-osios naktį, sako A. Saudargas. Pasak jo, tai buvo tautos pasiryžimo išbandymas.

„Jau po Sausio 13-osios manęs pareigūnai klausdavo, ar mes tikrai norime visiškos nepriklausomybės. Vokietijos užsienio reikalų ministras Hansas Dietrichas Genscheris manęs to tiesiai šviesiai paklausė, – prisimena A. Saudargas. – Dabar jau galime pasakyti, kad esame Europos Sąjungos nariai, esame NATO nariai – tai kaip kokybės ženklas, kurį visi supranta. Visiems tuomet aišku, kad esame stipri ir puikiai besitvarkanti valstybė.“

Signataras taip pat prisimena tam tikrą pauzę ir iškilusį klausimą: „O ką dabar daryti?“. Pasak jo, dabar yra labai svarbi kartų kaita.

„Ta karta, kuri dalyvavo atkuriant valstybę, perdavė mūsų šalies kūrimo ir valdymo estafetę tiems, kurie jau gimė po Kovo 11-osios. Linkiu jiems nepasimesti naujose sąlygose ir išlaikyti tą žmogiškąjį ryšį“, – jaunajai kartais linki Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras.

Jeigu neužmiršime savo šaknų, mūsų tautos ateitis bus tvirta, neabejoja signataras.

Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi