Lietuvoje

2015.09.18 01:33

Ribojama vis naujų ortopedijos įmonių veikla

Valstybinė ligonių kasa informuoja, kad iš dalies apribota dar vienos ortopedijos įmonės – bendrovės „Pirmas žingsnis“ – veikla. Neseniai buvo apribota bendrovių „Ortopedijos paslaugų klinika“ ir „Nacionalinis ortopedijos centras“ veiklos. Sveikatos apsaugos ministrė sako, kad ortopedijos priemonių išdavimo tvarka jau yra sugriežtinta.

Šios specialios ortopedinės avalynės bendrovė „Pirmas žingsnis“ nuo šiol siūlyti savo klientams įsigyti savo prekių nemokamai nebegalės. Mat Privalomojo sveikatos draudimo fondas įsigyjant šiuos batus kompensacijų nemokės, juos nusipirkti galima bus tik savo lėšomis.

Sprendimas apriboti įmonės veiklą ir sustabdyti mokėjimus priimtas po patikrinimų su Kauno technologijos universiteto ekspertais. Teigiama, esą įmonė pirkdavo avalynę pagamintą serijiniu būdu ir, pritaikant ortopediniams reikalavimams, įdėdavo padus, o tai neatitinka individualiai šio tipo ortopedinei avalynei keliamų reikalavimų.

Tuo metu bendrovės, vienintelės Lietuvoje gaminančios ortopedinius batus pacientams su iki 20 centimetrų sutrumpėjusia koja, vadovas sako jokių teisės aktų nėra pažeidęs ir skundų iš pacientų nėra sulaukęs.

„Mes pradėjome taikyti Europoje taikomų firmų batus, pagamindami tam tikrus įdėklus ir pacientams tai buvo tik džiaugsmas, lengvumas, sustabdytas skausmas. Galbūt buvo gaminama ne tokiu būdu, ne tokia technologija, tačiau mūsų būdas yra naudojama visoje Europoje“, – teigė bendrovės „Pirmas žingsnis“ direktorius Algimantas Astrauskas.

Už nustatytus pažeidimus bendrovė į Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą turės sumokėti beveik 1 300 eurų.

Valstybinės ligonių kasos atstovai sako, kad ortopedijos įmonių, kurių Lietuvoje yra 15, gaminama produkcija tikrinama kasmet, reikalavimų neatitinkančios produkcijos aptinkama nuolat. Pavyzdžiui, pernai tikrintos ortopedijos įmonės į privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą už pažeidimus turėjo grąžinti 30 000 eurų. Šiais metais tikrintos trys įmonės turės grąžinti per 26 000 eurų.

„Žmonės neturėtų eiti jiems reikalingų specialių ortopedinių priemonių į šias įmones. Jeigu nueis, jie turės susimokėti savo lėšomis – žmonės negalės tikėtis kompensacijų iš valstybės“, – teigė Valstybinių ligonių kasų Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

Sveikatos apsaugos ministrė sako, kad ortopedinės avalynės gamybos tvarką jau sugriežtinusi.

„Labai aiškiai yra įvardinta, kad gydytojai bei šeimos gydytojai, skirdami ortopedinę avalynę tiek vaikams, tiek suaugusiems, turi aiškiai nurodyti indikacijas, kurioms esant ji skiriama. Taip pat turi būti įrašai šeimos istorijose, nes ligonių kasos nustatė, kad pacientas net nebuvo informuotas, kad jam skirta ortopedinė technika“, – pasakojo sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Valstybinė ligonių kasa kartu su Lietuvos samariečių draugija skelbia akciją, raginančią žmones nebūti abejingiems ir, pastebėjus piktnaudžiavimus išduodant ortopedinę techniką, pranešti ligonių kasoms. Taip pat joms galima grąžinti ir įsigytą, bet nenaudojamą ortopedinę techniką.