Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.22 10:42

Neigiamą VTEK verdiktą išgirdęs Narkevičius: save laikau apskritai nepaperkamu

svarstys, ar skųsti sprendimą; atnaujinta 16.27

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį nusprendė, kad, priėmęs maitinimo paslaugų apmokėjimą iš Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD), susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą.

VTEK nutarė, kad politikas priėmė interesų konfliktą keliančią dovaną pernai spalį Baltarusijoje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose vykusių komandiruočių metu. Žiniasklaida skelbė, kad ministro pietus finansavo Susisiekimo ministerijai pavaldūs subjektai. Esą Minske, kur vyko Baltarusijos transporto savaitės renginiai, pietų išlaidas padengė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija ir antrinė „Lietuvos geležinkelių“ įmonė „LG Cargo“, o Abu Dabyje sąskaitą už pietus restorane, teigta, apmokėjo LAKD.

Dėl „LG Cargo“ situacijos nutrauktas tyrimas, nes nuspręsta, jog įmonė tiesiogiai su ministru pavaldumo ryšiais nesusijusi.

Pats J. Narkevičius po posėdžio tikino, kad toks sprendimas dar gali būti apskųstas ir jis dar apsispręs, ar tą daryti.

Ministras pažymėjo, jog tokių pietų jis nelaiko papirkimu ir pareiškė esąs apskritai nepaperkamas.

„Aš savo nuomonės nekeičiau, manau, kad tai buvo darbinis susitikimas. Aš esu ne vieną šeimininko teisėmis finansavęs ar vaišinęs svečią. Nekalbame apie tai, kad mane galima papirkti 10 ar 70 eurų. Aš save laikau apskritai nepaperkamu. Esmė yra turinys“, – po posėdžio sakė J. Narkevičius.

Anot ministro, jis mano, jog savo darbą atliko sąžiningai ir vakarienės, kurias ir tyrė VTEK, buvo darbiniai susitikimai.

Prisimindamas, kokios sumos už jo vakarienes buvo sumokėtos, J. Narkevičius sakė, kad Minske suma galėjo siekti apie 10 eurų, o Abu Dabyje vakarieniavo 9 asmenys, o ministras asmeniškai savo sąskaitą apmokėjo, kuri sudarė 70 eurų.

Paklaustas, ar ketina po šio VTEK verdikto palikti postą, J. Narkevičius liko prie savo pozicijos – jo manymu, tai ne tokio lygio pažeidimas, dėl kurio reikėtų trauktis.

Po neigiamo VTEK verdikto nuomonės nekeičiantis Narkevičius: nėra tokio masto sprendimas, kad turėčiau trauktis

„Aš nepasakiau, kad priimsiu sprendimą, ar trauksiuos, ar nesitrauksiu. Aš sakiau, kad priimsiu sprendimą dėl šio sprendimo apskundimo“, – teigė ministras.

Pats J. Narkevičius sakė, kad kiekvienas turi įvertinti, ar šis VTEK sprendimas yra tokio masto, kad ministras turėtų trauktis.

„Aš manau, kad tai nėra tokio masto sprendimas, kad turėčiau trauktis“, – po posėdžio sakė ministras.

Iki 2019 m. galo galiojęs Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas draudė valstybinėje tarnyboje dirbantiems asmenims priimti interesų konfliktą keliančią dovaną.

J. Narkevičius VTEK posėdyje sakė manantis, kad nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo.

„Ir aš, ir mano komanda esame atviri. (...) Manau, kad nenusižengiau, nepažeidžiau privačių ir viešųjų interesų derinimo, minėti faktai arba teiginiai buvo darbo eigoje. Manau, kad vertinu juos kaip darbo eigą. Susitikimai buvo darbinio pobūdžio, buvo analizuojama keletas klausimų, jokios dovanos nebuvo paimta, susitikimai neturėjo ir negalėjo turėti įtakos mano, kaip ministro, darbo sprendimams“, – teigė J. Narkevičius.

VTEK narys Virginijus Kanapinskas ministro klausė, kodėl jis nusprendė grąžinti savo maitinimo išlaidų dalį, jeigu nesijautė padaręs nusižengimo.

„Grąžinimas lėšų už vakarienę ir pietus nereiškia mano prisipažinimo, kad padariau pažeidimą. Iki tol, kol bus priimtas sprendimas, jei viešojoje erdvėje formuojamas ažiotažas, nusprendžiau kompensuoti lėšas, pabrėždamas, kad nemanau, jog priėmiau dovaną, nes tai buvo darbinis susitikimas prie pietų. Sprendėme tikrai ne laisvalaikio, o darbinę tematiką. Tai nereiškia, kad grąžinimas yra prisipažinimas, kad padariau kažkokį nusižengimą“, – atsakė J. Narkevičius.

Taip pat VTEK nutraukė tyrimą dėl to, ar J. Narkevičius tinkamai deklaravo sutuoktinės vykdomą individualią nekilnojamojo turto nuomos veiklą ir 3 tūkst. eurų vertę viršijančius iš šios veiklos galbūt kylančius sandorius, taip pat ir dėl to, ar politikas laiku ir tinkamai deklaravo, kad vadovauja Lietuvos lenkų sąjungos filialo Trakų rajono skyriui.

„Nuo šių metų įsigaliojo nauja privačių interesų deklaravimo tvarka. Joje šiek tiek keičiasi kai kurie dalykai. Pernai buvo privalu deklaruoti individualią veiklą, jei ją vykdo sutuoktinis ar deklaruojantis asmuo. Nuo šių metų galiojančiame reglamentavime nėra tokio reikalavimo“, – žurnalistams sakė VTEK atstovė spaudai Eglė Ivanauskaitė.

Susisiekimo ministras teigė, kad šiose situacijose nesistengė kažko nuslėpti.

„Deklaracijoje aš ir mano žmona pakankamai kruopščiai pateikėme duomenis, galbūt net buvo perteklinė informacija. Nesistengėme kažko slėpti. (...) Taip pat ir su Lietuvos lenkų skyriaus veikla, ir mano užimamomis pareigomis. Mes deklaravome, kad esu narys. Tikrai nebuvo siekio nuslėpti, juolab jokio sąryšio dėl galimų interesų konfliktų kaip ministro ir asociacijos nėra ir nematau, kur jis galėtų kilti. (...) Vertinu, kad viešojoje erdvėje (klausimas. – ELTA) yra eskaluotas, politizuotas, stengiuosi labai subtiliai į tai reaguoti, nesileisti į papildomas interpretacijas“, – posėdyje kalbėjo susisiekimo ministras.

ELTA primena, kad po virtinės viešojoje erdvėje dėmesio sulaukusių skandalų, kuriuose figūravo J. Narkevičius, prezidentas Gitanas Nausėda susisiekimo ministrui pareiškė nepasitikėjimą. Tuo metu valdančiųjų lyderiai nuosekliai gynė ministrą, sakydami, kad J. Narkevičiui reiškiama kritika yra tendencingai pučiamas informacinis burbulas, o prezidentas yra klaidinamas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi