Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.04 16:58

Prezidento dekretą dėl Skvernelio nedarbingumo vadina ydingu: gali prieštarauti Konstitucijai

Pagal esamą dekretą, tai, ar premjeras gali eiti pareigas, sprendžia ne Respublikos prezidentas, bet gydytojai, o Konstitucija tokios situacijos nenumato. LRT RADIJUI sako konstitucinės teisės žinovas Vytautas Sinkevičius. Jo teigimu, prezidento dekrete turi būti nurodoma konkreti diena, kai premjerą pavaduoja kitas ministras.

Anot premjero Sauliaus Skvernelio patarėjo Skirmanto Malinausko, onkologinę ligą besigydantis ministras pirmininkas pirmadienį pasijuto prastai.

„Mes žinome, kad jam taikoma chemoterapija ir imunoterapija. Nuo to laiko, kai sužinojo, kad serga onkologine liga, ministras pirmininkas pasinaudojo penkiomis nedarbingumo dienomis, kurios daugiausia buvo susijusios su taikytomis medicininėmis procedūromis.

Teko iš vakaro atšaukti suplanuotus renginius, nes ministras pirmininkas pasijuto prasčiau. Premjerą laikinai pavaduoja energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas“, – sako S. Malinauskas.

V. Sinkevičiaus teigimu, pagal Konstituciją, tik Respublikos prezidentas gali konstatuoti, kad premjeras negali eiti savo pareigų ir jį laikinai pavaduoja kitas ministras. Anot jo, dabartinis prezidento dekretas yra teisiškai netvarkingas.

„Jis yra ydingas, nes, pagal esamą dekretą, tai, ar premjeras gali eiti pareigas, sprendžia ne Respublikos prezidentas, bet gydytojai, o Konstitucija tokios situacijos nenumato“, – akcentuoja V. Sinkevičius.

Dabartinis dekretas, pasak pašnekovo, perleidžia visus premjero įgaliojimus jį pavaduojančiam ministrui.

„Galbūt ne dėl dvišalių susitikimų, bet jis gali pirmininkauti pasitarimuose, posėdžiuose, turi teisę pasirašyti Vyriausybės priimtus nutarimus. Sprendimai gali strigti tik tiek, kiek premjerą pavaduojantis ministras prisiima atsakomybės, nes visus ministro primininko įgaliojimus, pagal Konstituciją, jis turi“, – tikina ekspertas.

V. Sinkevičius pabrėžia – visuomenė ir institucijos privalo žinoti, kas tam tikrą dieną šalyje eina ministro pirmininko pareigas.

„Šiandien atsikėlę nežinojome, kas eina ministro pirmininko pareigas. Buvo paskelbta, kad premjeras turi nedarbingumo dieną. Tai reiškia, kad jis gali būti nedarbingas, bet gali sugebėti vykdyti ministro pirmininko pareigas.

Prezidento dekrete turi būti nurodoma konkreti diena, kai ministrą pirmininką pavaduoja kitas ministras“, – teigia V. Sinkevičius.

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad dabar išleistas dekretas netgi gali būti pripažintas prieštaraujančiu Konstitucijai.

„Tik jam priklausančią konstitucinę teisę spręsti, kas pavaduoja ministrą pirmininką, prezidentas perleido gydytojams, o to Konstitucija nenumato“, – aiškina žinovas.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi