Lietuvoje

2019.10.31 11:35

Pedagogų streikas gali būti didesnis, nei galvota: prakalbo apie kitų profsąjungų prisijungimą

atnaujinta 11.43
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.10.31 11:35

Mokytojų profsąjungos organizuojamas streikas gali būti didesnis, nei galvota iki šiol. Po susitikimo su švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi pedagogų atstovai prabilo, kad streikas gali paliesti apie 80-90 proc. mokymo įstaigų.

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) reikalauja, kad Vyriausybė laikytųsi duotų įsipareigojimų, numatytų 2017-aisiais pasirašytoje kolektyvinėje sutartyje ir skirtų sutartus 117 mln. eurų. Tačiau Seimui pateiktame Vyriausybės biudžeto projekte numatyta gerokai mažesnė suma, siekianti 55 mln. eurų.

Ketvirtadienį ministras A. Monkevičius susitiko su kolektyvinę sutartį pasirašiusiomis profesinėmis sąjungomis – tiek bendrojo ugdymo, tiek aukštųjų mokyklų. LŠMPS pirmininkas Egidijus Milešinas po susitikimo kalbėjo, kad planas nesikeičia ir streiko iniciatyva nėra stabdoma. Beje, jis teigė, kad prie streiko gali jungtis ir kitų profesinių sąjungų atstovai.

„Išgirdome, kad viskas yra dabar Seime, laukiama, kol biudžeto projektas grįš Vyriausybę. Mūsų profesinei sąjungai nieko naujo, to ir tikėjomės. <...> Ministras sakė, kad kovos kaip liūtas, kad tie susitarimai tai yra 117 mln. eurų kitų metų biudžete atsirastų. Mūsų pozicija ta pati, kad jei neatsiras tai, kas susitarta, streikas bus. Mes kartu dirbame su Švietimo įstaigų vadovų profesine sąjunga ir jie taip lygiai pasiruošę eiti į streiką. Tai dar vienas žingsnis“, – kalbėjo E. Milešinas, teigdamas, kad streikas paliestų 80-90 proc. mokymo įstaigų.

Aukštųjų mokyklų profesinės sąjungos pirmininkė Asta Lapinskienė teigė, kad susitikime aptarta ir galimybė iš valstybės biudžeto nefinansuoti privačių mokymo įstaigų: „Išgirdome, kad ministerija ruošiasi kovoti dėl tų lėšų, kurios yra švaistomos nevalstybinėms mokykloms, ruošiami įstatymo projektai ir, galbūt, turėsime tų lėšų iš vidinių rezervų.“

Be to, A. Lapinskienė kalbėjo, kad prie streiko gali jungtis ir aukštųjų mokyklų profesinės sąjungos. Negana to, ji teigė, kad streiką palaikyti gali ir sveikatos sektoriaus profesinės sąjungos, ugniagesiai.

Ministras A. Monkevičius teigė, kad biudžetas turi keletą formavimo stadijų, tad jų metu bus diskutuojama, kad būtų galima įgyvendinti kolektyvinėje sutartyje numatytas sąlygas.

„Padarysiu viską, kad mes galėtume turėti tą rezultatą“, – sakė ministras. Jis teigė, kad lėšų gali būti ieškoma ne tik švietimo sistemoje, bet ir už jos ribų. A. Monkevičius jau anksčiau sakė, kad ministerijai pavyko sutaupyti apie 7 mln. eurų, kurie bus skirti mokytojų atlyginimams, tačiau tai sudaro vos 1 proc. bendro mokytojų atlyginimų fondo, sudarančio apie 760 mln. eurų.

A. Monkevičius kalbėjo, kad reikia sprendimų, kaip konstruoti pajamas, galbūt žiūrint į kitus sektorius ir nusistatant, kas valstybei yra prioritetas. Tiesa, iš kur reikėtų paimti lėšas, A. Monkevičius nesiėmė spėlioti. Tačiau jis teigė, kad mokytojų gerovė turėtų būti prioritetinė, nes geromis sąlygomis dirbantys mokytojai daro įtaką ir moksleiviams.

Ministras taip pat teigė, kad BVP dalis skiriama švietimui neturėtų mažėti. Profesinės sąjungos tuo metu teigia, švietimui skiriamas BVP kitais metais numatomas mažesnis. A. Monkevičius sakė besitikintis kitų sričių supratingumo, nes švietime kuriama vertė yra svarbi visoms sritims.

„Aš nenoriu, kad tai vyktų ir darysiu viską, kad neįvyktų, nes tai nenaudinga nei vaikams, nei mokytojams. Bet tai yra jų teisė“, – paklaustas, kaip vertina profsąjungų planus streikuoti, sakė A. Monkevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13
Karantinas Lietuvoje
COVID-19 TRUMPAI 10