Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.11 16:04

Venckienės ekstradicija į Lietuvą: ar buvusi teisėja vėl bandys prasimušti į Seimą?

Nors vis dar nėra aišku, kada tiksliai Lietuvai bus išduota Neringa Venckienė, Seime parlamentarai neatmeta, kad jos grįžimas į Lietuvą gali paskatinti suaktyvėti senuosius bendražygius.

Socialdemokratas Julius Sabatauskas neatmeta ir versijos, kad N. Venckienė gali bandyti siekti vietos parlamente kitų metų rinkimuose. Prokuratūra kol kas laukia, kol procedūras baigs Jungtinių Valstijų teismai.

Prieš 7 metus Neringa Venckienė prisiekė Kovo 11-osios salėje ir tapo Seimo nare.

Keli Seimo nariai baiminasi, kad N. Venckienę ir vėl gali išvysti toje pačioje salėje kitąmet. Pasak socialdemokrato Juliaus Sabatausko, buvusi teisėja po ekstradicijos į Lietuvą vėl gali dalyvauti kitų metų Seimo rinkimuose.

„Ji išvengė tos akistatos su prokurorais, tai turint omeny kitus atvejus, tai čia įtariu, kad dar truks gana ilgai, todėl kituose Seimo rinkimuose galime laukti atitinkamų kandidatų iš - tiek ponia N. Venckienė, tiek kiti jos bendražygiai“, – sako parlamentaras Julius Sbatauskas.

Nors N. Venckienei buvo įvykdyta apkalta, jau praėjo daugiau nei ketveri metai, todėl kandidatuoti buvusi teisėja teoriškai vėl galėtų. J. Sabatauskas sako, kad teismai gali užtrukti, todėl N. Venckienė turėtų galimybę mobilizuoti kartą jau balsavusius žmones.

Buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas, dabar parlamentaras Stasys Šedbaras neatmeta, kad N. Venckienės grįžimas gali sudrumsti vandenį.

„Šalininkų yra, yra turbūt dar tie žmonės, kurie rinkosi, bet manau, kad jų stipriai yra apmažėję, N. Venckienei greičiausiai bus paskirta kardomoji priemonė suėmimas, todėl, kad ji buvo pabėgusi nuo teisingumo Lietuvos. Daugiau gal neramumų gali būti, kada vyks teismo procesas“, – sako politikas.

Vyriausioji rinkimų komisija taip pat neatmeta galimybės, kad N. Venckienė galėtų dalyvauti kitų metų Seimo rinkimuose. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, anksčiau pareigūnų profsąjungos vadovas Vytautas Bakas sako, kad N. Venckienei grįžus į Lietuvą, bus itin svarbus teisėsaugos vaidmuo.

„Klausimas kaip mes čia protingai sugebėsime į tą situaciją reaguoti ir patys neeskaluoti galbūt. Palikti tai tokiems profesionaliems sprendimams. Nuo to priklauso irgi didžiąja dalimi kiek pavyks įaudrinti žmones, kurie tiki tuo žmogumi, o tikinčių tikrai yra“, – teigia V. Bakas.

Generalinė prokuratūra iš Jungtinių Valstijų kol kas nėra gavusi oficialaus pranešimo apie sprendimus dėl N. Venckienės ekstradicijos.

„Iš esmės galiu priminti tik tai, kad 2015 m. kreipiantis į JAV dėl asmens perdavimo Lietuvai, buvo perduota informacija, kad asmuo yra įtariamas pagal 13 LR B.K. straipsnių. Kol kas mes tikrai negavę perduodamo asmens lydinčių dokumentų, negalime pasakyti dėl kokios aprėpties įtarimų tas asmuo galėtų, jeigu jis bus perduotas į Lietuvą, būti teisiamas Lietuvoje“, – sako Generalinės prokuratūros atstovė Elena Martinonienė.

Jungtinės Valstijos išsiųsti Neringą Venckienę gali ir neskubėti. Lietuva daugiau nei trejus metus laukė, kada buvo išsiųstas EBSW vadovas Gintaras Petrikas. Amerikos pareigūnai G. Petriką sulaikė 2004-aisiais, o į Lietuvą šis grįžo 2007-aisiais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi