Lietuvoje

2019.10.02 07:44

Pirmasis Dalios Grybauskaitės interviu LRT baigus kadenciją: Seime matoma politinės menkystės fiesta

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.10.02 07:44

Matomi kerštavimo dėl politinio lojalumo elementai ir santykių aiškinimasis, taip situaciją tarp valdančiųjų ir Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio LRT RADIJUI apibūdina prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jos teigimu, viskas, kas šiuo metu vyksta Seime, atrodo atgrasiai.

– Jums įteikiamas Laisvės riterio apdovanojimas už išskirtines pastangas kovojant už Lietuvos, Baltijos šalių ir Lenkijos saugumą bei apginamumą. Ką Jums pačiai reiškia šis apdovanojimas?

– Visada visus apdovanojimus traktavau kaip apdovanojimus Lietuvai ir jos pastangoms. Lietuva per pastaruosius dešimt metų tikrai labai daug padarė, kad Lenkija ir trys Baltijos šalys būtų labiau apgintos. Pradėjome nuo NATO gynybos planų, o dabar turime ir NATO partnerių batalionus visose keturiose šalyse. Galima teigti, jog mūsų pastangos tikrai buvo vainikuotos sėkme.

Visas mūsų regionas – tai mūsų bendras istorinis likimas, todėl pastangos kartu užtikrinti saugumą yra labai sveikintinos. Vertinu šį apdovanojimą kaip pripažinimą, jog visi kartu daug pasiekėme.

– Kalbant apie dabartinio prezidento užsienio politiką, Gitanas Nausėda pirmojoje kalboje Jungtinėse Tautose pasakė, kad Rusija bando destabilizuoti kaimynines šalis. Kiek Jūs matote prezidento Gitano Nausėdos užsienio politikoje Jūsų politikos tęstinumo?

– Norėčiau iš karto išskirti, jog nėra mano ar kito žmogaus užsienio politikos – yra konstitucinė pareiga Lietuvos prezidentui ginti šalį ir užtikrinti jos saugumą, nes prezidentas Lietuvoje taip pat yra ir ginkluotųjų pajėgų vadas. Bet kurio prezidento, mano ar dabartinio, pareiga yra užtikrinti saugumą ir apginamumą įvairiomis įmanomomis priemonėmis. Tų šalių, kurios kelia mums ar mūsų kaimynėms, ar mūsų partneriams grėsmę, atžvilgiu turi būti vykdoma atitinkama politika. Labai tikiuosi, kad šios pareigos laikysis ir naujasis prezidentas.

– Daug ekspertų svarstė, kad galbūt Jūsų retorika buvo griežtesnė, o dabar ji bus šiek tiek švelnesnė. Ar Jums dabar nepritrūksta griežtumo?

– Retorika yra pasirinkimo reikalas. Tai daugiau metodas, padedantis pasiekti tikslą. Aš visada laikiausi nuomonės, jog mažesnė šalis gali būti girdima, jeigu ji atviriau ir drąsiau kalbės bei nebijos įvardinti net ir didelių valstybių grėsmės. Manau, kad man šis metodas tikrai pasiteisino, nes gavome ir gynybos planus, ir NATO batalionus, buvome girdimi ir matomi, o naujajam prezidentui palinkėčiau sėkmės vykdant Konstitucijos pareigą tomis priemonėmis, kurias jis mato tinkamiausias.

– Jūs, matyt, gerai žinote ir domitės, kas vyksta Lietuvos vidaus politikoje. Dabar Seime vis kalbama apie Seimo pirmininko V. Pranckiečio atstatydinimą. Kaip vertinate Seime susiklosčiusią situaciją, kai Seimo pirmininkas nebeatstovauja valdantiesiems ir valdantieji siekia jo atstatydinimo?

– Tai turbūt yra labiau Seimo vidaus reikalai. Pats Seimas turėtų susitvarkyti su šiuo klausimu, ar turi atstovauti daugumai, ar ne, bet, žiūrint iš šono, yra matomi kerštavimo dėl politinio lojalumo elementai ir santykių aiškinimasis. Konkrečių kaltinimų jam nėra ir nebus, nes jis yra padorus žmogus. Seime matoma politinės menkystės fiesta.

– Kaip šioje situacijoje, Jūsų nuomone, turėtų elgtis pats V. Pranckietis? Likti poste ar atsistatydinti?

– Šioje vietoje tikrai negaliu patarinėti. Tegul jis pats apsisprendžia, kiek toje politinėje menkystėje dalyvauti. Viskas, kas šiuo metu vyksta Seime, atrodo atgrasiai.

– Šią savaitę Briuselyje vyks Lietuvos kandidato į eurokomisarus Virginijaus Sinkevičiaus klausymai. Kaip Jūs vertinate jo galimybes tuose klausymuose, apskritai Lietuvos kandidatūrą ir Lietuvai jau pasiūlytą eurokomisaro postą?

– Visi kandidatai į eurokomisarus klausymuose turi vienodas galimybes. Manau, kad mūsų kandidatas yra pakankamai gabus, kad galėtų įsigilinti į būsimo posto darbus ir tikrai gerai pasirodyti Parlamente.

Kalbėdama apie patį postą, norėčiau pasakyti, kad žmogų puošia ne postas. Viskas priklausys nuo pačio kandidato, nuo komisaro, kiek jis sugebės pasirodyti ir padaryti tame poste. Tiesiog priminčiau savo istoriją, kai gavau biudžeto komisaro portfelį Briuselyje, kuris buvo laikomas nelabai madingu ir perspektyviu, bet aš gavau geriausio metų komisaro žvaigždę. Kaip matote, viskas yra žmogaus rankose.

Gamtosauginiai klausimai šiuo metu yra vadinamojoje politinėje madoje ir tampa labai aktualūs, todėl galimybių su šiuo portfeliu yra labai daug. Ar mūsų kandidatas gebės tai padaryti, parodys laikas.

– Kalbama, kad galbūt jis bus pavaduotojo pavaduotojas. Kaip tai vertinate?

– Visiškai nesvarbu, kas yra, o kas nėra pavaduotojas. Svarbu, ką pats žmogus gebės padaryti. Viskas priklauso nuo žmogaus, ar jis sužibės žvaigžde, ar jis nublanks ir nieko nei matysime, nei girdėsime.

– Kokių planų turite Lietuvos ar europinėje politikoje?

– Kadangi esu nepartinė, aktyviai politikoje nedalyvausiu niekur. Lietuvoje gyvenu ir gyvensiu bei dalyvausiu šalies gyvenime įvairiomis man prieinamomis formomis.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.