Lietuvoje

2019.09.19 13:04

Oficialu: koalicija sustiprino pozicijas – jai talkininkaus frakcija „Lietuvos gerovei“

Žemaitaitis koalicijai nepriklauso
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.09.19 13:04

Valdančioji koalicija ketvirtadienį oficialiai sustiprino savo pozicijas parlamente. „Valstiečių“, „socialdarbiečių“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos Seime pasirašė bendradarbiavimo sutartį su neseniai Seime įsikūrusia frakcija „Lietuvos gerovei“. Pasirašius sutartį, kaip pranešė „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis, „tvarkiečių“ pirmininkas formaliai koalicijai jau nebepriklauso.

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis žurnalistams po sutarties pasirašymo sakė, kad valdančiosios koalicijos frakcijos su frakcija „Lietuvos gerovei“ sutarė dirbti kartu ir tokiu būdu bus atstatyta dauguma parlamente (turės 75 balsus). Anot jo, minėta frakcija rems Vyriausybės programą, valdančiųjų siūlymus. Apie postų dalybas R. Karbauskis nekalbėjo.

„Galime konstatuoti, kad nuo šios dienos atstatyta dauguma Seime, ir (valdantieji – LRT.lt) jau nebėra mažuma. [...] Seime frakcijos dirba pagal frakcijų dydį, pagal proporcijas ir šiuo metu nėra jokių aptarimų sutartyje“, – patikino R. Karbauskis.

Jis abejojo, ar po sutarties pasirašymo Seime frakcija „Lietuvos gerovei“ gaus kokių nors postų. Ar galima sulaukti pokyčių Vyriausybėje, anot R. Karbauskio, nėra aišku, mat šiuos klausimus sprendžia ne Seimas.

„Jei šnekėti apie Vyriausybę, tai jau ne nuo mūsų priklauso“, – teigė R. Karbauskis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas teigė, kad koalicinė sutartis su partija „Tvarka ir teisingumas“, nepaisant to, kad jų frakcija Seime subyrėjo ir buvo pasirašytas bendradarbiavimo susitarimas su frakcija „Lietuvos gerovei“, tebegalioja. Vis dėlto, anot jo, „tvarkiečių“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, pasilikęs Mišrioje Seimo narių grupėje ir neprisidėjęs prie naujos frakcijos, koalicijai oficialiai nepriklauso.

„Šiuo metu ne“, – į klausimą, ar R. Žemaitaitis priklauso koalicijai, atsakė R. Karbauskis.

LVŽS lyderis patikslino, kad R. Žemaitaitis, kaip „tvarkiečių“ lyderis koalicijos sutartį yra pasirašęs, bet, pagal Seimo statutą, koalicijai jis nepriklauso.

Pasak R. Karbauskio, kadangi R. Žemaitaitis nepriklauso koalicijai, bet užima Seimo vicepirmininko postą, kils klausimas dėl jo pareigų.

„Aišku, kyla klausimas, kad vienas žmogus partijai neatstovauja, nėra šioje naujoje frakcijoje ir kils problema dėl jo pareigų Seime“, – užsiminė R. Karbauskis.

Į ministro portfelį nespjautų

Frakcijos „Lietuvos gerovei“ seniūnas V. Kamblevičius tikino, kad jokių postų frakcijai nereikia.

„Šiuo momentu niekas nebetiki – kažkokia nauja frakcija ir nieko nebenori. Iš tikrųjų mes, kadangi anksčiau buvome koalicijos dalyviai ir kartu programą rengėme, ir sutartį bendradarbiavimo pasirašėme, ką mes faktiškai frakcijoje turime, mus tie postai tenkina“, – žurnalistams sakė V. Kamblevičius.

Tiesa, jis neatmetė, kad „tvarkiečiai“ galėtų siūlyti kandidatą į ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas, jei dabartinis ministras Virginijus Sinkevičius bus patvirtintas eurokomisaru ir jei tokio pasiūlymo „tvarkiečiai“ sulauktų. Tiesa, V. Kamblevičius pažymėjo, kad ministro portfelio galimybė priklauso nuo premjero Sauliaus Skvernelio ir prezidento Gitano Nausėdos.

„Kai yra laisvas ministro etatas, tai faktiškai sprendžia prezidentas ir premjeras. Jeigu jie matys, kad mūsų frakcijoje ar partijoje yra žmogus, kuris galėtų tą postą užimti, mes svarstysime“, – kalbėjo V. Kamblevičius.

Jis tikino, kad „tvarkiečiai“ tinkamų kandidatų į ekonomikos ir inovacijų ministro kėdę surastų.

V. Kamblevičius, paklaustas, kaip partija spręs R. Žemaitaičio situaciją, nedaugžodžiavo. Jis priminė, kad partijos aktyvas pareiškė norą, jog R. Žemaitaitis pasitrauktų iš partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko pareigų ir šis klausimas bus sprendžiamas. Pats V. Kamblevičius teigė į jokius postus Seime nepretenduos.

„Labai atsakingai ir nuoširdžiai pasakiau – į jokius postus nepretenduoju – nei į ministro, nei į Seimo pirmininko“, – patikino V. Kamblevičius.

Parlamentaras tikino, kad, „tvarkiečių“ įsitikinimu, jei R. Žemaitaitis negali būti partijos lyderiu, jis negali ir partijai atstovauti. V. Kamblevičius ragino R. Žemaitaitį trauktis iš partijos vadovo pareigų.

„Aš noriu pasakyti: „Remigijau, mes tau padarėme pamoką“. Kad nebūtų partijoje nesklandumų, paliekame mes abudu lyderiai savo postus partijoje ir ieškokime žmonių, kurie ves mus partiją į priekį“, – tvirtino „tvarkietis“.

LLRA-KŠS frakcijos seniūnė V. Kravčionok pažymėjo, kad šiuo metu svarbiausia valdantiesiems sutarti dėl biudžeto.

„Bus pateiktas biudžetas, diskutuosim, registruosim, nes manau, kad ta koalicinė sutartis jau aptarta diskusijoje. Šiandien tas pasirašymas yra tik formalus dėl to, kad pasikeitė vienos frakcijos pavadinimas. Nelabai matau kokių problemų. Darbinė eiga viską spręsim. (...) Kai yra dauguma, tai ji dirba dėl bendro darbo, kad priimtų biudžetą – čia pagrindinis dokumentas“, – sakė V. Kravčionok.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.