Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.14 10:56

Rokas Masiulis: už lizdo išvalymą nomenklatūra man niekada neatleis

mato Karbauskio kerštą; atnaujinta 12.26
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.08.14 10:56

Susisiekimo ministerijos vadovo pareigas paliekantis Rokas Masiulis trečiadienį kalbėjo, kad sprendimas jį pakeisti buvo valdančiųjų lyderio Ramūno Karbauskio kerštas dėl Klaipėdos jūrų uosto Arvydo Vaitkaus atleidimo. „Galva už galvą“, – teigė R. Masiulis.

Palikti susisiekimo ministro pareigas R. Masiuliui tenka po to, kai sudarius naująją valdančiąją koaliciją Susisiekimo ministerija buvo patikėta Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovui Jaroslavui Narkevičiui.

Prezidentui Gitanui Nausėdai iškėlus klausimą, kodėl reikia keisti gerai vertinamą R. Masiulį, valdančiųjų atstovai teigė, kad šis ministras neturi palaikymo Seime. R. Masiulis dažnai minimas kaip vienas geriausiai vertinamu šios Vyriausybės ministrų. Praėjusios kadencijos ministrų kabinete jis ėjo energetikos ministro pareigas.

„Ne kartą esu pasakojęs istorijas, kad pradėdamas savo darbą „Klaipėdos naftoje“ susidūriau su neskaidriomis schemomis ir tie žmonės, kurie tas schemas darė, man pasakė „jeigu viską tyliai darysi, mes viską sutarsime“.

Tada supratau, kad negalima nieko tyliai daryti. Jeigu matai, kas yra blogai – reikia sakyti. Kartais skauda ir kai tai tampa vieša, negali grįžti atgal, turi problemą spręsti. To laikiausi ir tikiu, kad tai padėjo išskaidrinti sektorių, kuriame dirbau“, – pradėdamas spaudos konferenciją kalbėjo pareigas paliekantis R. Masiulis.

Vardijo svarbiausius darbus

Paskutinę savo darbo dieną ministras vardijo ir nuveiktus darbus. Be kita ko jis kalbėjo apie sukurtą korupcijos prevencijos susisiekimo sektoriuje sistemą. Ministerijos duomenimis, buvo atlikti 188 auditai, pradėta 30 ikiteisminių tyrimų.

„Pavyko visose bendrovėse sutvarkyti antikorupcinę sistemą taip, kad <...> ministerijos atstovai neturi nurodyti, kad vienoje ar kitoje vietoje yra kažkas blogai. <...> Pati sistema valosi. Paskutinį atvejį turėjome pašte, kur aš tik iš spaudos sužinojau, kad rastas dar vienas korupcinis dalykas, atiduota teisėsaugai. Malonu, kad jau nereikėjo kištis“, – sakė ministras.

Po rudenį kilusio mokytojų streiko R. Masiulis laikinai vadovavo Švietimo, mokslo ir sproto ministerijai. Tuomet jis inicijavo auditą, atskleidusį negerovių švietimo sektoriuje.

„Kai tik nuvilnijo gandas, kad manęs čia neliks, sistema atsigavo, džiūgauja“, – sakė R. Masiulis, kalbėdamas apie tai, kad naujojo ministro prašys apsaugoti auditorius, atlikusius auditą švietimo sektoriuje, nes yra asmenų, bandančių išsiaiškinti auditorių tapatybes.

Jis taip pat kalbėjo apie „Lietuvos geležinkelius“, vadindamas juos „valstybe valstybėje“: „Klestinti 30 metų, kur nei politikai įtakos galėjo daryti, uždara valstybė, griuvo per vieną naktį, viskas pasikeitė per vieną dieną.

Turime jau ir dividendus mokančią bendrovę. Deja, teko atleisti nemažai žmonių, apie 2 tūkst. žmonių buvo atleisti iš geležinkelių. Dalis nesusijusių, bet tas vidurinis pyragas ir buvo tai, kur dažniausiai įdarbinama nomenklatūros giminaičiai, vyrai, žmonos, dukterys, sūnūs ir visi artimieji. Įmonė to net nepajuto, bet nomenklatūra man už tai niekada neatleis, už tą lizdo išvalymą.“

R. Masiulis taip pat teigė, kad susisiekimo sektoriuje teko atleisti apie 30 aukščiausio lygio valstybinių įmonių vadovų. Suformuotos naujos vadovų komandos, kurios anot pareigas paliekančio ministro, gali pačios dirbti. Be to, jis teigė, kad suformuotos profesionalios valdybos, o valstybės įmonių valdymas depolitizuotas.

„Sujungta 11 regioninių bendrovių, reforma, kuriai trūko politinės valios kelis dešimtmečius, sutaupome apie 9 mln. eurų kasmet, o kokybė nuo to nenukentėjo, net ir pagerėjo“, – sakė ministras.

R. Masiulis atrėmė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko R. Karbauskio kritiką dėl esą per mažai išasfaltuotų žvyrkelių. Jis kalbėjo, kad nuo 2017-ųjų išasfaltuota 827 km žvyrkelių, o tai yra 50 proc. numatytų Vyriausybės programos tikslų, kuriuose nurodoma, kad ketinama išasfaltuoti 1654 km žvyrkelių. Palyginimui, Susisiekimo ministerijos duomenimis, praėjusios ministrų kabineto kadencijos metu buvo išasfaltuota 192 km.

„Manau politikus labiausiai siutina tai, kad politinių užsakymų stalas baigėsi. Susisiekimo ministras yra tas, kuris iš visų ministrų į Seimą daugiausia kviečiamas, nes kiekvienas Seimo narys turi savo apygardą, kur yra neišasfaltuotų žvyrkelių ir kiekvienas nori, kad be eilės būtų jo žvyrkelis asfaltuotas. Tokių pageidavimų yra visą laiką, bet užsakymų stalas baigėsi, visi žvyrkeliai yra daromi pagal objektyvius kriterijus“, – kalbėjo R. Masiulis.

Kerštas už A. Vaitkaus atleidimą?

Pasak postą paliekančio ministro, naujajam ministrui J. Narkevičiui kone pirmosiomis darbo dienomis teks skelbti konkursą Klaipėdos jūrų uosto vadovo pareigoms užimti. Vadovo šiai įmonei prireikė po to, kai R. Masiulis atleido buvusį uosto vadovą Arvydą Vaitkų, su „valstiečiais“ dalyvavusį savivaldos rinkimuose.

Jau tada, kai A. Vaitkus buvo atleistas, R. Masiulis kalbėjo, kad tai jam kainuos susisiekimo ministro postą. Pats postą paliekantis ministras sprendimą jį keisti vadino valdančiųjų lyderio Ramūno Karbauskio kerštu dėl A. Vaitkaus atleidimo iš pareigų.

Į Klaipėdos mero postą nuo LVŽS kandidatavęs A. Vaitkus buvo atleistas po to, kai LRT Tyrimų skyrius paviešino informaciją, jog Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą (LVŽS) savivaldos rinkimuose rėmė su Klaipėdos uosto įmonėmis susiję asmenys. R. Masiulis tuomet sakė, kad A. Vaitkus prarado jo pasitikėjimą, kyla interesų konfliktas.

„Pavyko kerštas ponui Karbauskiui, ką padarysi. <...> Kerštas turėjo įvykti ir įvyko. Aš žinojau, kas bus po A. Vaitkaus atleidimo. Man buvo pasakyta aiškiai, kad bus blogai. Dėl to nuo pirmos dienos tiesiai ir sakiau, kad man teks palikti postą. Man taip buvo pasakyta. Tai aiškiai pasakyta autoritetingų žmonių, kurie turi galią tai sakyti.

Galėjo būti interpeliacija, buvo kalba, kad bus interpeliacija Seime, po to jos atsisakė. Bet pavyko Karbauskiui atkeršyti, galva už galvą“, – sakė R. Masiulis.

Kol kas apie jungimąsi prie partijų nekalba

Prezidentas Gitanas Nausėda, kalbėdamas apie formuojamą Vyriausybę ir tai, kad joje neliks R. Masiulio sakė, kad šis politikas galėtų būti politinės jėgos lyderiu arba kurti naują politinę jėgą. Pats ministro postą paliekantis R. Masiulis sakė, kad spekuliacijų dėl to būta daug, bet konkrečių planų nėra, nors pasiūlymų jungtis prie politinių partijų yra sulaukęs.

„Per savo politinę karjerą, kai pradėjau darbą valstybiniame sektoriuje, turėjau praktiškai iš visų politinių jėgų pasiūlymų jungtis prie jų ir dalyvauti politinėje veikloje. Pasiūlymų yra ir toliau. Ką darysiu – reikia pagalvoti. Dabar norėčiau porą savaičių paatostogauti ir tada vertinti visus pasiūlymus – tiek politinius, tiek verslo. Rimtai svarstyčiau ir grįžimą į verslą“, – sakė R. Masiulis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi