Lietuvoje

2019.08.07 17:40

Mitingas Generolui Vėtrai ir Škirpai palaikyti: organizatoriai kviečia apginti didvyrius, kiti baiminasi antisemitizmo

renka parašus dėl nepasitikėjimo Vilniaus meru, atnaujinta 18.40
Domantė Platūkytė, LRT.lt, BNS2019.08.07 17:40

Reaguojant į sostinėje nuimtą Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą ir pervadintą Kazio Škirpos alėją, trečiadienį Vilniuje vyksta mitingas „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“. Renginio organizatoriai kviečia pasipriešinti „gūdiems sovietų laikams", o renginio kritikai baiminasi dėl noro pripažinti Lietuvos žydus žudžiusius asmenis šalies didvyriais.

„Kas kitas? Vincas Kudirka? Jonas Basanavičius? Karalius Mindaugas? Neliečiamos Vilniuje tik NKVD ir KGB žudikų „atminimo“ lentos. Grįžta gūdūs sovietų laikai, todėl pasipriešinkime, ginkime Lietuvos Laisvės kovų Didvyrių šventą atminimą!“ – rašoma socialiniame tinkle „Facebook“ esančiame renginio aprašyme.

Mitingas organizuojamas trečiadienio vakarą šalia Lietuvos nacionalinio muziejaus, prie paminklo Karaliui Mindaugui. Kaip BNS informavo Vilniaus savivaldybė, organizatoriai apie renginį informavo penktadienį. Jie tikisi sulaukti apie 200 šimtų dalyvių.

Į mitingą susirinkę žmonės atsinešė Lietuvos vėliavas, miesto merą Remigijų Šimašių kritikuojančius plakatus, lenteles, ginančias Generolą Vėtrą bei Kazį Škirpą. Dauguma susirinkusiųjų – vyresnio amžiaus žmonės, keli jų pasipuošę tautiniais kostiumais, o visi portalo LRT.lt kalbinti mitingo dalyviai – ne vilniečiai, o svečiai iš kitų miestų.

Seniai kalbėjome apie valstybės reikalus, sakė vienas renginio organizatorių, ir ragino žmones susikibti rankomis bei pajusti vienybę. Susirinkę mitingo dalyviai sugiedojo Tautinę giesmę, vėliau – „Šaukiu aš tautą".

Renka parašus dėl nepasitikėjimo meru

Mitinge dalyvaujanti kaunietė Danutė LRT.lt tikino, kad ją jau seniai piktina miesto mero Remigijaus Šimašiaus elgesys. Anot jos, lentelė, skirta Generolui Vėtrai simbolizuoją garbingą tautos praeitį, o sprendimas nuimti lentelę turi būti derinamas su visuomene.

„Aš asmeniškai esu labai pasipiktinusi“, – sakė ji.

Kaunietė renka susirinkusiųjų parašus ir organizuoja nepasitikėjimą Vilniaus meru. Danutės teigimu, Vilnius yra ne tik miestas, bet ir Lietuvos sostinė, todėl „turime saugoti tokius iškilius paminklus.“ Pasidomėjus, kaip sekasi rinkti parašus, Danutė tikina, kad sekasi gerai – pasirašo beveik 90 proc. žmonių.

Mitingo organizatoriai reikalavo atstatyti lentelę Generolui Vėtrai bei Lukiškių aikštėje pastatyti Vyčio statulą.

Filosofas Arvydas Juozaitis į susirinkusius kreipėsi žodžiais „broliai ir seserys“. Anot A. Juozaičio, tautos didvyrių akivaizdoje dabartinis Vilniaus meras „yra nykštukas“, po šių žodžių dalis susirinkusiųjų pradėjo skanduoti „gėda“.

Kai nusikaltimas tampa įstatymu, pasipriešinimas būtinas, dabar tai ir darome – priešinamės, kalbėjo filosofas.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Gvidas Rutkauskas sakė, kad įvykęs akibrokštas nėra gera mintis. Generolas Vėtra nebuvo kaltas, o jo lenta nuimta neteisėtai, ją reikia grąžinti, kalbėjo G. Rutkauskas. Jo teigimu, buvo paskubėta ir su K. Škirpos alėjos pervadinimu.

Sulaukia grasinimų

Praėjusią savaitę sostinės savivaldybės taryba pervadino ir diplomato bei karininko K. Škirpos vardo alėją, kaip skelbiama, dėl jo viešai deklaruotų antisemitinių pažiūrų.

Abu sprendimai sulaukė ir palaikymo, ir aštrių protestų. Kritikai ragino atsisakyti garbingo ženklo J. Noreikai įvertinus tai, kad jis, būdamas Šiaulių apskrities viršininku, pasirašė raštus dėl žydų geto steigimo ir žydų turto tvarkymo.

Generolo Vėtros gynėjai pabrėžė J. Noreikos nuopelnus antisovietiniame pogrindyje, akcentuoja, kad vėliau karo metais jis buvo pats įsitraukęs į antinacinę veiklą.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro išvadose dėl K. Škirpos įvertinamas svarbus jo indėlis priešinantis sovietų okupaciniam režimui, tačiau pabrėžiama, jog 1940–1941 metais jo veikloje „būta ir antisemitizmo apraiškų“.

Lietuvos žydų bendruomenė antradienį pranešė dėl grasinimų neribotam laikui uždaranti Vilniaus sinagogą ir savo būstinę.

„Pastaruoju metu Lietuvos žydų bendruomenė gauna grasinimo laiškus ir skambučius. Tvyrančios ir skatinamos įtampos kontekste nei bendruomenė, nei Vilniaus Sinagoga neturi galimybių užtikrinti čia besilankančiųjų žmonių, kurių tarpe yra ir nuo nacių nukentėjusiųjų, jų šeimų saugumo“, – rašoma pranešime.

Bendruomenė piktinasi, kad „viena politinė partija“ nuolat reiškia norą pripažinti Lietuvos žydus žudžiusius asmenis šalies didvyriais, taip pat reikalavimą tuos asmenis pagerbti atminimo lentomis ir kitais būdais.

Protestai prasidėjo anksčiau

Generolą Vėtrą palaikantys bei kritikuojantys protestai prasidėjo jau anksčiau. Prieš kelias dienas ant Vinco Kudirkos bei Petro Cvirkos paminklų buvo pakabintos R. Šimašiui adresuotos lentelės. Įvairiose Vilniaus vietose taip pat rasta plakatų su Generolo Vėtros bei Kazio Škirpos atvaizdais.

Prieš dvi savaitės keliolika protestuotojų susirinko prie Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos, protestuodami prieš Vilniaus mero sprendimą nuimti Generolo Vėtros atminimo lentą. Sostinės meras Remigijus Šimašius teigė, kad tai padaryta įvertinus, jog J. Noreika tvirtino nacių administracijos sprendimus steigti žydų getą ir konfiskuoti jų turtą.

Kontroversiškai vertinamo karininko atminimo lenta šį balandį buvo sudaužyta kūju. Tuomet „Grindos“ darbuotojai suklijuotą lentą grąžino ant bibliotekos sienos, o savivaldybės atstovai žadėjo tolesnį atminimo ženklo likimą spręsti konsultuodamiesi su istorikais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.