Lietuvoje

2019.07.27 16:29

Nevyriausybinių organizacijų taryba turės teisę deleguoti VTEK narį

Seimas šią savaitę priėmė pataisas, numatančias teisę Nacionalinei nevyriausybinių organizacijų tarybai teikti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) narį.

Jie perims kvotą iš Lietuvos teisininkų draugijos, iki šiol deleguodavusios du narius.

Projektui pritarta daugiausiai valdančiųjų balsais. Už jį balsavo 76 Seimo nariai, prieš buvo vienas politikas, susilaikė du parlamentarai.

„Manau, kad mes (...) atidarome didesnį skaidrumą, daugiau įgaliname nevyriausybines organizacijas dalyvauti visuomeniniame gyvenime“, – priimant įstatymo projektą sakė „valstietė“ Guoda Burokienė.

Opozicija nerimauja, kad sprendimu siaurinamos nevyriausybinių organizacijų dalyvavimas VTEK veikloje, nes pusę iš 20 nevyriausybinių organizacijų tarybos narių sudaro valstybės institucijų atstovai.

„Niekas nieko neįtikins, kad tai yra nevyriausybinio sektoriaus plėtimas“, – teigė konservatorius Stasys Šedbaras.

Valdantieji šį priekaištą atmeta.

„Ji (Nevyriausybinių organizacijų taryba) bus iš visų 20 skėtinių nevyriausybinių organizacijų, kurios vienija, bijau pameluoti, arti 20 tūkst. žmonių. Bus piliečių renkamas atstovas į VTEK. Taigi, manau, niekaip negalime sakyti, kad yra siaurinamas nevyriausybinių organizacijų dalyvavimas“, – kalbėjo G. Burokienė.

Opozicijai priklausantis liberalas Simonas Gentvilas paragino politikus nespinduliuoti nepasitikėjimu nevyriausybiniu sektoriumi, nes kol jis neturės šio pasitikėjimo, niekada netaps stiprus.

„Su kiekvienu įgalinimu nevyriausybinis sektorius turi galimybę sustiprėti“, – tvirtino Liberalų sąjūdžio atstovas.

Projektui prieštaravęs konservatorius Edmundas Pupinis pabrėžė, kad Vyriausioji tarnybinės etikos komisija sprendžia ne visuomeninius reikalus, o su teise susijusius klausimus.

„Ten sprendžiami žmonių likimai, ir iš tikrųjų manau, kad teisininkai vis dėlto geriau gali suprasti tuos procesus ir geriau yra įsigilinę“, – sakė parlamentaras.

Pakeitus įstatymą, jame numatyta, kad po vieną kandidatą į VTEK narius Seimui teikia prezidentas, Seimo pirmininkas, ministras pirmininkas, Lietuvos teisininkų draugija ir Nacionalinė nevyriausybinių organizacijų taryba.

VTEK nario kadencija trunka penkerius metus.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija vykdo valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų ir lobistų veiklos priežiūrą bei korupcijos prevenciją.