Lietuvoje

2019.06.18 21:31

Milijonierius skaičiuojančio žurnalo leidėjas: skaičiai politikų deklaracijose – toli nuo realybės

R. Karbauskio deklaruotas turtas galimai 10 kartų didesnis
Irma Janauskaitė, Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.18 21:31

Mokesčių inspekcija paskelbė, kokius turtus valdo Lietuvos politikai. Deklaracijos rodo, kad Seime dirba 4 milijonieriai, Vyriausybėje – nė vieno. Milijoninio turto neturi ir prezidentė. Turtingiausias politikas iš dirbančių Lietuvoje – „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. Milijonierius kasmet skaičiuojančio žurnalo leidėjas sako – skaičiai deklaracijose yra tiesa, kuri toli nuo realybės.

Grybauskaitės turtas sumažėjo

Kadenciją baigiančios Prezidentės Dalios Grybauskaitės deklaruotas turtas per metus sumažėjo beveik 300 tūkst. eurų iki pusės milijono. Prezidentūros teigimu, pokyčiai susiję su jos namo Vilniaus rajone statybomis.

Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio šeimos deklaruotas turtas – trečdalis milijono eurų.

Premjero Sauliaus Skvernelio – 100 tūkst. eurų kuklesnis – ketvirtadalis milijono. Premjero turtas - mažiausias ne tik šioje trijulėje, bet ir beveik visoje Vyriausybėje.

Turtingiausias ministras, kaip ir pernai, teisingumo Elvinas Jankevičius. Bet ir jo šeimos turto vertė nesiekia milijono.

Mažiausiai turto iš ministrų kabineto deklaravęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga su žmona – už 45 tūkst. eurų. 

Seime – 4 milijonieriai

Seime dirba 4 milijonieriai. Didžiausias iš jų – valdančiųjų valstiečių lyderis R. Karbauskis. Jo deklaruoto turto vertė per metus išaugo beveik milijonu eurų iki 16 milijonų. R. Karbauskis per atstovę perdavė, kad jo turimų NT objektų skaičius nepakito, bet pasikeitė jų vertė, tai ir lėmė pokytį deklaracijoje.

„R. Karbauskio deklaruotas jo turtas, mūsų vertinimu, yra 10 kartų didesnis. Jis ir pats neslepia, kad turi 17 tūkst. hektarų žemės arba tiesiogiai, arba per susijusias įmones, jo valdomas įmones „Agrokoncerną“ ir daugelį kitų. Tai 17 tūkst. ha žemės yra vertos daugiau nei 100 mln. eurų“, – sako žurnalo „TOP“ leidėjas Ovidijus Lukošius.

Kiti Seimo milijonieriai: liberalas Kęstutis Glaveckas, antras pagal turtą ir pernai, ir šiemet; bei du konservatoriai Gabrielius Landsbergis ir Kazys Starkevičius. G. Landsbergio turtas per metus padvigubėjo.

Apskritai milijonierių Seime padaugėjo. Bet turtuolių sąrašą skelbiančio žurnalo leidėjas sako, kad jų yra dar daugiau, nei rodo deklaracijos. 

„Dainius Kreivys tikrai yra milijonierius, nes turi neblogą verslą ir yra akcininkas. Gabrielius Landsbergis deklaravo virš milijono eurų. Tai jokia staigmena, nes jo sutuoktinė Austėja Landsbergienė taip pat yra tarp 500 turtingiausių Lietuvos gyventojų. Ir ji už savo vyrą bent 10 kartų turtingesnė“, – sako leidėjas.

Dėl to, ką nurodo deklaracijose, kalti esą nebūtinai patys politikai. 

„Mes deklaracijose matome tai, ką deklaruoja patys politikai. Tai yra tiesa, bet tai yra labai toli nuo gyvenimo. Realybėje mes visi vis dėlto parduodame butus, įmonių akcijas, automobilius – norime gauti tikrą realią jų vertę, o ne tiek, kiek galbūt yra kažkokiuose dokumentuose, registruose ar žmonių fantazijose. Būtent rinka nustato realią kainą. Pagal rinkos kainą daugelio Seimo narių turtas, kaip ir daugelio Lietuvos gyventojų turtas, yra gerokai didesnis“, – teigia O. Lukošius.

Požiūris keičiasi

„Požiūris keičiasi, mes nebemanome, kad, jeigu politikas turi daug turto, tai jis tą turtą įsigijo kažkokiais nešvariais būdais ir jis to turto iš tikrųjų negali turėti, kodėl jis yra politikoje. Šitas požiūris keičiasi. Verslus žmogus juk gali ateiti į politiką ir jis gali turto turėti. Ir nieko tokio. Klausimas, ar jis tą turtą deklaruoja, ar apie tai praneša ir ar mes žinome, kad jis suvaldo interesus“, – tvirtina „Transparency International“ atstovė Ingrida Kalinauskienė.

Kovotojų su korupcija teigimu, aiškesnis vaizdas dėl politikų ir viešų asmenų turto pasimatytų, jeigu šalia turto deklaracijų kur nors vienoje vietoje būtų patalpintos ir interesų deklaracijos. Tada ir rinkėjai duomenis matytų be ilgų paieškų.

Viso turto vertė Lietuvoje per 20 metų,  skaičiuojama, augo dešimtimis kartų. Visada turtingi, anot ekspertų, bus tie, kas turi daug žemės, nes ji, skirtingai nei, pavyzdžiui, verslas, niekada nežlugs.

Plačiau – reportaže nuo 07.13 min.

Panorama. Ukrainai iš JAV kišenės – 250 mln. vertės karinė parama
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt