Lietuvoje

2019.06.11 10:54

Prezidentės kritika valdantiesiems: Karbauskis jos neįžvelgia, bet partneriai mano kitaip

atnaujinta 11.13

Nors prezidentė Dalia Grybauskaitė paskutiniajame savo metiniame pranešime dūrė pirštu į valdančiuosius ir juos kritikavo dėl netinkamų reformų, dėl politinių rietenų ir chamizmo, didžiausios parlamentinės partijos – „valstiečių“ – vadovas Ramūnas Karbauskis teigė kritikos savo bendražygiams neišgirdęs. Jo manymu, prezidentė daugiau kalbėjo apie tai, ką ji pati nuveikė per 10 metų.

„Aš nedaryčiau tokios vienareikšmės išvados, kad mums išreiškė (kritiką – LRT.lt), nes šnekėjo, matyt, apie 10 metų laikotarpį ir aš supratau, kad labai daug šnekėjo apie prezidentinį laikotarpį, tai yra apie tai, ką darė pati prezidentė. Mes dabar skaitome daug spaudoje ir vis dažniau žmonės išdrįsta pasakoti apie tai, kaip teisėsaugos institucijos buvo naudojamos partiniams klausimams spręsti“, – žurnalistams antradienį Seime po prezidentės D. Grybauskaitės metinio pranešimo kalbėjo R. Karbauskis.

D. Grybauskaitės metiniame pranešime negailėjo kritikos dėl valdančiųjų iniciatyvoms kurti „veidrodines ministerijas“, greičiausiai turėdama omenyje siekį Žemės ūkio ministeriją perkelti į Kauną. R. Karbauskis tvirtino, kad ši idėja yra viena geresnių valdančiųjų sprendimų.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas: didžiavimasis šalimi ir dūris valdantiesiems (su vertimu į gestų k.)

„Ministerijos perkėlimas bus naudingas ir pačiai ministerijai, ir Lietuvos žemdirbiams. [...] Nelabai suprantu, kur čia kritika. O, jeigu šnekėti apie vaučerius, jų niekas neįvedinėjo“, – aiškino R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderis, dar kartą perklaustas, ar prezidentės metiniame pranešime neišgirdo jokios kritikos valdantiesiems, pažymėjo, kad kažkiek kritikos jis vis dėlto išgirdo.

„Kritikos prasme, tikriausiai jūs sutiksite, buvo mažiausiai kritikos per visus tris metus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atžvilgiu“, – tvirtino R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderio manymu, D. Grybauskaitės metiniame pranešime buvo labai daug savikritikos.

„Galbūt visada, kai baigiasi kadencija, reikia kritiškai šnekėti apie save“, – teigė politikas.

Pasigedo savikritikos

„Socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas kalbėjo manantis, kad prezidentės kalboje daug kas buvo apžvelgta teisingai. Jis sakė, kad Lietuva yra daug pasiekusi ir D. Grybauskaitė tai gerai apžvelgė.

„Kad prezidentė gina žodžio laisvę – tam pritariu. Bet reikia pasakyti, kad prezidentė per 10 metų nebuvo itin atvira žiniasklaidai. Net ir šiandien eidamas mačiau, kaip prezidentės atstovė spaudai rikiuoja jus (žurnalistus – LRT.lt)“, – šalies vadovę kritikavo G. Kirkilas.

Tačiau žvelgdamas į visą pranešimą jis teigė, kad D. Grybauskaitės kalbai pritaria. Anot jo, daug padaryta gynybos srityje, Lietuvos pozicija yra svari, o naujajam prezidentui Gitanui Nausėdai teks tęsti jos darbus.

„Visumoje – metinis pranešimas būdingas prezidentei, su jos kritiškumu. Šiek tiek gal pasigedau savikritikos“, – sakė „socialdarbietis“.

Paklaustas, ar išgirdo kritiką valdantiesiems, G. Kirkilas sakė manantis, kad kritikos tikrai buvo, ypač dėl draudimų. Tiesa, jis teigė draudimų poveikio nepastebintis, o apie juos esą kalbama daugiau, nei jie iš tikro veikia.

„Kad ir alkoholio draudimai. Žmonės prisitaikė prie to. Ar tai buvo gerai padaryta, ar blogai? Labai gerai atsimenu praeitus rinkimus, tai buvo vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų. Žmonės to reikalavo, sakė, kad visi girtuokliauja. Tą daro daugelis šalių. Manau, kad žingsnis teisingas“, – sakė politikas.

Jis teigė pritariantis prezidentės žodžiams, kad reformos neturi užsitęsti dešimtmečiais, o daugiausia kalbama apie švietimo reformą. G. Kirkilas mano, kad galimi tik du keliai: ją stabdyti arba ją užbaigti.

Kritiką įžvelgia

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sakė, kad D. Grybauskaitės pranešimas buvo labai aktyvus, turintis ryškius akcentus: „Aiškiai pabrėžta padėtis valstybėje. Tai, kas gero, paminėta, kaip gero, o kas blogo, taip pat yra aptakesnėmis frazėmis. Visiems viskas aišku, kas ir kur netenkino kitose veiklose, negu prezidentūra.“

Jis teigė įžvelgiantis aiškią kritiką valdantiesiems ir kad jos būta kiekviename pranešime. V. Pranckietis priminė ir D. Grybauskaitės minėtus skaičius: 33 kreipimaisi į Konstitucinį Teismą dėl įstatymo projektų ir 10 bandymų riboti žiniasklaidos veiklą.

„Tiek, kiek spėjau susipažinti, kritika nėra be pagrindo. Jei ne be pagrindo, vadinasi – kritika teisinga“, – teigė Seimo pirmininkas.

Priima, kaip teigiamą signalą

Opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen kalbėjo, kad prezidentė duoda signalą, jog  Seimo opozicija eina teisingu keliu, priešindamasi daugeliui valdančiųjų iniciatyvų.

„Kritiką valdantiesiems tikrai išgirdau, nebuvo ji ypatingai paslėpta. Buvo kalbama ir apie draudimus, ir apie žiniasklaidos laisvės ribojimus, ir apie pasikėsinimus į Konstituciją, ir daugelį kitų dalykų, kurie iš tikro vyksta pastaruosius trejus metus“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

G. Paluckas įžvelgia prezidentės susitaikymą su oponentais

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis Gintautas Paluckas, kalbėdamas apie prezidentės D. Grybauskaitės pranešimą, teigė, kad šalies vadovė išliko nuosekli, vertindama tiek dabartinių valdančiųjų pasiekimus, tiek tradicinių partijų reikšmę politinės sistemos stabilumui.

„Bet kalba, kaip paskutinė, tikrai skambėjo kaip tam tikras susitaikymas, matyt, ir su tam tikrais oponentais. Kas man įstrigo, tai prezidentės palinkėjimas arba net užsienio politikos bėgių tiesimas tiek ateinančiai Vyriausybei, tiek naujam prezidentui, ypatingai, santykiuose su mūsų artimaisiais kaimynais – Rusija ir Baltarusija“, – Seime žurnalistams D. Grybauskaitės metinį pranešimą komentavo G. Paluckas.

Jis pridūrė, kad prezidentė savo kalboje akcentavo ir Lietuvos vaidmenį Europos Sąjungoje.

„Tai yra įpareigojimas neplaukti pasroviui, neplūduriuoti, pabūti aktyviais ir palinkėjimas, matyt, išlaikyti kietą poziciją be aktyvių santykių aukščiausiame politiniame lygmenyje su Rusija, Baltarusija, kol nepasikeis šių šalių pozicija demokratijos klausimais“, – dėstė socdemų lyderis.

Mato nubraižytas raudonas linijas

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos vadovas, parlamentaras Gabrielius Landsbergis savo ruožtu tvirtino, kad D. Grybauskaitės kalboje išgirdo ne tik 10 metų laikotarpio apžvalgą, bet ir tam tikrą žvilgsnį į ateitį.

„Ji labai aiškiai pasakė, ko ji tikisi iš naujai išrinkto prezidento, iš prezidentūros. [...] Labai aiškiai buvo pasakyta, kad negalima atsitraukti nuo pozicijos ir požiūrio į Rusiją, kad negalima atsitraukti nuo pagalbos, kurią teikiame Ukrainai ir kitiems mūsų draugams, negalime keisti požiūrį į Astravą“, – komentavo G. Landsbergis.

Anot jo, prezidentė tokiu būdu nubraižė tam tikras raudonas linijas ateinančioms valdžioms.

G. Landsbergis teigė išgirdęs D. Grybauskaitės kritiką dėl Seime vykstančių partijų rietenų.

„Tijūno bizūnas“ turbūt bus įrašytas dabar labai ryškiu rašalu politinėje istorijoje. Matyt, tai bus rietenų pradžia ar simbolis. Be abejonės, aišku, daugiau įsiklausymo, daugiau pagarbos Lietuvos politikams reikia“, – komentavo G. Landsbergis.

Konservatorius teigė manantis, kad prezidentė savo pranešime kritikavo ne tik dabartinius valdančiuosius – ji, G. Landsbergio teigimu, apibendrintai įvardijo problemas.

„Buvo daug daugiau ginčų, barnių, pykčio, agresijos, tyrimų, komisijų, karo „visi prieš visus“. Visi tą mato. Aš labiau į D. Grybauskaitės pranešimą žiūriu kaip į palinkėjimą, kad to būtų mažiau ateityje“, – aiškino G. Landsbergis.