Lietuvoje

2019.06.04 09:58

Nausėda mano, kad Skvernelis gali dirbti, bet mato ir kitų variantų

atnaujinta 10.50
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.06.04 09:58

Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda antradienį spaudos konferencijoje aptaria pirmąją savaitę po rinkimų bei pristatys artimiausius planus. Stebėkite tiesioginę transliaciją portale LRT.lt ir klausykite per LRT RADIJĄ.

Išrinktasis prezidentas kalbėjo, kad politinė situacija, šiuo metu susiklosčiusi Lietuvoje, nėra paprasta ir lengva. Tačiau jis teigė, kad būtina rasti sprendimus, naudingus Lietuvos žmonėms.

Paklaustas, ar Saulius Skvernelis gali toliau eiti pareigas, G. Nausėda sakė, kad premjeras turėtų prisiimti atsakomybę už tai, ką Vyriausybė padarė per praėjusius dvejus su puse metų ir už ateinančius pusantrų metų iki Seimo rinkimų. 

Jis sakė, kad S. Skvernelis galėtų toliau eiti pareigas, tačiau teigė, kad nepakeičiamų nėra ir jei ministras pirmininkas atsakomybės neprisiims, bus priimami sprendimai dėl jo keitimo. 

„Labai tikiuosi, kad jis ir pats S. Skvernelis dės pastangas, kad liktų Vyriausybės vadovo poste. Tačiau jei susiklostytų kitokia situacija ir aš matysiu, kad noro dirbti yra per mažai arba yra kažkokių kitų tikslių, kurie lems, kad Vyriausybė bus laikina ir nestabili, be abejo, kad tokiam premjerui pritarti negalėsiu. Šiandien reikia pasakyti, kad nepakeičiamų žmonių nebūna ir kad Lietuvoje galima rasti ir daugiau kandidatų premjero pozicijai užimti“, – kalbėjo išrinktasis prezidentas.

Jis taip pat teigė kol kas nesantis nusiteikęs prieš kurį nors iš ministrų ir kad kol kas nėra aišku, kurie iš jų gali būti keičiami. Tiesa, jis neneigė, kad kai kuriems ministrams turi klausimų, o atsakymai į juos lems tolesnes ministrų perspektyvas. G. Nausėda sakė atkyviai dalyvausiąs naujų ministrų parinkimo procese.

„Jeigu matysiu, kad tai yra partiniai žmonės, kurie neturi reikiamų kvalifikacijų ir yra paskirti tik dėl to konjunktūros arba dėl to, kad nori pabūti politikos priešakyje per likusius pusantrų metų, tokių kandidatūrų niekaip negalėsiu tvirtinti“, – sakė G. Nausėda.

Visgi jis teigė, kad pirmasis pasirinkimas būtų Vyriausybei tęsti pradėtus darbus ir tęsėti rinkėjams duotus pažadus. Tiesa, kol kas G. Nausėda sakė nematantis, jog jau būtų susiformavusi nauja valdančioji dauguma. Be to jis teigė, kad dar neaišku, ar ją suformavus užteks Seimo narių, kad tai, matematine prasme, iš tikro būtų dauguma. Parlamentinei daugumai reikia 71 Seimo nario.

„Būtų per ankstyva teigti, kad valdančioji koalicija susiformavo ar kad tai dauguma, matematine prasme. Tikiuosi, kad į šiuos klausimus per artimiausią savaitę bus atsakyta. Į juos turi atsakyti partijos, kurios siekia formuoti koaliciją.

Mano, kaip prezidento, uždavinys, kad valstybėje būtų darbų tęstinumas ir stabilumas. Mums nereikia Vyriausybės sąstingio“, – komentavo G. Nausėda.

Jis kalbėjo, kad visos galimybės yra realios, todėl jei nesusiformuos valdančioji dauguma, įmanomi priešlaikiniai Seimo rinkimai. Anot jo, tai būtų sudėtinga, bet jei kitos išeities nebūtų, priešlaikiniai rinkimai būtų geriausias sprendimas, nes šalis neturi gyventi nežinioje.

Paklaustas, ar jo nuomone, V. Pranckietis turėtų trauktis iš pareigų ir užleisti postą koalicijos partneriams, G. Nausėda sakė, kad tai yra paties V. Pranckiečio ir jį delegavusios partijos sprendimas. Jis nesiėmė vertinti, ar „socialdarbiečių“ pirmininkas Gediminas Kirkilas galėtų eiti Seimo pirmininko pareigas, sakydamas, kad jo darbas spręsti dėl ministrų, o ne dėl parlamento vadovo.

Komandos kol kas neatskleidžia

Tikėtasi, kad jis pateiks daugiau detalių apie savo komandą, tačiau spaudos konferencijoje sakė, kad visa komanda bus atskleista po inauguracijos, vyksiančios liepos 12-ąja. Jau aišku, kad komandoje nebus vaikų psichiatro Lino Slušnio. Kol kas neatsakyta, ar G. Nausėdos komandoje bus Rytų Europos studijų centro vadovas Linas Kojala ir kariuomenės vadas Vytautas Jonas Žukas. 

Pats išrinktasis prezidentas kol kas tokios galimybės neatmeta. Jau aišku, kad G. Nausėdos komunikacijai vadovaus Aistis Zabarauskas, komandoje taip pat dirbs Povilas Mačiulis.

Kelsis į Turniškes

Ilgą laiką buvo neaišku, ar išrinktasis prezidentas kelsis gyventi į rezidenciją Turniškes. Jis pats sakė, kad keltis iš namų nenorėtų. Tačiau panašu, kad G. Nausėdos šeimai teks palikti namus, nes juose negali būti pilnai užtikrinamas saugumas. Anot išrinktojo prezidento, tam, kad jo stiklinis namas atitiktų saugumo reikalavimus, reikėtų per daug investicijų, be to, namas lengvai prieinamas turistams ir kitiems smalsuoliams.

Dėl šių priežasčių jis ketina keltis į Turniškėse esančią rezidenciją. Kol kas joje gyvena prezidentė Dalia Grybauskaitė, tačiau ji po liepos 12-osios ketina išsikraustyti. 

G. Nausėda sakė jau pripratęs, kad ji nuolat lydi apsauga. Išrinktasis prezidentas pripažino, kad iš pradžių tai buvo keista, bet sakė, jog Vadovybės apsaugos departamento pareigūnai dirba profesionaliai ir jokių nesklandumų nekyla. 

Planuojama, kad tokios spaudos konferencijos vyks kas savaitę iki inauguracijos liepos 12-ąją.

Po laimėtų rinkimų G. Nausėda jau susitiko su prezidente Dalia Grybauskaite, premjeru S. Skverneliu, „valstiečių“ ir žaliųjų lyderiu Ramūnu Karbauskiu bei konservatorių pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt