Lietuvoje

2019.06.01 12:44

Įkurtos Laisvės partijos pirmininkė Armonaitė: sieksime tapti viena pagrindinių politinių jėgų

atnaujinta 17:04
Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.06.01 12:44

Laisvės partija verčia kitą puslapį, didžioji dalis partijos steigėjų nė karto nedalyvavo politikoje, todėl tikiuosi, kad rinkėjai mumis patikės, žurnalistams sakė šeštadienį išrinkta naujos liberalios jėgos Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.

Pasak partijos pirmininkės, dabar svarbiausias partijos uždavinys yra sutelkti partiją, pradėti steigti skyrius visoje Lietuvoje ir ruoštis ateinantiems Seimo rinkimams.

„Konkurencija yra geras dalykas, o rinkėjai ir liberaliai mąstantys žmonės pasirinks sau artimesnę liberalią partiją, nes viskas yra jų rankose. Mes verčiame kitą puslapį, kuriame atvirą organizaciją. Didžioji dalis steigėjų, tai yra apie 90 proc. jų, yra nė karto nedalyvavę politikoje, todėl tikiuosi, kad rinkėjai mumis patikės“, – vylėsi A. Armonaitė.

Kalbėdama apie žaliąsias idėjas, A. Armonaitė sakė, kad tokios idėjos tampa vis populiaresnės, o, kadangi Lietuva yra viena labiausiai klimato kaitos paveiktų valstybių Europoje, turime kalbėti apie atsakingą vartojimą.

Pirmininkė išskyrė ir stiprios Europos viziją, anot jos, euroskepticizmas yra vienas didžiausių iššūkių, su kuriais susiduria Europos Sąjunga (ES). A. Armonaitė džiaugėsi, kad lietuviai ES vertina pozityviai, tačiau, sakė ji, turime daryti viską, kad tokia vizija nepasimestų politinėje darbotvarkėje.

„Tai matome ir šiandien – dalinami postai, o radikalios partijos augina savo raumenis. Turime saugoti tą Europos idėją“, – pabrėžė A. Armonaitė.

R. Šimašius didžiausią dėmesį skirs sostinei

Vilniaus meras Remigijus Šimašius buvo išrinktas pirmuoju pirmininkės pavaduotoju. Jis džiaugėsi, kad galėjo prisidėti prie naujos politinės jėgos steigimo, ir sakė, kad žada aktyviai dalyvauti partijos veikloje. Vis dėlto jis išskyrė, kad šiuo metu pagrindinis darbas yra būti meru, todėl didžiausią dėmesį skirs sostinei.

„Žinau, kad Aušrinė mane kvies būti partijos pirmininko pavaduotoju, ketinu sutikti su šiomis pareigomis“, – sakė R. Šimašius.

Sostinės meras teigė visada siekęs, kad atsirastų tokia politinė jėga, kuri nesidangstytų laisvės idėja ir realizuotų ją iki galo. Kaip pagrindinį tikslą jis išskyrė skyrių steigimo būtinybę ir sakė, kad jau dabar partijoje yra tiek žmonių, kad ji galės veikti 30 skyrių.

„Akivaizdu, kad partija negali būti ta, kuri atstovauja tik vieną siaurą regioną, ji stipri tada, kai atstovauja visiems, tikrai manau kad sugebėsime tai padaryti“, – tikino R. Šimašius.

Siekia tapti visos Lietuvos partija

„Šią partiją kūrė daug žmonių, šie žmonės, kurie dirba – jie visi mūsų savanoriai, kurie tiki mūsų partija. Noriu padėkoti visiems, kurie prisidėjo ir dar prisideda steigiant šią partiją“, – šypsojosi A. Armonaitė.

Partijos pirmininkė džiaugėsi, kad į steigiamąjį suvažiavimą atvyko daugiau žmonių nei ji tikėjosi.

„Mums nesvarbu nei žmonių amžius, nei lytis, nei išsilavinimas. Mūsų partijos durys atviros visiems“, – sakė A. Armonaitė.

Parlamentarė kalbėjo, kad reikėtų daugiau dėmesio skirti Lietuvos regionams ir tapti ne vieno regiono, o visos Lietuvos partija. A. Armonaitė sakė neprognozuosianti, kiek po kitų rinkimų partija turės Seimo narių, tačiau pabrėžė, kad frakcija turės būti darbinga ir mokėti diskutuoti.

„Manau, kad tapsime viena pagrindinių partijų Lietuvoje, tačiau laukia dar daug iššūkių ir darbų, manau, kad būsime viena esminių trijų politinių jėgų <...> svarbu, kad nepamirštume, dėl ko mes kuriame ir dirbame“, – išreiškė viltį A. Armonaitė.

Anot Seimo narės, laisvas žmogus turi mokėti prisiimti ir atsakomybę.

„Kas, jeigu ne mes, akcentuos, kad kiekvienos valstybės, kiekvieno miesto ir kiekvienos bendruomenės, šeimos pradžia yra žmogus? Mes kiekvienas esame pradžia. Viskas prasideda nuo žmogaus. Asmens laisvė ir jo atsakomybė prisiimti pasekmes už savo veiksmus, inicijuoti, kurti – tai yra laisvos visuomenės pradžia“, – sakė A. Armonaitė.

Partijos pirmininkė teigė, kad Laisvės partija telkia žmones iš įvairių Lietuvos kampelių bei įvairių pasaulio šalių. A. Armonaitė akcentavo, kad nors ši partija nėra tik jaunimo partija, tačiau ji kuriama remiantis jaunų žmonių idealizmu ir tikėjimu.

Partijos steigiamajame suvažiavime dalyvavo daugiau nei 850 žmonių. Jie kartu su įgaliojimais sudarė daugiau nei 2500 steigėjų. Partijai įsteigti Lietuvoje reikia bent 2000 narių.

Ragino imtis atsakomybės

Šeštadienį įsteigtos naujos liberalios partijos steigiamajame suvažiavime pasirodė ir kitos liberalios jėgos – Liberalų sąjūdžio frakcijos – narys Kęstutis Glaveckas.

K. Glaveckas kalbėjo, kad Laisvės partijos pavadinimas skamba gražiai, tačiau jauniems žmonėms linkėjo ne tik laisvės, bet ir laimės. Partijai jis linkėjo sėkmės ir kalbėjo, kad tokios partijos gali būti stiprios tik susijungdamos su kitomis panašiomis partijomis ir sakė, kad ne visi vyresni žmonės yra bebrai.

„Visiems linkiu, kad būtumėte laimingi ir garbingi. Noriu pasakyti, kad dar turite valios <...> manau, kad kažką dar padarysite“, – teigė K. Glaveckas.

Vilniaus savivaldybės tarybos narė Deimantė Rimkutė svarstė, kad partijos steigėjai prisiima didžiulę atsakomybę kovoti už savo vertybes, ji linkėjo tapti ta liberalia partija, kuri išliks ilgiau nei visos kitos.

Pasak D. Rimkutės, ši partija jai asocijuojasi su viltimi, kad bus galima gyventi liberalioje visuomenėje. Jai antrino ir tarybos narys Tomas Vytautas Raskevičius, kuris sakė, kad viskas, kas yra asmeniška, yra labai politiška ir išreiškė viltį, kad partija susilauks visuomenės paramos.

Partijos steigėja Seimo narė A. Armonaitė svarstė, kad neretai politikai mato Lietuvą kaip tamsią, kompleksuotą valstybę ir kartais priverčia tuo patikėti kitus.

„Girdime, kad Lietuva dar nepasiruošusi, kad Lietuvoje negali būti taip, kaip kitose Vakarų valstybėse <...> tačiau Lietuva jau seniai nebe tokia, aš net nežinau, ar ji kažkada tokia buvo. Lietuva nėra kaimelis šalia Rusijos imperijos, kuo mus bandė paversti, šiandien Lietuva yra pasikeitusi, šiandien ji kitokia“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Anot partijos steigėjos, laisvai mąstantys žmonės turėtų prisiimti atsakomybę telktis ir veikti. A. Armonaitė sakė, kad partija yra tik įrankis tai daryti, o ateinančius metus reikės ją telkti ir stiprinti.

Kaip sakė sostinės meras R. Šimašius, svarbu laisvę suvokti kaip galimybę apginti savo teises, kad laisvė – ne tik laisvalaikis, bet ir atsakomybė, kūrybinis potencialas.

„Džiaugiuosi, kad švietimas yra vienas mūsų trijų pagrindinių ramsčių“, – tikino R. Šimašius.

Akcentuoja žmonių laisvės svarbą

Laisvės partijos kūrėjai – dar prieš savivaldos rinkimus Liberalų sąjūdį palikusi Seimo narė A. Armonaitė ir Vilniaus meras R. Šimašius.

Partijos steigime pasirodė ir Liberalų sąjūdžio frakcijos narys K. Glaveckas, taip pat Vilniaus savivaldybės narys Tomas Vytautas Raskevičius, svečiai iš Latvijos, Laisvosios Rusijos forumo.

Laisvės partijos steigėjai įsitikinę, kad kertinė liberalizmo vertybė yra individo laisvė: pripažinimas, kad kiekvienas, nepriklausomai nuo jo kilmės, lyties, įsitikinimų, išpažįstamos religijos ar kitų savybių bei pasirinkimų, turi tam tikras nekvestionuojamas teises ir laisves, rašoma partijos programoje.

Partijos steigėjai žada siekti pagarbos žmogaus teisėms taip pat ir LGBT bendruomenėms, skirti daugiau dėmesio pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms, spręsti sisteminius neįgaliųjų įtraukties iššūkius ir kryptingai dirbti su socialinėje rizikoje esančiomis šeimomis bei jose augančiais vaikais.

Laisvės partija pasisako už kanapių legalizavimą medicinos ir rekreaciniais tikslais, baudžiamosios atsakomybės keitimą lengvai prieinamu priklausomybių gydymu.

Steigėjai išskiria ir švietimo svarbą – programoje teigiama, kad partija sieks peržiūrėti ir trumpinti ugdymo programas, suteikti mokytojams laisvę patiems pritaikyti ugdymo turinį moksleiviams, stiprinti mokyklų savarankiškumą svarbiausius mokyklos gyvenimo klausimus leidžiant priimti bendruomenėms.

Pasak A. Armonaitės, partijos steigėjais užsiregistravo 2,5 tūkst. asmenų, o steigiamajame suvažiavime turėtų dalyvauti apie 1 tūkst. žmonių.

Steigiamo suvažiavimo metu bus renkamas partijos pirmininkas ir jo pavaduotojai, valdyba, etikos ir skaidrumo bei kontrolės komisijos, tvirtinama programa ir kt. Partijos pirmininkas bus renkamas visų suvažiavimo dalyvių elektroniniu būdu. Savo kandidatūrą į partijos pirmininkus iškėlė A. Armonaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.