Lietuvoje

2019.05.30 13:58

Brutalių nepilnamečių nusikaltimų pėdsakais: kriminologas paaiškino, kas vyksta

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.05.30 13:58

Nepilnamečiai Lietuvoje šiemet nužudys nuo 5 iki 12 žmonių, tiek pat – ir kitąmet, ir po poros metų. Žinome, kad tai įvyks, tik nežinome kur ir kada, sako Vilniaus universiteto kriminologas dr. Gintautas Sakalauskas. Ir jeigu kitąmet paaiškėtų, kad nepilnamečiai nenužudė nė vieno žmogaus, pasak jo, greičiausiai tai būtų viso labo statistikos klastojimas.

Kiek nusikalsta

18-mečio žmogžudystė, kuria įtariami 14 metų mergina ir 17 metų vaikinas; praėjus labai nedaug laiko – išprievartauti mėginta ir žiauriai sumušta 16-metė. Šiuo nusikaltimu irgi įtariamas nepilnametis. Abu įvykiai – Jurbarke ir nors vienas su kitu nesusiję, socialiniuose tinkluose kilo panika – jaunimas esą nusikalsta vis dažniau ir vis žiauriau. Bet ar tikrai?

Remiantis registruotų nusikaltimų statistika (didelė dalis jų taip ir lieka neregistruoti), nepilnamečių nusikaltimų skaičius mažėja, sako G. Sakalauskas. Jie prieš 15–20 metų buvo apie 5 tūkst. nepilnamečių padarytų nusikaltimų, tai dabar jų yra apie 2 tūkst. Tiesa, dabar mažiau ir pačių nepilnamečių.

„Aišku, pačių nepilnamečių skaičius taip pat sumažėjo apie 2 kartus. Tai jei pažiūrėsime į nusikaltimų skaičių, kuris tenka nepilnamečiams, matome beveik tiesią liniją. Per 20 metų ji šiek tiek krenta žemyn, bet faktiškai daug nesikeičia“, – aiškina mokslininkas.

Žudys, tik nežinome, kur, ką ir kada

Remiantis statistika, kasmet nepilnamečiai Lietuvoje nužudo 8–9 žmones. „Aišku, tai visuomet yra labai skausmingas dalykas, kuris piktina ir liūdina, bet mes turime tokią visuomenę. Visuomenę, kur daug nužudymų padaro suaugusieji, santykinai daug jų padaro ir nepilnamečiai“, – pabrėžia jis.

1995-aisiais nepilnamečiai buvo nužudę 30 žmonių, 2017-aisiais – 12, 2018-aisiais – 8. Maždaug tiek, pasak G. Sakalausko, nužudyta bus ir šiemet, ir kitąmet. Jeigu nusikaltimų skaičius drastiškai sumažėtų jau kitąmet, logiškiausias to paaiškinimas, anot VU kriminologo, – statistikos klastojimas.

„Svarbu suvokti, kad turime tam tikrą nusikalstamų kiekį tarp nepilnamečių ir jeigu norime, kad jų mažėtų, tam reikia tikrai labai rimtų poslinkių. Tikėtis, kad nepilnamečių nužudymų kažkada nebus, yra visiškai naivu. [...] Kaip bebūtų liūdna, nežinome, kas tuos nužudymus padarys, bet žinome nužudymų skaičių, kurie vienaip ar kitaip bus padaryti“, – LRT.lt teigė jis.

Kodėl nusikalsta?

Per paskutinius 10 metų nepilnamečių nusikalstamumas mažėja praktiškai visose Europos šalyse. Pasak kriminologo, tai lemia 3 pagrindinės priežastys: jaunimas mažiau bendrauja gyvai, gauna daugiau dėmesio iš tėvų ir užauga nesmurtinėje aplinkoje. Tiesa, paskutinio aspekto įtakos Lietuvoje įvertinti dar negalima.

„Aiškiai matosi, pavyzdžiui, Švedijoje, Vokietijoje: kai jose labai aiškiai uždraustas smurtas auklėjant vaikus, t. y. fizinės bausmės, tai po 15–20 metų jau davė rezultatą – buvo mažiau patyčių mokykloje, mažiau smurto tarp pačių paauglių ir pan.“ – pasakoja jis.

Nors kriminologas sako, kad įvardinti tokių nusikaltimų priežastis yra labai sunku, nes veiksnių gali būti daug ir įvairių, yra pastebėta koreliacijų. 

„Labai aiškiai koreliuoja su nuoširdaus dėmesio stoka, su pripažinimo stoka, su neadekvačia reakcija į kažkokį nepilnamečio elgesį, geras ar blogas jis bebūtų (pavyzdžiui, kartais yra per daug giriamas, per daug išaukštinamas ar priešingai – per daug gniuždomas, per daug kritikuojamas, per daug tramdomas)“, – aiškina mokslininkas.

Šiandieninis linčo teismas

Nors žiniasklaidoje ir viešai neskelbiama, kas yra įtariamami nepilnamečiai, socialiniuose tinkluose jų tapatybė jau aiški. Čia susiformavo ir tikrų tikriausias linčo teismas – jų adresu skrieja patys bjauriausi komentarai, grasinimai, po siūlelį narstomi jų paskyrų įrašai ir nuotraukos socialiniuose tinkluose.

„Tokia psichozė yra tikrai ne pirma ir ne paskutinė. Tai yra nestabilios, įaudrintos ir kritiškai nemąstančios visuomenės ženklas“, – aiškina G. Sakalauskas, pabrėždamas, kad reakcijas viešojoje erdvėje seka jau ne vieną dešimtmetį.

Pasak jo, prieš 10–15 metų nepilnamečiai padarydavo dar žiauresnių nusikaltimų. Visuomenės teisimas vykdavo ir tuomet. Tiesa, jis buvo ne toks pastebimas, nes socialiniai tinklai pasitarnauja to sklaidai.

Prireikus į Jurbarką skirs daugiau policijos pajėgų

Jurbarke nuvilnijus 18-mečio nužudymo dramai, dabar dėmesio centre – žiaurus 16-metės sumušimas siekiant išprievartauti. Juo įtariamas vietinės politikės sūnus, o nusikaltimas padarytas kaimo turizmo sodyboje jaunuoliams švenčiant mokslo metų pabaigą.

Mergina – iš tvarkingos, bet nepasiturinčios šeimos, šiuo metu ji gydoma reanimacijoje. Visuomenė remia pečius mėgindami padėti bent finansiškai – teisinei ir vėlesnei medicininei pagalbai. Medikai lrytas.lt sakė dar negalintys atlikti operacijų dėl didelio 16-metės ištinimo. 

Nepilnamečiui pareikšti įtarimai dėl išžaginimo, po 2 parų jis, raštiškai pasižadėjęs neišvykti, paleistas iš areštinės 

Lietuvos policijos generalinis komisaras Linas Pernavas pabrėžia, kad situacija Jurbarke jam žinoma ir abu įvykiai nėra susiję.

„Situacija tikrai kontroliuojama, į visus įvykius pareigūnų reagavimas buvo tinkamas, įtariamieji operatyviai nustatyti ir buvo sulaikyti, dėl pirmųjų dviejų įvykių pradėti ikiteisminiai tyrimai, dėl įvykio sporto klube – nepilnamečiai nustatyti, vyksta aplinkybių patikslinimas, toliau bendraujama su savivaldybės administracija ir nepilnamečių tėvais“, – teigiama L. Pernavo komentare.

Situacija rajone, pasak generalinio komisaro, toliau bus stebima ir prireikus ten bus skiriama daugiau pajėgų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.