Lietuvoje

2019.05.29 11:10

Karbauskis: koalicijos nebėra, viskas prasideda iš naujo

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.05.29 11:10

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis nesureikšmina „socialdarbiečių“ ir „tvarkiečių“ pareiškimo, kad jie stabdo koalicinį susitarimą su „valstiečiais“. Jo teigimu, tai reiškia galimos naujos valdančiosios koalicijos formavimo pradžią.

„Valdančiosios koalicijos šiuo metu nėra. Turime pradėti derybas. Viską pradėsime nuo balto popieriaus lapo. Mes norime pasirašyti partijų susitarimą, “, – BNS sakė Lietuvos socialdemokratų darbo partijos vadovas Gediminas Kirkilas.

„Stabdome laikinai koalicinį susitarimą, nes susirinks derybinė grupė susitarti su koalicija“, – BNS trečiadienį sakė „Tvarkos ir teisingumo“ vadovas Remigijus Žemaitaitis.

„Šiandien nusiunčiami aiškūs signalai didžiausiai frakcijai, kad jei nori kuo greičiau susitarti ir priimti sprendimą, turi prasidėti derybos tarp partijų lyderių ir seniūnų“, – pažymėjo R. Žemaitaitis.

LRT.lt kalbinto R. Karbauskio teigimu, šie pareiškimai nuskambėjo dėl to, kad jis pakvietė „socialdarbiečius“, „tvarkiečius“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akciją-Krikščioniškų šeimų sąjungą (LLRA-KŠS) derėtis dėl naujo koalicinio susitarimo.

„Jų pareiškimas yra išdava mano kreipimosi. Čia nėra nieko netikėto, tai yra normalu. Tas koalicinis susitarimas, kuris buvo, yra nutraukiamas, pasibaigia galiojimas ir tada prasideda derybos dėl naujo koalicinio susitarimo, kuriame mes bandysime išplėsti valdančiąją koaliciją. Jų pareiškimas yra apie tai, kad viskas pradedama iš naujo. Ne koalicija derasi su dviem partijomis, o visos keturios partijos derasi tarpusavyje“, – teigė R. Karbauskis.

R. Karbauskis atkreipė dėmesį į tai, koalicinį susitarimą reikėjo nutraukti dėl to, kad galima būtų tarp partijų derėtis dėl koalicijos sudarymo, o ne dėl bendradarbiavimo susitarimų, kokie galiojo iki šiol.

„Tam, kad derėtis dėl koalicinės sutarties, reikia nutraukti galiojančią koalicijos sutartį ir sudaryti naują. [...] Taip (valdančiosios koalicijos nėra – LRT.lt), prasideda naujos derybos“, – aiškino R. Karbauskis.

„Dabar, nuo vakar vakaro de facto koalicijos nėra“, – pridūrė „valstiečių“ lyderis.

LVŽS lyderis tvirtino netikintis, kad prasidėjus deryboms dėl naujos valdančiosios koalicijos, „socialdarbiečiai“, „tvarkiečiai“ ir LLRA-KŠS kels daug sąlygų.

„Nemanau, kad tai yra su sąlygomis susiję. Čia yra tiesiog paprasčiausiais partijų pranešimas, kad prasideda derybos dėl naujos koalicinės sutarties. [...] Tai nėra sąlygų klausimas. Sąlygas išdava pačių derybų, ką, kas, kaip darome ir kas, už ką atsakome. Dabar tos derybos net neprasidėjusios“, – svarstė R. Karbauskis.

LVŽS vadovas nenorėjo spėlioti, kaip seksis derybose. Anot jo, nors „valstiečiai“ į derybas dėl koalicijos pakvietė „socialdarbiečius“, „tvarkiečius“ ir LLRA-KŠS, neatmetama, kad susiderėti gali pavykti tik su „socialdarbiečiais“. Kitų partijų, anot R. Karbauskio, LVŽS derėtis nekvietė, tačiau patikino, kad durys deryboms yra atviros ir kitoms parlamentinėms partijoms.

„Jeigu kažkas, žinodamas tai, kad mes atidarėme duris deryboms, staiga pasakytų, kad „mes norėtume šnekėtis apie tai“, mes tikrai būtumėme atviri šnekėtis. Kodėl turėtume nesišnekėti?“, – pažymėjo R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderis neatmetė galimybės, kad prasidėjus derybos su partijomis dėl koalicijos, gali būti perskirstyti ministrų portfeliai – kai kurias ministerijas galėtų valdyti kitos partijos. Tiesa, R. Karbauskio teigimu, apie tai kalbėti dar tinkamas laikas, mat pačios derybos dar neprasidėjo.

„Tas kvietimas partijoms sudaryti koalicinę sutartį yra kvietimas dalyvauti koalicijoje pilnavertiškai. [...] Dabar kvietimas partijoms yra pilnavertis – dėl įsijungimo į Vyriausybę. Dabar nereikia šnekėti apie tai, ar „žinom, turim ar neturim“, nes mes dar derybų net nepradėjome, bet jų pasekoje, aš tikiuosi, jei bus sutarta dėl koalicijos išplėtimo, tai tų partijų, kurios dalyvauti išplėstoje koalicijoje, atstovai atsiras ir Vyriausybėje, be abejonės“,  – komentavo R. Karbauskis.