Lietuvoje

2019.05.21 22:55

Prezidentų inauguracijos: nuo pagoniškų tradicijų iki specialios dainos ir 4 pokylių per dieną

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.21 22:55

Išrinktasis Lietuvos prezidentas liepos 12 dieną bus inauguruotas. Šios iškilmės rengiamos nuo 1919 metų, kai šalies vadovu buvo išrinktas Antanas Smetona. Inauguracijų mūsų šalies istorijoje buvo ir kuklių, ir pompastiškų. Vienos prabangiausių – Rolando Pakso, 2003-iaisiais jos atsiėjo per 300 tūkstančių litų, tai yra apie 90 tūkstančių eurų.

Kokia bus naujojo prezidento inauguracija, kol kas neaišku, ją rengs birželio pradžioje sudaryta Inauguracijos komisija.

Prezidento inauguracija turi kelis privalomus akcentus – priesaika Seime, kurią priima Konstitucinio Teismo pirmininkas, po to šalies vadovui įteikiamas aukščiausias apdovanojimas – Vytauto didžiojo ordinas. Tada Katedroje aukojamos mišios.

Naujasis prezidentas tradicijos nepakeis. Tačiau kaip iškilmės vyks toliau, jau spręs inauguracijos komisija. Svarbų žodį dėl jų tars ir pats prezidentas. Didžiąją dalį inauguracijos lėšų skiria prezidentūros kanceliarija.

„Inauguracinėje komisijoje būna apie 20 žmonių, joje paprastai būna prezidento kanceliarijos atstovai, išrinktojo prezidento įgaliotiniai ir kitų institucijų, kurios yra susijusios su inauguracija atstovai – Užsienio reikalų ministerija, Krašto apsaugos ministerija, Bažnyčia, policija“, – pasakoja prezidentės patarėjas Liudas Zakarevičius. 

Pirmojo atkurtos Lietuvos prezidento Algirdo Mykolo Brazausko inauguracija vyko 1993 vasario 25-ąją. Inauguracija norėta priminti Lietuvos istoriją nuo seniausių iki mūsų laikų. Renginiai prasidėjo ant Gedimino kalno, kur buvo atliktos senovinės ugnies apeigos. Vėliau prezidento vėliava nunešta į Vilniaus arkikatedrą, simbolizuojant pagoniškos Lietuvos įžengimą į krikščionybę.

Visai kitokia inauguracija buvo pradedant pirmąją Valdo Adamkaus kadenciją. Ją organizavęs Arūnas Pemkus prisimena, kad apie renginius daug buvo diskutuota su pačiu prezidentu. V. Adamkus norėjo, kad su naujais politiniais vėjais ateitų ir naujas įvaizdis.

V. Adamkus žinojo, kad aš dirbęs prezidento Ronaldo Reigano inauguracijos komitete 1985 metais, pasikvietė, sako „norėčiau, kad būtų toks labiau amerikoniškas stilius. Ką mes padarėme, ko nebuvo prieš tai ir ko nėra buvę po to, čia toks amerikoniškas stilius – mes padarėm keturis vakarėlius, kurie vyko tą vakarą po inauguracijos“, – prisimena A. Pemkus.

Po V. Adamkaus inauguracijos iki šiol yra likusios tradicijos – mišios katedroje, vėliavos nuleidimas ir perdavimas išeinančiam prezidentui.

2003 metais prezidentu tapus Rolandui Paksui atsirado naujų akcentų – sukurta speciali daina, kurią atliko operos solistai Irena Milkevičiūtė ir Vytautas Juozapaitis. Vilniaus padangę skrodė naikintuvai. Būtent dėl jų buvo kilęs konfliktas su sostinės meru Artūru Zuoku, kuris nenorėjo duoti leidimo skrydžiui. R. Pakso inauguracija įsiminė dar ir dėl to, kad daug dėmesio buvo skirta aiškiaregei Lenai Lolišvili. Ji per mišias sėdėjo už R. Pakso šeimos, dalyvavo ir iškilmingame priėmime. R. Pakso inauguracija atsiėjo per 300 tūkstančių litų, tai yra daugiau nei 90 tūkst eurų.

Antroji Valdo Adamkaus inauguracija buvo gerokai kuklesnė už pirmąją. Atsisakyta pokylio.

Pompastiškumo nebuvo ir per Dalios Grybauskaitės inauguraciją. Vos išrinkta ji pareiškė – pobūvių nebus. Skaičiuojama, kad 2009-aisiais inauguracijos renginiai atsiėjo apie 30 tūkstančių litų, o tai yra apie 9 tūkstančiu eurų.

„Prezidentė tiek 2008 ir 2014 metais tarė savo žodį ir norėjo, kad inauguracija būtų šventė visiems Lietuvos žmonėms. Dėl to tiek 2009, tiek 2014 metais nebuvo rengiamas absoliučiai joks priėmimas ir buvo organizuojamas tiesiog šventinis koncertas visai Lietuvai“, – sako L. Zakarevičius.

Tarpukariu ir posovietinėje Lietuvoje buvo inauguruoti septyni prezidentai. Ypač kuklios buvo tarpukario prezidentų – Antano Smetonos, Aleksandro Stulginskio, Kazio Griniaus – inauguracijos.

Prezidentų inauguracijos: ir kuklios, ir pompastiškos