Lietuvoje

2019.05.14 21:03

„Valstiečiai“ keičia toną: iš valdžios trauktis nesvarsto, prabilo apie koalicijos plėtimą

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.05.14 21:03

Nors prieš prezidento rinkimus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis prakalbo apie „valstiečių“ pasitraukimą iš valdžios, jei jų kandidatas į prezidentus Saulius Skvernelis nepateks į antrąjį rinkimų turą ir partija pralaimės Europos Parlamento rinkimus, antradienį LVŽS vadovas ėmė kalbėti kitaip – anot jo, panašu, kad „valstiečiai“ vieninteliai po prezidento rinkimų galės formuoti daugumą.

Apie tai antradienį po beveik keturias valandas trukusios LVŽS frakcijos posėdžio žurnalistams kalbėjo R. Karbauskis.

„Sprendimą dėl vyriausybės, dėl valdančiosios daugumos priiminės partijos taryba, kuri penktadienį vyks, bet pasisakoma buvo šiandien daug, reiškia, absoliuti dauguma, reikėtų sakyti, visi, pasisako už tai, kad mes turime prisiimti atsakomybę, kadangi matome, kad jos niekas kitas nesiruošia prisiimti. Šioje situacijoje atitinkamai tokia žinia bus perduota partijos tarybai ir partijos taryba priims sprendimą“, – aiškino R. Karbauskis.

„Mes dirbame prie to, kad valdančioji dauguma būtų dar labiau sustiprinta. Tai yra mūsų tikslas. Bet, ar ta valdanti dauguma, kuri dabar yra, būtų ar ne, sprendimą priims partija. Partijos pozicija paaiškės penktadienį, o atitinkamai kas bus išrinktas – prezidentė ar prezidentas – šnekėsis su valdančiąja dauguma, kadangi kitos, matyt, neatsiras. Kaip suprantu iš viešų komentarų, niekas ir nepretenduoja jos kurti, tai tokiu atveju bus ir kalba, bus ieškoma sprendimų“, – tęsė LVŽS lyderis.

Kiek vėliau R. Karbauskis, paklaustas, ką reiškia jo teiginys apie dabartinės valdančiosios koalicijos stiprinimą, pažymėjo, kad po antrojo prezidento rinkimų turo valdančioji koalicija gali padidėti – prie daugumos gali prisidėti Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga ir partija „Tvarka ir teisingumas“.

„Valstiečių“ lyderis teigė, kad frakcijos kolegos pateikė įvairias nuomones apie pareiškimą dėl galimo LVŽS traukimosi iš valdžios, bet kritikos esą dėl to jis nesulaukė.

„Šiandien tai (pareiškimą apie galimą traukimąsi iš valdžios – LRT.lt) vertinti, ar padėjo, ar nepadėjo (rinkimuose – LRT.lt), būtų neįmanoma. Tikrai tai nebuvo šantažas ar spaudimas rinkėjams. Tai buvo mūsų valia. Mes tą rinkėjų pasirinkimą vertiname kaip pasitikėjimą tam tikra prasme“, – komentavo R. Karbauskis.

Anot R. Karbauskio, frakcijoje diskutuojant dėl prezidento rinkimų pirmo turo, kuriame S. Skvernelis liko trečioje vietoje, jo ir premjero nuomonės išsiskyrė.

„Aš manau, kad iš mūsų rinkėjų buvo žmonių, kurie balsavo ne už mūsų kandidatą dėl to, kad jie paprasčiausiai vienaip ar kitaip, du ar daugiau metų buvo įkalbinėjami balsuoti už kitą kandidatą. Mano įsitikinimu ir daugelis žmonių pasakė, kad tai nėra balsavimas „prieš“ S. Skvernelį arba šitą vyriausybę“, – aiškino R. Karbauskis.

Jis tikino atmetantis bet kokius svarstymus viešojoje erdvėje apie tai, kad LVŽS frakcija gali skilti. Anot R. Karbauskio, vieningai „valstiečių“ išreikštas pasitikėjimas S. Skverneliu tai įrodo.

„Nėra tokio mūsų frakcijos nario, kuris keltų kokias nors abejones, nepasitikėjimą. [...] Visokios interpretacijos yra. Pastoviai kartojama, kad frakcija skils. Galiu užtikrinti ir Saulius patvirtins, kad jokių skilimo požymių frakcijoje nėra“, – komentavo R. Karbauskis.