Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.14 10:42

Sumišimas „valstiečių“ laive: užkulisiuose kalbama apie pokyčius Seime

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.05.14 10:42

Vis dar nerimsta aistros dėl Ramūno Karbauskio ir Sauliaus Skvernelio pareiškimų apie pasitraukimą iš valdančiųjų, o Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija susirinko į pirmąjį posėdį po prezidento rinkimų. Dalis „valstiečių“ ir toliau tikina pasitraukimui nepritariantys, o partijos lyderis ir premjeras ketina pasitikrinti pasitikėjimą.

Visgi akivaizdu, kad nuomonės valdančiojoje frakcijoje – nevieningos. 

Partijos pirmininko pavaduotojas Virginijus Sinkevičius teigė, kad frakcijos posėdyje apie galimą pasitraukimą iš valdančiosios koalicijos kalbėta nebuvo. 

„Tai, kas buvo iškomunikuota, pozicija nepasikeitė. R. Karbauskis yra sakęs, kad pasitikrins pasitikėjimą partijoje, bet tai greičiausiai darys suvažiavimas. Taryba nuspręs, ar šaukti suvažiavimą, ar yra pagrindas nepasitikėti lyderiu. Nuomonės nepasikeitė“, – teigė V. Sinkevičius, pridurdamas, kad nepritaria pasitraukimui iš valdančiosios daugumos. 

Tiesa, frakcijos nariai apie 20 minučių posėdžiavo be R. Karbauskio ir S. Skvernelio. Paklaustas, apie ką buvo kalbama, kol posėdyje nedalyvavo frakcijos lyderiai, V. Sinkevičius atsakė, kad kalbama buvo tik apie antradienio Seimo posėdžio darbotvarkę.

Galimas frakcijos skilimas?

Tačiau V. Sinkevičius nėra vienintelis manantis, kad pasitraukimas iš valdančiosios daugumos nebūtų tinkamas sprendimas. „Valstietė“ Virginija Vingrienė jau anksčiau yra sakiusi, kad nepritaria pasitraukimui. Tą ji patvirtino ir antradienį. 

Po posėdžio iš salės išėjusi politikė atrodė nervinga ir kartojo, kad savo poziciją jau išsakė anksčiau. Tiesa, ji pripažino, kad žmonių, nepritariančių pasitraukimui, yra ir daugiau. Kiek tokių politikų yra „valstiečių“ gretose, ji neatskleidė. 

„Aš išsakiau jau poziciją, tai buvo mano nuomonė, daugiau jos nekartosiu. Aš negaliu atsakyti kiek (yra nepritariančių pasitraukimui – LRT.lt), bet tokių yra. Tikslaus skaičiaus tikrai nežinau. Manau, kad turėtume dirbti iki galo. Tauta suteikė mums mandatą ketveriems metams ir mes turėtume atlikti savo pareigą. O prezidento rinkimai yra kitas formatas. Tai nereiškia, kad išsakytas nepasitikėjimas LVŽS“, – kalbėjo V. Vingrienė, kiek vengdama tiesiai atsakyti į žurnalistų klausimus.

Portalą LRT.lt pasiekė informacija, kad galimas „valstiečių“ frakcijos skilimas. Paklausta, ar nepatenkintų pasitraukimu žmonių frakcijoje yra tiek, kad būtų galima sudaryti kitą, atskirą frakciją, politikė atsakė, kad tai paaiškės vėliau ir nukreipė atsakymą pakartodama, jog mano, kad frakcija turėtų dirbti iki galo, t.y. iki kitų Seimo rinkimų, vyksiančių 2020-ųjų rudenį. 

Paprašyta patikslinti, ar yra bent 7 sprendimui nepritariantys žmonės, mat tiek žmonių reikia, kad būtų sudaroma frakcija, V. Vingrienė sakė: „Negaliu atsakyti į šitą klausimą, pamatysime, kai bus realūs sprendimai.“

Nuomonei, kad frakcija turėtų dirbti iki kadencijos pabaigos ir nesitraukti, pritaria ir Seimo pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė. Ji kalbėjo, kad frakcija yra nusiteikusi dirbti, o pasitraukimas yra lengviausias kelias: „Taip mano daugelis, kiek man teko bendrauti. Tačiau sprendimo dar nėra.“

Kalbasi su „valstiečiais“ dėl prisijungimo

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis žurnalistams sakė manantis, kad LVŽS frakcijoje išsiskyrė nuomonės ir neapsisprendžiama, kuria kryptimi toliau eiti.

„R. Karbauskis tempia lauk, matyt, toks vienas aštrus tempėjas, o tuo tarpu kiti žmonės yra atsakingesni ir mato, kad rinkėjai to teigiamai neįvertins“, – sakė G. Landsbergis. Jis taip pat kalbėjo nemanantis, kad pasitikėjimo pasitikrinimas partijoje R. Karbauskiui baigtųsi posto netekimu. 

Paklaustas, ar jam žinoma apie galimą „valstiečių“ frakcijos skilimą, konservatorių lyderis sakė neatmetantis tokios galimybės. Jau anksčiau kalbėta, kad TS-LKD atstovai kalbasi su kai kuriais „valstiečiais“ dėl prisijungimo prie konservatorių frakcijos. Apie tai paklaustas antradienį G. Landsbergis sakė:

„Negaliu nei patvirtinti, nei paneigti. Sakiau, kad yra besikalbančiųjų. Tų besikalbančiųjų vis dar yra. Niekas nieko nevilioja. Manau, kad žmonės vertina situaciją objektyviai ir supranta, kad yra sudėtinga dirbti frakcijoje, kurio darbinės nuotaikos yra nebelikę. Bent jau toks atgarsis pasiekia mus. Žmonės nori tęsti darbus."

Pasitikėjimą tikrinsis ir S. Skvernelis

Tai, kad frakcijoje nebuvo kalbėta apie pasitraukimą iš valdančiosios koalicijos, teigė ir R. Karbauskis. Pasak jo, partija šiuo metu orientuojasi į Europos Parlamento rinkimus. 

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis savaitės pradžioje teigė, kad frakcijoje kels R. Karbauskio atsakomybės klausimą. Tačiau „valstiečiai“ esą ir apie tai nekalbėjo. Tačiau R. Karbauskis teigė, kad kiekvienas partijos lyderis po rinkimų atsiklausia kolegų nuomonės. 

„Kalbėsime apie visų atsakomybę. Žinau, kad ir premjeras nori partijos palaikymą pasitikrinti. Bus balsuoja, tikriausiai, dėl pasitikėjimo manimi ir pasitikėjimo premjeru. Manau, kad partija be abejonių išreikš pasitikėjimą Sauliumi“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Penktadienį rinksis LVŽS taryba, kuri spręs, ar reikia kviesti suvažiavimą, kuriame bus patikrintas pasitikėjimas partijos lyderiu ir premjeru. 

Pats S. Skvernelis su žurnalistais antradienį bendravo nenoriai. Jis sakė nekomentuosiantis, kas bus kalbama frakcijoje. Paklaustas, ar tikrinsis pasitikėjimą ir kaip tai vyks, premjeras atsakė, kad partijos taryboje vyks slaptas balsavimas. S. Skvernelis nėra partijos narys. Kiek vėliau žurnalistams jis teigė, kad politinės krizės valstybėje nėra. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi