Lietuvoje

2019.05.09 18:06

Santykiai su Rusija: Puidokas ir Nausėda pažėrė kritikos dabartiniam požiūriui

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt 2019.05.09 18:06

Aš visada matau galimybę bendradarbiauti, bet klausimas, ar Rusija norės pasinaudoti tokia galimybe, LRT RADIJO kandidatų į Respublikos prezidentus debatuose sako Mindaugas Puidokas. Anot Gitano Nausėdos, tam tikri klausimai su Rusija gali būti išspręsti ir žemesniame lygyje.

Vertindamas dabartinę Rusijos politiką, G. Nausėda teigia, kad su šia šalimi Lietuva turi palaikyti gerus ekonominius ir kultūrinius ryšius, tačiau negali užmerkti akių į tai, kas vyksta Ukrainoje ir kaimyninėse šalyse.

„Tai yra kliuvinys aukščiausio politinio lygio kontaktams su Rusijos vadovais, bet, manau, kad turime ir toliau palaikyti ekonominius ir kultūrinius ryšius, nes šiandien kultūrinių mainų stokojame, mūsų žmonės mažai žino apie Rusijos pasiekimus, o Rusijos žmonės nedaug žino apie Lietuvą“, – sako G. Nausėda.

M. Puidoko aiškinimu, šiandien Lietuva turi pačią agresyviausią pasaulyje poziciją Rusijos atžvilgiu. Jis įsitikinęs, kad mūsų valstybei užtektų palaikyti esamą Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) poziciją, o tarpusavio santykius su Rusija ši šalis turėtų išsiaiškinti pati.

Palaikydama strateginius ryšius su Rusija, pasak M. Puidoko, Lietuva nepozicionuotų savęs kaip pagrindinės šios šalies priešės. „Šiandien mes padedame Putinui, kuriam lengva pulti tokią silpną valstybę kaip Lietuva ir laikyti ją priešu, nes tokios stiprios valstybės, kaip JAV, Rusija atakuoti negali“, – akcentuoja M. Puidokas.

G. Nausėda pabrėžia – svarbiausia neprarasti suvokimo, kokiame pasaulyje gyvename ir kokį kaimyną turime. Ekonomistas teigia pasisakantis už aiškiais principais ir saugumo garantijomis paremtą politiką. Dėl to jis skatina diplomatinį tarpusavio bendravimą. 

„Mes pavadiname juos teroristine, mafijos valstybe, bet ar norėtume, kad mus taip vadintų? Taip yra padaroma didelė žala Rusijos žmonių sąmonei ir pilamas vanduo ant Rusijos propagandos malūno, kuris dar triskart išpučia šiuos žodžius ir pateikia juos ant lėkštutės vietiniam klausytojui, suformuodamas Lietuvos, kaip priešės, įvaizdį. To reikia vengti“, – LRT RADIJUI sako ekonomistas.

Bendradarbiautų su Rusija

Anot G. Nausėdos, konkretūs klausimai su Rusija daugeliu atvejų gali būti išspręsti ir žemesniu lygiu. Susitikimo su Vladimiru Putinu atveju G. Nausėdai svarbiausia išliktų Lietuvos principinė pozicija.

„Aš manau, kad mums reikėtų labai greitai pasirinkti tą principinę poziciją, nes pati Rusijos pusė paklaustų, kaip jūs žvelgiate į situaciją Ukrainoje ar kitose šalyse“, – teigia G. Nausėda.

M. Puidoko manymu, tam, kad susitikimas su Rusijos vadovu įvyktų, jis turi būti prasmingas. Jis pritaria, kad svarbiausia nenusileisti savo principinėms pozicijoms.

„Kalbant apie Estijos prezidentę, mes iki galo nežinome, kaip atrodė jų susitikimas, kokios temos buvo detaliau aptartos, bet aš esu tvirtai įsitikinęs, kad Estijos prezidentė neprisižadėjo, kad sankcijos Rusijai bus atšauktos ir nepalaikė to, kas vyksta Ukrainoje“, – tvirtina M. Puidokas.

Nors, M. Puidoko teigimu, šiandien bendradarbiavimas su Rusija įsivaizduojamas sunkiai, Lietuva, kaip JAV partnerė, gerai suprantanti Rusijos mentalitetą, gali būti puiki pagalbininkė siekiant susikalbėti.

„Helsinkyje gali vykti susitikimas su Rusijos atstovais, bet Vilniuje niekaip. Būtent dėl šios žeidžiančios retorikos Rusijai pozicionuoti Lietuvą kaip priešą visų paprastų Rusijos žmonių atžvilgiu yra labai lengva. Propagandinėms televizijoms tai yra dovanėle, kurių profesionali užsienio politika negali sau leisti“, – pabrėžia M. Puidokas.  

Sankcijas vertina nevienodai

Vertindamas taikomos sankcijos Rusijai, G. Nausėda sutinka, kad jos nėra naudingos nei vienai, nei kitai pusei, tačiau galima įžvelgti ir tam tikrų privalumų.

„Aš apvažiavau nemažai Lietuvos įmonių, kurios 2014 metais pateko po tuo sankcijų mechanizmu. Jos konstatavo, kad, nepaisant tam tikro finansinio pablogėjimo, atrado naujas rinkas, diversifikavo savo eksportą ir šiandien yra tvirtesnės bei atsparesnės krizei, jeigu ji ištiktų. Ne visais aspektais sankcijos yra blogis“, – tvirtina G. Nausėda.

M. Puidokas sako, kad šiandien Lietuvos užsienio politika yra silpna ir lengvai prognozuojama, kas yra nenaudinga valstybei. Jo nuomone, Lietuva turi laikytis sankcijų prieš Rusiją, nes tai yra bendras Europos Sąjungos sutarimas, bet dėl griežtos retorikos prieš šią valstybę Lietuvos verslas nukentėjo labiausiai.