Lietuvoje

2019.04.24 21:25

Apie idėją drausti vartoti alkoholį nėščiosioms pasisakė ir Veryga: tik įstatymas nepadės

Indrė Makaraitytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.04.24 21:25

Valdantieji sako, kad jau yra rengiami teisės aktai, kurie draustų nėščiosioms gerti alkoholį. Tokią žinią trečiadienį paskelbė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, kai Lietuvoje viena po kitos gimdyti buvo atvežtos visiškai girtos moterys. Vienos iš jų kūdikis gimė stipriai apnuodytas alkoholiu, abiejų gyvybei buvo iškilęs rimtas pavojus, o jų vystymasis greičiausiai bus sutrikęs. Kas per rinkimus gražiai skamba – uždrausime, realybėje neveikia. Apie tai „Dienos temoje“ pokalbis su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga.

– Ministre, jūs ir jūsų partija yra vieni iš tų, kurie atėjo į valdžią ir iškart uždraudė, apribojo alkoholio prieinamumą. Bet aš, kaip suprantu, jūsų pozicija nuosaikėja ir ne draudimais viskas pasiekiama?

– Kai kur nuosaikėja, kai kur, matyt, ne. Tiktai sprendimo būdai toms skirtingoms problemoms yra ir tos priemonės, kurios buvo pritaikytos, davė rezultatų. Mes turime mažiau mirčių,  mažiau psichozių, mažesnį vartojimą, didesnį biudžeto surinkimą. Tai, ką darėme, pasiteisino, bet, žinoma, vien šios priemonės visų problemų neišsprendė.

Tai, dėl ko dabar visuomenė sutelktai diskutuoja, dėl tų dviejų tokių labai rezonansinių atvejų, kai nėščiosios atvyko gimdyti būdamos stipriai apsvaigusios, kelia naujų klausimų, jų yra įvairiausių grupių. Bet apie tai buvo kalbama ir anksčiau, tik tiek, kad visuomenė, labai įsijautrina bet kam, kas yra susiję su žodžiu alkoholis, ir net bandymai identifikuoti anksčiau asmenis, kurie turi problemų, ir tie Pasaulio sveikatos organizacijos klausimynai, net ir tai kėlė žmonėms savotišką pašaipą.

– Pone Veryga, žiūrėkite, tų moterų ir to socialinio sluoksnio žmonių, jeigu taip galima būtų pasakyti, kurie visiškai nesirūpina nešiojamu vaisiumi, ar planuodami vaikus vartoja alkoholį, narkotikus ar kitaip svaiginasi, jų nepasiekė šitos priemonės, čia akivaizdu.

– Nebūtinai, ne visos priemonės nepasiekia, nes tos priemonės, kurios yra žemo slenksčio, tiesa, tokios statistikos nebandžiau rinktis, kiek iš tų priklausomybių konsultantų, kurie jau dirba, yra paruošti pagal lenkų modelį, patys dažniausiai buvę priklausomi. Kiek jie turėjo ar neturėjo nėščiųjų, kurios turėjo problemų dėl vartojimo, nes ten tūkstančiui žmonių yra priimta, konsultuota pagalba suteikta. Tai yra būtent tiems, apie kuriuos kalbame, tai yra tiems, kurie yra problemiškai vartojantys. Tai dalis tų priemonių yra pasiekę šitą grupę, tik tiek, kad jų neužtenka, akivaizdu.

– V. Pranckietis yra pasakęs, kad vis dėlto reikia drausti nėščiosioms vartoti alkoholį. Jūs įsivaizduojate, kad, pavyzdžiui, be tų poros atvejų, kurie nuskambėjo, yra gerokai daugiau tokių atvejų greičiausiai. Jeigu jos net nežino, tos moterys, kad laukiasi, ar bent jau sako ir slepia nėštumą, kaip jas pasiekti, kokiais būdais prie jų prieiti ir uždrausti joms gerti alkoholį?

–  Nežinant turinio, man labai sudėtinga įsivaizduoti, kas konkrečiai yra siūloma įteisinti. Bet jeigu taip tiesiogiai įsivaizduoti, kad tiesiog parašytume įstatymą, kad nėščiai moteriai draudžiama vartoti alkoholį, manau, tai niekaip nepadės. Kas gi stovės šalia tų nėščiųjų ir kasdien sužiūrės?

Bet čia yra toks labai svarbus niuansas, kurį norėčiau paminėti. Visuomenė nepagalvoja, jeigu vaikas yra gimęs ir suaugęs žmogus jį nugirdytų, už tai jam grėstų tikrai labai rimta atsakomybė. Dabar, kol tas vaikas yra mamos gimdoje ir kol jo laukiamasi, atsakomybė yra tokia išplaukusi, neaiški.

Aš taip ir neradau laiko pasidomėti, kuo yra pasibaigęs atvejis, kada vienas vaikas, kuris gimęs su vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimais, ir aiškus priežastinis ryšys – mamos alkoholio vartojimas, buvo mamą padavęs į teismą už tai, kad jis gimė su tokiomis problemomis. Ji žinojo, kas vyksta, nežinau baigties ir, jeigu gerai pamenu, Danijoje veiksmas vyko. Tai patys vaikai anksčiau ar vėliau pradeda ieškoti, dėl ko jie gimė su įvairiomis problemomis.

Ir alkoholis nėra vienintelė problema, nes jeigu kalbame, kad reikia saugoti vaiką, yra daugiau bėdų, yra rūkymas nėštumo metu, yra kitas žalingas elgesys.

– Kaip pasiekti tuos žmones? Kalbame apie tai, kad nedrausti, ką kalbėti, ką daryti, įrankius, pavyzdžiui, įsivaizduojate, kaip galima pasiekti tas nėščiąsias?

– Didžiąją dalį jų galima pasiekti, nes absoliuti dauguma, išskyrus vieną, kitą atvejį, vis tik ateina pas gydytoją. Pirmas dalykas, ką reikia nustoti daryti, nes iki šiol vyksta, nustoti patarinėti vartoti alkoholį nėštumo metu. Paskaitykite mamų forumus, pamatysite, kokių ten perlų galima prisirankioti. Antra, nuoširdžiai paklausti be jokio smerkimo moters, kuri ateina ir paaiškėja, kad ji laukiasi, be jokios pašaipos bei smerkimo paklausti, ar nevartoja alkoholio, kiek ji vartoja. Dažnai įsivaizduojama, kad nedideli kiekiai jokios bėdos nepadarys ir panašiai.

– Reikia keisti apskritai gydytojų požiūrį į nėščiąją ir į alkoholio vartojimą, rūkymą.

– Taip, nedidelės dalies, bet ta nedidelė dalis ir pridaro problemų. Juk mes ir neturime masiškai nėščiųjų girtų gimdyklose, tai yra dalis, kuri rizikingai elgiasi. Reikėtų tikrai taip, kaip mes nieko blogo negalvodami, tikriname moteris dėl venerinių ligų, dėl lytiniu keliu plintančių, negalvodami, kad jos yra palaido elgesio, bet žinodami, kad yra rizikos – ir nuo vyro galima tų ligų pasigauti.

Lygiai tas pats ir su kitais rizikos veiksniais. Apie juos reikėtų klausti ir aiškiai pasakyti, ką reikia daryti. Dabar su tomis moterimis, kurios yra probleminės vartotojos ir jos negali nutraukti vartojimo dėl to, kad turi priklausomybę, ten jau yra visai kiti sprendimo būdai. Šitas moteris tikrai mato ne tik gydytojas, bet ir artimieji, kaimynai.

– Kad kai kurie jų artimieji tokie pat arba kaimynai tokie pat, kaip tos moterys. Vienos iš jų istorija buvo parašyta, apie ją žinojo, bet ir jos neturi kur parsivežti savo vaikelio. Ir mama, ir sesuo, ir visa šeima geria.

– Ir tie reti atvejai, kada jau tikrai yra ypač tragiškai blogai, nepaneigia poreikio padėti ten, kur galima padėti.

– Ministre, mes vėl jau dabar analizuojame, ką daryti. Kas tai turi daryti, socialinės tarnybos? 

– Ir socialinės tarnybos. Čia visi turi savo vaidmenis, aš minėjau, ką medikai turi daryti, kur yra labai svarbus jų vaidmuo pačioje pradžioje ir su aiškiomis žinutėmis. Toliau jie gali pastebėti irgi tam tikras rizikas ir tada jau nukreipti pas specialistus, kurie žino, kaip tvarkytis su priklausomybėmis.

 Jeigu nepavyksta vien tik su medikų pagalba susitvarkyti, nes įvairių situacijų būna, gali būti, kad vengiama, yra gydymas dėl įvairių priežasčių, o dėl nenoro identifikuoti save kaip priklausomą. Kanadiečiai turi tokį tikrai labai brangiai kainuojantį modelį, bet aš manau, kad jį verta daryti, nes vaikas su raidos defektais, su apsigimimais yra dar brangiau negu socialinis darbuotojas.

Kanadiečių patyrimu, tiesiog identifikavus tokią probleminę nėščiąją, moteriai priskiriamas darbuotojas ir visai jau praktiškai jos nepaleidžia iš akių, kol moteris pagimdo vaiką. Tai reiškia, prižiūri kiekvieną dieną, vertina, kaip sekasi, padeda susitvarkyti.

– Bet jau tuomet yra socialinės apsaugos ir darbo ministro prerogatyva, jau nebe sveikatos apsaugos.

– Taip, iš tikrųjų tie socialiniai darbuotojai dažniausiai yra savivaldybėse, jų gal net ir reikėtų šiek tiek daugiau, nors tokių moterų dar nėra labai daug.

– Kiek yra tokių moterų, kurios vartoja alkoholį nėštumo metu?

– Mes buvome iš Visuomenės sveikatingumo fondo užsakę tokį tyrimą, jis visiškai neseniai atliktas, tai paskutinėmis nėštumo savaitėmis 3 proc. moterų vartoja alkoholį. Taip buvo nustatyta, jeigu neklystu, iš vaiko kraujo, buvo metabolitai rasti. 

– Bet kokiais kiekiais vartoja?

– Aišku, ne tokiais, tikrai ne tokiais, kurios jau pačios atvažiavo su 2, 3 promilėmis ir vaikas su 4 promilėmis. Tokių bus tikrai vienetai, bet tokių, kurios apskritai per visą nėštumą pavartoja, jų yra daugiau, tikrai ne pavieniai atvejai. Bet su jomis, manau, tikrai galima susitarti ir, suteikus  pagalbą, nereikės jų sekioti socialiniam darbuotojui. Atsakau: neužmirškime, kad yra ir kitos problemos, yra narkotikų vartojimas, yra tas pats rūkymas, pagalbos reikia didesniam skaičiui.

– Ar galima sakyti, ministre, kad šiuo metu nėščiosios yra paliktos? Kaip pati suvokia, taip ir nešioja vaisių.

– Manau, kad retu atveju jos yra paliktos. Lietuva yra pasiekusi didžiulį progresą. Jeigu pasižiūrėtume į perinatalinį mirtingumą, tai yra kiek naujagimių miršta per pirmas dienas po gimdymo, esame tarp pažangiausių šalių. Vadinasi, nėščiųjų priežiūra Lietuvoje tikrai yra gera. 

Perinatalinis mirtingumas nesirenka. Naujagimis mirė arba nemirė. O mes nematome, kas už to mirusiųjų skaičiaus stovi, kokia  buvo moters arba mamos būklė. Kadangi mažėja bendrai tūkstančiui naujagimių gimusių vaikų, mirusiųjų skaičius, tai reiškia, kad gerėja situacija bendrąja prasme. Priežiūra yra gera, bet lieka tokių aklųjų zonų, kur iš tikrųjų nėščiosios medikams nepasirodo iš viso, tai joks medikas joms ir pagalbos negalės suteikti, jeigu jis tiesiog moters nemato. Ir nėra kaip jai padėti. Čia turi įsijungti ir tie žmonės, kurie būna aplinkui, kurie gali pastebėti.

Juk bėdų su tokiu paslėptu nėštumu yra, nesirūpinama vaiku, žinome istorijų ir kitokių, kai atsikratoma vaikelio, yra paliekamas, pametamas ir panašiai. Tai ne tik alkoholis yra problema, visa visuomenė turi aktyviai stebėti.

– Ir draudimais čia nieko nepasieksi.

– Žiūrint, kokiais draudimais. Visos tos priemonės, kurios yra pritaikytos, ir reklamos draudimas, ir kainos, veikia visus žmones, veikia tuos, kurie dabar auga, ir dar nėra nei besilaukiantys, nei planuojantys šeimą. Tai duos efektą. Tik tiek, kad to efekto nebus toms moterims, kurios šiandien jau yra priklausomos, joms reikia kitų priemonių. 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.