Naujienų srautas

Lietuvoje2015.05.20 11:51

V. Blinkevičiūtė apie vadovavimą LSDP: trūksta pirmininkių moterų

Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė neatmeta galimybės ateityje kandidatuoti į Socialdemokratų partijos pirmininkus. „Nemanau, kad mūsų parlamentinėms partijoms moterys vadovautų prasčiau nei vyrai“, – pažymi politikė. Politologas Algis Krupavičius teigia, kad V. Blinkevičiūtė, norėdama tapti partijos vadove, susidurtų su keliomis nepalankiomis aplinkybėmis.

Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė neatmeta galimybės ateityje kandidatuoti į Socialdemokratų partijos pirmininkus. „Nemanau, kad mūsų parlamentinėms partijoms moterys vadovautų prasčiau nei vyrai“, – pažymi politikė. Politologas Algis Krupavičius teigia, kad V. Blinkevičiūtė, norėdama tapti partijos vadove, susidurtų su keliomis nepalankiomis aplinkybėmis.

Gegužės pradžioje Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pirmininku dvejų metų kadencijai perrinko Algirdą Butkevičių. Tai – jau trečioji jo kadencija šiame poste.

Į LSDP pirmininkus partijos skyriai taip pat buvo iškėlę V. Blinkevičiūtę, Zigmantą Balčytį bei Seimo vicepirmininką Gediminą Kirkilą, tačiau jie savo kandidatūras atsiėmė.

Pats A. Butkevičius užsiminė, kad partijos vadovo rinkimuose turėtų būti sveika konkurencija, todėl jis mano, jog kitame partijos suvažiavime partija rinks jau kitą vadovą.

Kaip galimus savo įpėdinius A. Butkevičius mato jaunimą: Jonavos merą Mindaugą Sinkevičių, Vilniaus vicemerą Gintautą Palucką, Seimo narį Jurą Poželą, savo patarėją Justą Pankauską, jaunųjų socialdemokratų pirmininką Ramūną Buroką.

Savo ruožtu V. Blinkevičiūtė pažymi, kad geriausias rezultatas pasiekiamas tada, kai patirtis ir jaunystė sudaro bendrą sąjungą. „Būtų gerai, kad į politinių sprendimų priėmimą įsitrauktų vis daugiau žmonių, bet, manau, jaunystės ir patirties balansas atneš daugiausiai naudos“, – portalui LRT.lt kalbėjo europarlamentarė.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktos apklausos, kurias užsakė DELFI, rodo, kad V. Blinkevičiūtė – itin mėgstama politikė. Apklausos rodo, kad ji yra potenciali kandidatė į premjeres. Jos tinkamumą šioms pareigoms įvertino 5,3 proc. apklaustųjų, ir tai yra trečia politikė po A. Butkevičiaus ir Liberalų sąjūdžio lyderio Eligijaus Masiulio.

V. Blinkevičiūtė: man – 50 plius

Pasak V. Blinkevičiūtės, apie įpėdinius reikia galvoti visą laiką, tačiau politikė teigė niekada nevertinusi ir nevertinsianti žmonių pagal amžių.

„Aš vertinu pagal gebėjimus užimti konkrečias pozicijas. [...] Tikrai nemanau, kad tik liberalai jauni, nes kai kurie jų yra mano vienmečiai. Socialdemokratai iš tiesų turi jaunų žmonių, kurie užima rimtas pozicijas. Jie jau dirba, užima politinius postus, dalyvauja sprendimų procesuose“, – pastebi politikė.

Pasiteiravus, ar kalbėdama apie jaunimą partija nesivaiko politinių madų, kad joms neva turi vadovauti nauji ir jauni lyderiai, V. Blinkevičiūtė atsakė: „Žinoma, gal tai šiek tiek ir madinga dabar. Todėl paklausiu: atsinaujiname ar atsijauniname? Jei tai būtų bendra, tuomet būtų geras rezultatas.“

Pati politikė taip ir neatsakė, ar ketina grįžti į Lietuvos politiką – tą esą parodys laikas. „Kol kas negaliu pasakyti [ar kandidatuosiu į pirmininkus]. Tikrai negalvoju, kad esu sena, man – 50 plius. Pratęsėme pensinį amžių, tai man iki pensijos toli, dar visko gali būti gyvenime. Šiandien nesu priėmusi tokių sprendimų.“

Anot europarlamentarės, jei vadovas dirba gerai, jis nebūtinai turi būti keičiamas. „Juolab kad LSDP nėra ta partija, kurioje pirmininkai keičiasi tik kas 10–20 metų“, – pridūrė V. Blinkevičiūtė.

Tačiau ji pastebi, kad politiniame gyvenime trūksta partijoms vadovaujančių moterų. „Ko gero, nėra nė vienos parlamentinės partijos, kuriai vadovautų moteris. Tikrai negalvoju, kad moterys prasčiau vadovautų nei vyrai, bet, žinoma, ne pagal lytį tas vertinimas turi būti. Partijos lyderis ir vadovas turi didžiulę atsakomybę, reikia turėti daug tam tikrų savybių, patirties ir išminties. Išsikovoti pagarbą partijoje – ne vienos dienos darbas“, – LRT.lt dėstė V. Blinkevičiūtė.

Jos manymu, būsimuose partijos pirmininko rinkimuose bus ne vienas kandidatas: „Galbūt bus ir tas pats A. Butkevičius, kuris iš tikrųjų puikiai tvarkosi su savo pareigomis. Atvirai pasakysiu, kad, mano nuomone, jis puikiai tiktų kandidatuoti į prezidentus. Trokščiau, kad taip būtų ir rimtai palaikysiu.“

Politologas: yra ir palankių, ir nepalankių aplinkybių

Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius politologas Algis Krupavičius teigia, kad V. Blinkevičiūtė, nepaisant jos darbo gerokai nuo Lietuvos nutolusiame Europos Parlamente, išlieka viena populiariausių iš socialdemokratų politikų.

Ji, pasak A. Krupavičiaus, visuomenės nuomonės apklausose neretai yra minima kaip antras geriausias kandidatas į ministrus pirmininkus iš Socialdemokratų partijos, be to, visuomenėje ji yra gerai atpažįstamas šios partijos veidas.

„Savo autoritetą ji susikūrė dirbdama net keturiose vyriausybėse 2000–2008 metais viename ir tame pačiame socialinės apsaugos ir darbo ministrės poste. Beje, šis postas yra itin socialdemokratinio pobūdžio ir labai gerai atitinka šios partijos ideologinę kryptį“, – sako A. Krupavičius. 

 KTU profesorius primena, kad ši politikė dalyvavo ne vienuose rinkimuose, tarp jų – ir 2004 m. Prezidento rinkimuose. Nuo pat pirmųjų žingsnių politikoje ji esą sugebėjo tapti gera komunikatore.

„Galiausiai savo kompetenciją Europos reikaluose ji gerokai išplėtė 2009-aisiais tapusi EP nare. Jos šiandieninė politinė patirtis yra įvairiapusė, o visuomenės pasitikėjimas yra pakankamai aukštas, tad ji gali pretenduoti iš esmės į bet kurį politinį postą Lietuvoje, įskaitant ir Socialdemokratų partijos lyderio“, – tvirtina A. Krupavičius.

Vis dėlto, pasak politologo, kelios aplinkybės šiuo metu nėra palankios V. Blinkevičiūtei.

Pirmiausia, kaip teigia A. Krupavičius, partijos lyderis, jei partija nėra vieno lyderio organizacija, turėtų veikti tiesiogiai Lietuvos politikos arenoje, o ne iš Briuselio ar Strasbūro.

„Antra, socialdemokratai turi nemažai moterų partijos vadovybėje, bet jos neužima aukščiausių postų Seime ar Vyriausybėje. Galima sakyti, kad LSDP yra ganėtinai „vyriška“ partija. Trečia, LSDP turi populiarų pirmininką. Nuo 2016 m. Seimo rinkimų rezultatų priklausys jo politinės karjeros trajektorija.

Jei rezultatai bus palankūs socialdemokratams, tai, matyt, A. Butkevičius sieks išlaikyti premjero postą ir jam bent iki naujo Seimo kadencijos vidurio, o tiksliau iki 2019 m. Prezidento rinkimų, būtų visai pravartu likti ir partijos vadovo kėdėje. Tiesa, čia gali būti įvairių scenarijų“, – sako politologas.

Bet, pasak A. Krupavičiaus, V. Blinkevičiūtei visais atvejais artimiausiais metais reikia aktyviai dirbti ne tik Briuselyje, bet ir Lietuvoje, kad ji būtų tarp realių kandidatų į socialdemokratų lyderius: „O ta aplinkybė, kad Lietuvoje nėra moterų partijų pirmininkių yra jai palanki.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi