Į Lietuvą sugrįžęs šaltukas už lango vėl piešia žiemišką peizažą: šalį uždengė purūs sniego patalai, o Vilniumi tekančią Nerį pamažu ėmė kaustyti ledas.
Antrosios gruodžio savaitės pradžioje Lietuvą sukaustė pirmasis rimtas šių metų šaltukas. Kaip skelbia LHMT meteorologai, gruodžio 8 d. pati žemiausia oro temperatūra buvo užfiksuota Akmenėje, ten šaltukas paspaudė iki 20,6 laipsnių.
Ne ką šilčiau buvo ir kitame Šiaurės Lietuvos rajone – Joniškyje termometrai tąnakt rodė 19,3 laipsnio žemiau nulio.

Termometrų stulpeliams kritus gerokai žemiau nulio, nubudę poledinės žūklės mėgėjai turėjo progą apsidžiaugti, mat vandens telkinius ėmė kaustyti ledas.
Ne išimtis – ir Vilnių vagojanti Neris. Nors iki galo upė neužšalo, vandenyje jau ėmė formuotis pirmosios ledo lytys. Praėjusiais metais ižas Neryje atsirado panašiu metu – apie tai portalas LRT.lt rašė 2020 m. gruodžio 11 d.
Nuotraukose Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos feisbuko paskyroje galima pamatyti panašų vaizdą – ledas ėmė kaustyti ir Šušvės upę. Nesunku pastebėti, jog upių paviršiuje susidarė į blynus panašūs ledo luitai.

„Tokie diskai susiformuoja, kai atitrūkęs ledo, sniego ar kitokio objekto gabaliukas papuola į santykinai ramią upės atkarpą, kurioje srovė sukasi iš lėto ratu. Šios srovės pamažu ledą nugludina, jis darosi apvalesnis, kol pamažu priaugdamas naujas ledo sluoksnis po sluoksnio pasiekia gražią ir apvalią formą.
Toks reiškinys atrodo dar įdomiau, kai susiformuoja vienas didelis ledo ratas ir jis pamažu sukasi. Šiuo atveju matome daug ledo blynelių (nes upės vanduo bando pasidengti ledu), tad plaukiojantis ižas (ledo–sniego gniužulai) pateko į ramią upės vagos dalį ir tada buvo suformuoti štai tokie apvalūs blyneliai“, – aiškinama „Meteo.lt“ feisbuko paskyroje.

Tiesa, šaltis šalyje ilgai užsibūti neketina. Kaip gruodžio 9 d. LRT RADIJUI kalbėjo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikas Paulius Starkus, jau penktadienio naktį į Lietuvą atslinks šiltesni orai, kurie su savimi kartu atneš ir kitą pavojingą reiškinį – lijundrą. Daugiau apie orus skaitykite specialioje LRT.lt orų skiltyje.
Žiemiškas Vilniaus peizažas – LRT.lt nuotraukų galerijoje.









