Kultūra

2019.03.13 23:00

Arūnas Gelūnas: Lietuvos dailės muziejaus finansavimas nuteikia melancholiškai

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.13 23:00

Dailininkas, filosofas, politikas Arūnas Gelūnas laimėjo konkursą Lietuvos dailės muziejaus vadovo pareigoms užimti. Jis keičia Romualdą Budrį, kuris muziejui vadovavo 40 metų. „Vėzdu nemojuosiu,“ – sako A. Gelūnas ir tikina, kad naujoms idėjoms įgyvendinti ieškos bendraminčių tarp esamų muziejaus darbuotojų.

Populiarių filmų herojai dažnai pasakoja, kaip vienas ar kitas paveikslas pakeitė jų gyvenimą. Naujasis Lietuvos dailės muziejaus vadovas A. Gelūnas, paklaustas, ar realiame gyvenime taip būna, iš pradžių juokiasi ir sako: „Tikrai ne“. Tačiau susitikimo dieną atveda prie vieno paveikslo.

„Štai čia tas darbas. Vaikštant po labai gražias Verkių rūmų apylinkes ir užsukus į vidų dar ne tik gamtos, bet ir kultūros šiek tiek pasisemti, aš atradau Ludovico Carracci pavardę. Pasakiau budėtojoms, kad čia turbūt klaida, kaip gali būti Lietuvoje tokio kalibro menininko kūrinys. Sako, ne, tai tikrai yra L. Carracci kūrinys „Kristus kape“ ir aš buvau priblokštas“, – pasakojo A. Gelūnas.

Šis meno kūrinys anksčiau eksponuotas Verkių rūmuose, šiandien jau Radvilų rūmų muziejuje. A. Gelūnas sako, kad neišdildomą įspūdį palikęs paveikslas jį tarsi susiejo su visu muziejumi.

Konkursą laimėjęs vadovas sako norįs, kad ir kiti žmonės atrastų čia eksponuojamus darbus, jų istorijas kaip savas. Todėl pirmiausia ieškos, kaip prabilti į lankytojus: vaikus, paauglius, suaugusiuosius. Į kiekvieną sava kalba, pasitelkiant naująsias technologijas. 

„Tai yra tikrai įdomu, tai skatina daugybę idėjų, ir svarbiausias aspektas turbūt yra, kad ne vien direktorius būtų entuziastas, bet jo kolegos, ekspertai, kurie čia dirba ilgus metus, taip pat patikėtų ta vizija, ir visi dirbtų drauge“, – kalbėjo A. Gelūnas.

Panorama

Muziejaus darbuotojos pasakoja, kad per dieną sulaukia iki 10 lankytojų. A. Gelūno teigimu, taip neturėtų būti, nes 250 tūkst. eksponatų rinkinys yra įdomus ir Lietuvos, ir užsienio lankytojui.

Lietuvos dailės muziejus – didžiulis. 9 padaliniai Vilniuje, Klaipėdoje, Palangoje ir Juodkrantėje.  Didelė dalis filialų – atnaujinti, tačiau didžiausi muziejai Vilniuje dar laukia restauracijos: Taikomosios dailės ir dizaino muziejus, Radvilų rūmai bei Paveikslų galerija. Taip pat bus keičiama ekspozicija ir Juodkrantės miniatiūrų muziejuje.

„Radvilų rūmai yra tas objektas, kuris tarsi sustojęs laike, tai kaip tik šiuo metu vyksta rūmų atkūrimo projektas, istoriškai prarastų korpusų atstatymo. Čia atsivers visiškai naujos ekspozicinės erdvės, ir ta užsienio meno kolekcija tikrai sužibės visiškai naujomis spalvomis“, – pasakojo naujasis Dailės muziejaus vadovas.

A. Gelūnas tikisi, kad restauruotų Radvilų rūmų kieme jau bus galima švęsti Vilniaus 700 metų gimtadienį.

A. Gelūnas dėl muziejaus vadovo pareigų atsisako Seimo mandato. Prieš tai buvo kultūros ministru, ėjo ambasadoriaus prie UNESCO pareigas. Grafiko specialybę įgijęs ir Japonijoje tobulinęsis A. Gelūnas taip pat yra baigęs filosofijos studijas.

Politiko kėdės atsisakantis naujasis muziejaus vadovas juokauja, kad Dailės muziejaus finansavimas jį nuteikia melancholiškai, tačiau tiki, kad pajėgs suderinti rimtą tiriamąją veiklą ir pramogą, nes lankytojui svarbu įrengti vietą, kur galėtų ir jaukiai išgerti arbatos, ne tik klausytis po kojomis girgždančio parketo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt