Pirmadienį, gegužės 19 dieną, pianistė, pedagogė, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Mūza Rubackytė‑Golay švenčia 70-ąjį gimtadienį.
Gimtadienio proga pianistę pasveikino Vyriausybės vadovas Gintautas Paluckas ir palinkėjo neblėstančios kūrybinės liepsnos.
„Talentas, ryžtas ir darbas išgarsino Jus ir Lietuvą visuose pasaulio žemynuose. Jūsų įspūdingomis interpretacijomis žavėjosi žymiausių pasaulio koncertų salių lankytojai, koncertavote solo ir su iškiliausiais dirigentais bei orkestrais. Didžiai prasmingas Jūsų sumanytas ir sėkmingai organizuojamas projektas – Vilniaus fortepijono festivalis. Savo gilią patirtį parduodate jaunajai kartai, esate svarbių tarptautinių konkursų komisijų narė.
Gerbiamoji Mūza, nuoširdžiai sveikinu Jus gražaus jubiliejaus proga ir linkiu neblėstančios kūrybinės liepsnos, gausių aplodismentų visose koncertų salėse, kuriose skambės Jūsų meistriškai atliekama muzika“, – sakoma premjero sveikinime.
Jubiliejaus proga M. Rubackytę‑Golay pasveikino ir kultūros ministras Šarūnas Birutis.
„Pasirodymai garsiausiose pasaulio koncertų salėse ir gausi diskografija jau seniai įrodė Jūsų profesinį meistriškumą, unikalų talentą pajausti muziką ir įtaigiai ją perteikti klausytojams. Savo sukaupta patirtimi ir meninėmis įžvalgomis dosniai dalijatės su jaunąja pianistų karta, puoselėdama aukščiausius muzikos standartus. Ačiū už ryškius lietuviškumo ženklus pasaulinėje muzikos erdvėje, tegul ir toliau jie skamba garsindami mūsų muzikinę kultūrą ir Lietuvos vardą“, – sveikindamas pianistę sako Š. Birutis.
Apie M. Rubackytę-Golay
Kaip skelbiama Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje, M. Rubackytę vaikystėje skambinti fortepijonu mokė motina ir teta. Jaunoji pianistė debiutavo 7-erių metų – su Lietuvos kameriniu orkestru skambino Lietuvos filharmonijos Didžiojoje salėje.
1973–1976 metais ji studijavo Lietuvos konservatorijoje, 1982 metais baigė Maskvos P. Čaikovskio konservatoriją ir aspirantūrą, 1988–1989 metais tobulinosi Paryžiaus nacionalinėje muzikos ir šokio konservatorijoje, 1990–1991 metais – Paryžiaus A. Cortot aukštojoje muzikos mokykloje. Nuo 1978 metų su pertraukomis dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, 2009 metais tapo profesore.
Nuo 2010 metų M. Rubackytė – F. Liszto tarptautinės asociacijos biuro narė, nuo 2011 metų – Lietuvos Liszto asociacijos „Lisztuania“ prezidentė. Rengia meistriškumo kursus įvairiose valstybėse, yra pianistų tarptautinių konkursų žiuri narė, Tarptautinio Vilniaus fortepijono muzikos festivalio įkūrėja ir meno vadovė (2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019). Išleido biografinę knygą „Gimusi po fortepijonu“ („Née sous un piano“, 2020; lietuvių kalba pasirodė 2022). Apie M. Rubackytę sukurtas dokumentinis filmas „Mūza“ (2023, režisierė Agnė Marcinkevičiūtė).

M. Rubackytė koncertuoja Europos, Amerikos, Azijos, Afrikos valstybėse su žinomais simfoniniais orkestrais, rengia solo koncertus prestižinėse koncertų salėse, skambina su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu, Lietuvos kameriniu, Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, Vilniaus kvartetu. Įgrojo plokštelių, padarė radijo įrašų, išleido daugiau kaip 35 kompaktines plokšteles.
Yra įvertinta įvairiais apdovanojimais, tarp jų – Gedimino ordino Komandoro kryžius (1997), Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premija, Lietuvos nacionalinė premija (abi 2006), Lietuvos muzikų sąjungos „Auksinio disko“ apdovanojimas (2008), ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didysis kryžius (2018), Vengrijos ordino „Už nuopelnus“ Riterio kryžius (2024).
Pianistė garsėja ir yra plačiai pripažinta kaip vengrų kompozitoriaus Franzo Liszto muzikos atlikėja. Kalbėdama apie ryšį su F. Lisztu, M. Rubackytė LRT.lt yra sakiusi, kad susitikimas su jo kūryba, įvykęs tada, kai muzikė buvo dar visai maža, niekada jos nepaliko: „Tai – kaip gija per visą mano karjerą, per visą mano muzikės profesiją.“
Taip pat skaitykite
Nepraleiskite svarbiausių kultūros naujienų ir gaukite jas kiekvieną penktadienį į savo elektroninio pašto dėžutę užsisakę LRT kultūros naujienlaiškį. Šio naujienlaiškio nenorėsite atsisakyti.



