Kultūra

2019.01.25 22:56

Vilniaus miestui – išskirtinė dovana

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.25 22:56

Vilniaus gimtadienio proga Chodkevičių rūmuose atidaryta unikali vieno eksponato paroda. Čia eksponuojamas ankstyviausias Vilniaus atvaizdas, atkeliavęs iš Slovėnijos respublikos archyvo.

XIV amžiaus antrosios pusės žemėlapio fragmentas, kuriame pirmą kartą pavaizduotas Vilnius, yra ankstyviausias iki šiol žinomas kartografinis šaltinis, kuriame vaizduojama Lietuvos sostinė. Tai taip pat tai ankstyviausias ikonografinis Vilniaus vaizdas. Šis unikalus eksponatas atvežtas iš Slovėnijos archyvo Liublianoje. 

Vilniaus vardas pirmą kartą buvo užrašytas XIV amžiaus pirmojoje pusėje, o to paties amžiaus antrojoje miestas jau vaizduojamas su mūro vartais ir bokštais kaip Europos dalis. 

Šis ikonografinis, istorijos ir istorinės geografijos šaltinis savo verte prilygsta pirmajam Lietuvos paminėjimui 1009 m. Kvedlinburgo analuose ir 1323 m. sausio 25 d. Lietuvos valdovo Gedimino laiškui, kuriame pirmą kartą paminėtas Vilnius. Žemėlapio fragmentas mažai tyrinėtas istorikų ir dar nepakankamai įtrauktas į mokslinę erdvę.

Pasak parodos kuratoriaus šis žemėlapis atrastas XIX amžiuje, tačiau tyrinėtas tik šiame.

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt