Kultūra

2019.01.24 00:47

Galimai rasti ankstyvieji J. Basanavičiaus eilėraščiai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.24 00:47

Literatūros ir meno archyvo darbuotojai trečius metus vykdo programą – keliauja į lietuvių diasporas Australijoje bei Pietų Amerikoje ieškodami vertingų dokumentų ir gelbėdami juos nuo išnykimo. Pasak archyvo vadovo Juozapo Blažiūno, bendruomenės vis mažiau aktyvios, palaikančių bendruomenių veiklą vis mažiau, todėl daug dokumentų tiesiog išmetami.

Iš pastarųjų metų kelionių po Australiją atvežtas ir daugiausia mįslių užminęs eksponatas – sąsiuvinis, kuriame, tikėtina, ankstyvieji Jono Basanavičiaus eilėraščiai, tačiau tai dar reikės įrodyti po kelerių metų tyrinėjimo.

Pirmą kartą Lietuvos literatūros ir meno archyvo direktorius J. Blažiūnas Australijos lietuvių bendruomenėse Sidnėjuje, Melburne, Adelaidėje lankėsi prieš kiek daugiau nei metus. Tuomet į archyvą atvežta pirmoji siuntos dalis: bendruomenėse sukaupti dokumentai, nuotraukos, laiškai. Dabar archyvą pasiekė antroji.

Tarp visų dokumentų, kaip vieną netikėčiausių radinių J. Blažiūnas įvardija sąsiuvinį. Jame – ranka rašyti eilėraščiai su nurodyta jų užrašymo vieta ir data. Būtent tai labiausiai sudomino ir užminė mįslę.   

„Istorija tokia, kad ranktaštuką Sidnėjuj radome bibliotekoje ,apatinėj lentynoj, visi buvo jį pamiršę. Ten šalia buvo Danutės Giedraitytės dokumentai, eilėraščiai, datos ir miestai, kur visa tai užrašyta, pavyzdžiui, Lukšiai 1913 metai, Maskva 1910, yra Charkovas, Raseiniai. Svarstėme, ar tai nurašyti tekstai gal? Kuo tai įdomu, Lukšiuose tuo metu mokytojavo J. Basanavičius. Čia toliau lauks tyrimai, reikės palyginti jo raštą“, – sako J. Blažiūnas. 

Australijos lietuvių bendruomenių archyvas literatūros ir meno archyve bus nagrinėjamas dvejus metus.

Plačiau – Margaritos Alper reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt