Kultūra

2018.11.30 22:24

Vilniuje koncertavo „Eurovizijos“ nugalėtojas S. Sobralis: prakalbo lietuviškai ir gyrė nacionalinę virtuvę

Gertrūda Stripeikytė, LRT.lt2018.11.30 22:24

Penktadienio vakarą „Compensa“ koncertų salėje vyko 2017 metų „Eurovizijos“ nugalėtojo, džiazo muzikanto Salvadoro Sobralio koncertas, kuriame skambėjo dainos iš naujojo albumo. „Atlikėjo stiprybės – nesuvaidintas jausmas ir tai, kad muzika sklinda iš jo visos esybės. Ji tikra, o paprastai tai, kas tikra, puikiai matosi“, – dar prieš koncertą sakė festivalio „Kaunas Jazz“ organizatorius Jonas Jučas.  

Prieš koncertą S. Sobralis portalui LRT.lt sakė, kad nesijaudina – prieš lipant ant scenos jį aplanko kitokie jausmai.

„Niekada nesijaudinu, vienintelis dalykas, kurį patiriu – adrenalinas. Tampu isteriškas, bet tai nėra baimė. Dėl to, ką patyriau gyvenime, jaudinuosi tik tada, kai negaliu kontroliuoti situacijos. Jei patenku į gydytojų rankas – jaudinuosi, nes ne aš valdau situaciją. O koncertuojant – žinau dainas, muzikantus, esančius šalia. Net „Eurovizijoje“ nesijaudinau, puikiai mokėjau dainą. Viskas, ką jaučiu, tai energija“, – sakė atlikėjas.

Prieš koncertą jis spėjo apžiūrėti Vilnių – pasivaikščiojo po senamiestį, o rytoj lankysis Užupyje. Labiausiai dainininką sužavėjo tai, kad gatvėse mažai žmonių. „Tai turbūt dėl šalčio. Nežinau, kaip jį ištveriate“, – juokavo S. Sobralis.

„Dar niekur šio koncerto su dainomis iš naujojo albumo nedainavau anglų kalba. Įdomu, kaip žmonės reaguos į dainas ispanų ir portugalų kalbomis. Žinoma, visada sakau, kad geriausia kalba – muzika. Manau, kad žmones ji palies“, – tikėjosi atlikėjas.

Su koncerto publika atlikėjas pasisveikino lietuviškai, taip pat lietuvių kalba išvardijo ant scenos esančius intrumentus. S. Sobralis taip pat juokavo, kad mielai visą programą būtų sudainavęs lietuvių kalba, tačiau tam įgyvendinti neužteko laiko.

„Niekada negalvojau, kad kada nors dainuosiu Lietuvoje tokiai miniai žmonių. Tai neįtikėtina. Kaip ir neįtikėtini jūsų mėsos kukuliai, apsupti bulvėmis“, – pilnai koncertų salei sakė S. Sobralis.

Į Lietuvą pasikviesti S. Sobralį sumanė „Kaunas Jazz“ organizatoriai. „Jis kuria artimą, šiltą, nesvetimą džiazui programą, nors yra ir paprastesnių dainų. Jo grupėje groja labai geras pianistas“, – sako koncerto iniciatorius J. Jučas.

„Pagalvojome, kad tai rami, nuoširdi muzika – kad ir šiek tiek lengvesnio plano, bet prieššventiniam laikotarpiui visiškai tinka. Lietuvos publika iš „Eurovizijos“, įvairių publikacijų neblogai jį žinojo. Turiu keletą draugų, kurie matė jo koncertus anksčiau ir garantavo, kad tai šiltas, švelnus, dvasingas koncertas. Manau, kad taip ir yra“, – priduria J. Jučas.

Koncerto organizatorius atskleidžia, kad norint pasikviesti Europoje sparčiai išpopuliarėjusį atlikėją teko pasistengti: „Mes buvome iniciatoriai ir tarėmės ne dėl vieno koncerto. Vargu, ar dėl vieno koncerto jis būtų važiavęs. Mano žiniomis, Baltijos šalyse jis turi keturis koncertus – vieną pas mus, vieną Latvijoje ir du Estijoje. Būtent čia, pas mus, jis pradeda savo turą.“

Nors užsienio žvaigždės dažnai turi ypatingų pageidavimų, S. Sobralio komanda, sako J. Jučas, nebuvo įnoringa.

„Turėjome pateikti instrumentus, pavyzdžiui, fortepijoną. Tas, kuris paprastai stovi koncertų salėje, jiems netiko, todėl pastatėme didelį koncertinį „Yamaha“ fortepijoną – geresnės klasės, nei buvo prašyta. Norėjosi viską įgyvendinti pilnai“, – teigia jis.

„Esu patenkintas, kad jie nevalgo to paties, ko ir aš nevalgau – jūros gėrybių ir žuvies, o vietoje to paprašė termiškai apdirbtos mėsos. Manau, toks reikalavimas dėl atlikėjo sveikatos – jam persodinta širdis“, – tikina J. Jučas.

Jį patį labiausiai stebina atlikėjo nuoširdumas ir atsidavimas: „Manau, kad Sobralio stiprybės – nesuvaidintas jausmas ir tai, kad muzika sklinda iš jo visos esybės. Ji tikra, o paprastai tai, kas tikra, puikiai matosi, kokia ta muzika bebūtų, kadangi ji eina iš žmogaus nuoširdžiai, neapgaudinėjant savęs ir publikos, užgauna kiekvieno širdį ir negali palikti klausytojo abejingo.“

Koncerte skambėjo ir pergalę „Eurovizijoje“ S. Sobraliui pelniusi daina „Amar pelos dois“. Prieš ir po koncerto buvo galima įsigyti naująjį atlikėjo albumą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.