Kultūra

2018.11.23 22:20

Prancūzija ketina grąžinti pasisavintus meno kūrinius Afrikos šalims

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.11.23 22:20

Prancūzijos prezidento pavesti meno ekspertai savo rekomendacijose siūlo pakeisti šalies įstatymus taip, kad Afrikos valstybės galėtų atgauti savo kultūrinį paveldą. Pažadą grąžinti Afrikoje sukurtus, bet į Prancūziją per kolonizaciją atvežtus kūrinius Emmanuelis Macronas davė pernai ir tai sukėlė daug diskusijų meno pasaulyje.

Eifelio bokšto šešėlyje 2006 metai  tuometis prezidentas Jacquesas Chiracas atidarė „Quai Branly“ muziejų ir jis per dešimtmetį sulaukė daugiau nei milijono lankytojų. Muziejuje galima apžiūrėti Amerikos, Azijos ir Afrikos meno kūrinius. 46 tūkst. jų į Prancūzija parvežti Afrikos kolonistų.

E. Macrono pavesti ekspertai rekomenduoja grąžinti Afrikos kultūrinį paveldą keičiant įstatymą, ginantį Prancūzijos teises į kūrinius, net jeigu įrodyta, kad iš Afrikos jie buvo pagrobti. Siūloma kurti dvišalius komitetus. Pavyzdžiui, tarp Prancūzijos ir Benino ar kitos savo paveldą atgauti norinčios valstybės.

„Komitetai dirbtų kartu sprendžiant, kurie darbai lieka Prancūzijoje, o kurie turėtų grįžti į Afriką. Nemanykite, kad visi 46 tūkstančiai darbų staiga ims ir pradings iš muziejaus“, – pabrėžia Benino Zinsou meno fondo pirmininkė Marie Cecile Zinsou.

Rekomendacijos iš ekspertų E. Macronas paprašė po to, kai pernai lapkritį, per vizitą Burkina Fase pareiškė, kad tarp jo prioritetų – grąžinti Afrikai jos meno kūrinius. Pažadas sukėlė daug diskusijų meno pasaulyje.

„Nepriimtina, kad didelė dalis kelių Afrikos valstybių kultūrinio paveldo laikoma Prancūzijoje. Tam yra istorinių aiškinimų, bet jokio rimto pateisinimo“, – 2017 metais sakė Prancūzijos prezidentas.

Skeptikai abejoja, ar Afrikos valstybės sugebės grąžintus kūrinius tinkamai saugoti ir prižiūrėti. Jie mano, kad iš Prancūzijos dėl konfiskacijos baimės ims bėgti privatūs kolekcininkai, ir pabrėžia, kad šiuolaikinės Afrikos valstybės nėra tapačios XIX a. amžiaus karalystėms, į kurias įžengė prancūzai.

„Sako, grąžinkite, kam priklauso, bet kam priklauso? Tose šalyse darbai nebuvo daugiau nei šimtmetį. Prancūzija pastatė visą „Quai Branly“ muziejų tiems darbams saugoti ir juos rodyti“, – tikina kolekcininkas Adamas Lindemannas.

Apžvalgininkai sako, kad jei Prancūzija pradės grąžinti meno kūrinius, spaudimo sulauks ir kiti buvę kolonistai – vokiečiai, britai, belgai – savo muziejuose taip pat laikantys vertingų meno kūrinių iš Afrikos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.