Kultūra

2018.08.23 06:53

V. Landsbergio-Žemkalnio archyvo paroda bus eksponuojama jo projektuotuose rūmuose

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.08.23 06:53

Prieš pusę amžiaus architektas Vytautas Landsbergis-Žemkalnis Lietuvos literatūros ir meno archyvui perdavė savo asmeninį darbų fondą. Šiuo metu rengiamasi architekto parodai, kurioje bus eksponuojama nemaža dalis šio archyvo. Paroda bus atidaryta jo projektuotuose „Pieno centro“ rūmuose. 

Literatūros ir meno archyve rengiamasi parodai, kurioje bus eksponuojama nemaža dalis didelio architekto V. Landsbergio-Žemkalnio archyvo, kurį jis 1966 m. perdavė literatūros ir meno archyvui. Tai ir jo eskizai, brėžiniai, laiškai, kiti dokumentai.

Pasak parodą kuruojančios Marijos Drėmaitės, V. Landsbergis-Žemkalnis – vienas žymiausių ir produktyviausių XX a. Lietuvos architektų, jo kūryba labiausiai tyrinėta, jai skirtos dvi knygos, rengta nemažai parodų, todėl gali kilti klausimas, ką naujo galėtų atskleisti ši paroda. Kuratorė pabrėžia, rengiamos parodos išskirtinumas – joje bus tik literatūros ir meno archyvo eksponatai. O ir proga yra – šiemet sukanka 125 metai nuo architekto gimimo.  

„V. Landsbergio-Žemkalnio archyvas yra vienintelis toks išsamus architekto archyvas, kurį dar 1966 m. architektas perdavė ir jis nuolat papildomas. Šiuo metu yra 2380 bylų ir tai leidžia mums žvelgti naujai į jo kūrybą, gyvenimą. Kartu jis yra ilgaamžis – gyveno 100 metų, ir kaip koks Džeimsas Bondas dalyvavo visuose Lietuvos istorijos etapuose“, – pasakojo architektūros istorikė, parodos kuratorė dr. Marija Drėmaitė.

Parodos architektai Ona Lozuraitytė ir Petras Išora sako, kad jų siekis kuriant parodos erdvę – išvengti sterilios, galerinės erdvės, todėl ji bus eksponuojama V. Landsbergio-Žemkalnio 1931 m. suprojektuotame viename ryškiausių Kauno tarpukario modernizmo pastatų – „Pieno centre“.

V. Landsbergio Žemkalnio paroda „Pieno centro“ rūmuose bus atidaryta rugsėjo 7 d.

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.