Kultūra

2018.08.12 23:04

Ar turi būti statoma Vorutos pilis?

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.08.12 23:04

Jau 20 metų Anykščių valdžia puoselėja planus pastatyti medinę Vorutos pilį, nors istorikai ir nepatvirtina, kad karaliaus Mindaugo laikais ši pilis stovėjo ant netoli Anykščių esančio Šeimyniškėlių piliakalnio. Pirmas kartas vietos valdžiai dėl rangovų kaltės buvo nesėkmingas, todėl vėl žada imtis statybų, nors nežino, iš kur gaus lėšų. 

Prieš dvejus metus Anykščių rajono valdžiai palaiminus, statybininkai ėmėsi darbo. Ant Šeimyniškėlių piliakalnio turėjo iškilti Vorutos pilis. Jei ne statybininkų brokas – pilis gal būtų baigta. Įtarus, kad pamatai pilies svorio neatlaikys, sutartis su statybininkais buvo nutraukta.

Tačiau Anykščių valdžiai noras pastatyti medinę, kaip manoma, Mindaugo valdymo laikais XII amžiuje čia stovėjusią pilį, neišgaravo. 

„Visų pirma, ta pilis pirmiausia reikalinga Lietuvos istorijos mokymui. Matome atvažiuoja šeimos su vaikais, jie čia mokosi istorijos ir ateityje, kai atsiras medinė Mindaugo pilis čia bus didžiulis turistų traukos objektas ir moksleivių turizmo“, – sako Anykščių rajono vicemeras Sigutis Obelevičius.

Istorikai nesutaria, kur galėjo stovėti Vorutos pilis. Yra daugybė versijų. Pagal vieną jų XIII amžiuje ant Šeimyniškėlių piliakalnio stovėjusi medinė Vorutos pilis buvo viena iš karaliaus Mindaugo rezidencijų. 

Vietos opozicijos atstovai kritikuoja valdančiųjų norą statyti pilį be aiškaus finansinio plano, nors 29 milijonų eurų biudžetas nedeficitinis, o beveik trijų milijonų paskola grąžinama. Pasak jų, lėšų kultūrai, švietimui ir infrastruktūrai niekada negana.

Valdžios užmojų statyti visus metus veikiančią pilį nesupranta ir kai kurie anykštėnai.

20 metų pilį žodžiais ir darbais statanti Anykščių valdžia ir dabar negali pasakyti – kada ir už kokias lėšas ji bus pastatyta.

Plačiau apie tai – Zinaidos Paškevičienės ir Giedriaus Vitkausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.