Naujienų srautas

Kultūra2018.07.10 07:01

Išpildyta dailininko V. Kasiulio svajonė grįžti į laisvą Lietuvą

Vilniuje, Antakalnio kapinių menininkų kalnelyje perlaidotas dailininkas Vytautas Kasiulis ir jo žmona Bronė. Iš Lietuvos pasitraukęs per karą, dailininkas sakydavo, kad grįš tik tada, kai ji bus laisva. Simboliška, kad grįžo, kai Lietuva mini ir savo atkūrimo, ir dailininko šimtmetį.

Dailininko Vytauto Kasiulio ir jo žmonos Bronės urnos pašarvotos prieš 5 metus įsteigto V. Kasiulio vardo muziejuje. Praėjus daugiau nei 20 metų nuo dailininko mirties, jis grįžo į Lietuvą. Simboliška, kad grįžo šiemet, kai švenčiamas atkurtos Lietuvos šimtmetis.  

Dailininkas V. Kasiulis – atkurtos Lietuvos bendraamžis, gimęs 1918 m., savo pirmuosius 20 metų praleido Lietuvoje, 1944 m., po tapybos studijų Kauno meno mokykloje, jis išvyko į Austriją ir Vokietiją tobulintis.

Išvykusio dailininko likimą nulėmė karo baigtis, į Lietuvą jis nebegrįžo. Po 5 metų jis Paryžiuje atidarė pirmąją savo parodą.

Paryžiuje V. Kasiulį greitai pastebėjo kolekcininkai ir galerijų savininkai. Jo darbai imti eksponuoti Berlyne, Ženevoje, Niujorke, Kopenhagoje. Paryžiuje Kasiulis gyveno iki mirties 1995 m., ten ir buvo palaidotas Pantin kapinėse.

Pasak V. Kasiulio sūnaus Vytauto, tėvai visą gyvenimą laukė progos, kada galės grįžti į Lietuvą.

„Jie vis galvojo, kokią dieną bus proga grįžti. Jie norėjo grįžti, kol gyvi buvo. Man rodos, gražu, kad jie dabar grįžta. Žinau, kad jie labai mylėjo Lietuvą. Aš atvažiavau, pamačiau, kaip gražiai atsistatė Lietuva, pagalvojau, reikia, kad jie namo pagaliau grįžtų“, – kalbėjo V. Kasiulio sūnus Vytautas.

„Man teko bendraut 1972 m., kai buvau Paryžiuje. Kviečiau, sakau, Vytautai, laikas grįžti į Lietuvą su paroda, o jis atsakė: grįšiu tik tada, kai bus laisva Lietuva. Šiandien grįžo, deja, urnoje. Jo svajonė išsipildė – dabar jau jie Lietuvoje visiems laikams“, – pasakojo Nacionalinio dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys.

V. Kasiulio žmona Bronė dailininką pergyveno 15 metų. Jos dėka Lietuvą pasiekė V. Kasiulio archyvas, kurį sudaro 950 kūrinių, iš kurių 260 yra aliejinės tapyba, o visa kita – paveikslai, atlikti pastelės, guašo, litografijos, akvarelės ir kitomis technikomis.

Dailininkas V. Kasiulis su žmona palaidoti Antakalnio kapinių menininkų kalnelyje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi