Kultūra

2018.07.07 21:16

„Bliuzo naktys“: daug saulės, meilės ir „atominių“ atlikėjų

DELFI.lt 2018.07.07 21:16

Festivalio „Bliuzo naktys“ antroji diena Lūksto ežero pakrantėje prasidėjo maudynėmis ir saulės voniomis. Pašiūrėje vyksta koncertai, aktyvioje zonoje garuoja kava, palapinių miestelyje plazda vėliavos. Penktadienio vakarą trispalvių buvo pilna festivalio aikštė. Valstybės dienos tradiciją – visiems kartu giedoti himną – pagerbė ir ryškiausios bliuzo žvaigždės iš JAV ir JK – Sugaray Rayford bei Bex Marshall. Įsijautę į festivalio gyvenimą jiedu ne tik surengė ugninius koncertus, bet ir ėjo pabendrauti su festivaliautojais.

Moteris ir gitara šių metų „Bliuzo naktų“ programoje – dažnas reginys. Tačiau taip, kaip ant scenos atrodė argentinietė Vanesa Harbek, galėtų sau leisti ne kiekviena. Nebent ji būtų Bex Marshall iš Anglijos, Mama Rokenrolas.

Kvatojanti ir žavinga, kalbanti kimiu balsu ir besišypsanti akimis, ji iškart atkreipia dėmesį. Bex jau seniai ne 17-a, tačiau jos marškinėliai pabrėžtinai išryškina krūtinę, skrybėlė byloja apie klajūnės sielą, o akyse – velniukai. Kaip tik dėl tų velniukų ji sustabdė organizatorių mašiną ir nuėjo pabendrauti su festivaliautojų kompanija, kuri šiais metais pasirinko įvaizdžio temą „Angelai ir Demonai“.

„Tai – mano stiliaus žmonės!“ – pasakė B. Marshall ir nuėjo su velniais fotografuotis.

Kai šie pasiūlė jai užsitempti milžinišką guminę demono kaukę, artistė nusimetė skrybėlę ir nebijodama susigadinti makiažo ir ilgiausių priklijuojamų blakstienų, ėmėsi guminio velnio veido.

„Tai yra akimirkos, iš kurių susideda gyvenimas. Labai smagu“, – pasakė ji, pasifotografavusi su lietuviais persirengėliais.

Bliuzo sunkiasvorio Sugaray nuotraukų albume – fotografijos su tautiniais drabužiais pasipuošusiomis lietuvaitėmis. Didelės širdies artistas, pasidabinęs elegantišku jūros mėlio spalvos švarku, marškinėliais su Svarovskio kristalų kaukole ir masyviais sidabro žiedais, mielai pozavo festivaliautojų asmenukėms. Žmonės jį apgulė prie artistų namelio, kai amerikietis bliuzmenas su festivalio organizatoriumi Algirdu Barniškiu-Blėka ir savo gitaristu Gino prisėdo ant bliuzo suoliuko minutėlę kitą gyvai „padžeminti“.

Užtraukęs iš visų plaučių savo jausmingąjį bliuzą, Sugaray akimoju subūrė auditoriją. Tai, ką vėliau jis išdarinėjo ant didžiosios festivalio scenos, buvo verta atidėti į šoną viską ir tiesiog stebėti jo šou. Tai buvo bliuzo šokis, bliuzo ugnis, nemarioji bliuzo dvasia.

Neįtikėtinas buvo ne tik pirmojo vakaro headlineris, bet ir jo komanda, susirinkusi iš Niujorko, Rytų Los Andželo, Holivudo, Londono – tai muzikantai, groję su „Deep Purple“, Amy Winehouse, Sealu, nominuoti „Grammy“.

„Jie mane vadina popiežiumi. Sako, kad mane labai traukia eiti pakalbėti su tauta. Kai jau pradedu dainuoti, galiu tai daryti 2-3 valandas, niekaip nenoriu liautis“, – juokėsi Sugaray. Lydimas gitaristo, jis perėjo festivalio aikšte, dainuodamas tiesiai žmonėms.

Kiek anksčiau tokias eitynes į minią surengė ir V. Harbek.

„Viešpatie, kaip čia gera, kodėl aš turiu išvažiuoti, kai linksmybės tik prasideda?“ – saulei leidžiantis kalbėjo Vanesa.

Lietuvių bliuzo karalienė Arina, kuri penktadienio vakarą buvo ir jautri-romantiška, ir deganti-laukinė, publikos taip pat buvo išmaudyta ovacijose. Patiko klausytojams ir jos netikėta dovana – ant scenos atlikėja pasikvietė savo draugą trimitininką Vytautą Grubliauską-Kongą, kurio kraujo DNR tikrai yra bliuzo.

Visi, kurie ilgisi bliuzo kvapo iš hipių laikų, gražiausias emocijas „Bliuzo naktyse“ gali patirti dar šeštadienį. Oras puikus, žmonės mėgaujasi paplūdimiu, gyvenimu ir muzika. O festivalis dar tik įpusėjo: šeštadienio vakarą koncertuos ir „Baltasis Kiras“, ir „Garbanotas Bosistas“, ir Domantas Razauskas, ir Lietuvos bliuzo žvaigždžių orkestras, ir Boney Fields.