Kultūra

2018.07.07 20:15

10 Liaudies buities muziejaus pastatų stogai vis dar uždengti tik plėvele

Loreta Mačiulienė, Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.07 20:15

Pernai nuo liūčių nukentėjo 16 Liaudies buities muziejaus Rumšiškėse pastatų stogai. Saugant juose laikomus eksponatus stogai lig šiol uždengti celofano plėvele. Keturis stogus muziejus perdengė savo lėšomis, dviems pinigų davė kultūros ministerija. Kitiems tvarkyti lėšų nėra.

Pernai nuo lietaus stipriai nukentėjo 16 muziejaus pastatų stogai. 10 iš jų stogai dar vis apdengti celofanu. O eksponatai, sako, nepaprastai vertingi, jie – vieni seniausių muziejuje.

„Tos plėvelės atsirado, siekiant apsaugoti dar pastatuose esančius smulkesnius eksponatus, namų apyvokos daiktus, žemės ūkio padargus“, – sakė Liaudies buities muziejaus direktorė Violeta Reipaitė.

Liūtys nepagailėjo ne tik ypač vertingų, bet ir labai didelių pastatų – klojimų, daržinių, tvartų stogų. Muziejininkai džiaugiasi, kad jau perdengtas pats didžiausias – daugiau nei 500 kv. m ploto Suvalkijos Obelynės sodybos klojimo stogas. Tvarkomas ir nukentėjęs Dzūkijos vienkiemio, Rudaminos sodybos klojimas.

Stogą nendrėmis dengiantis Gediminas sako dirbantis pusantro mėnesio, o vienam meistrui tai – didelis darbas.

„Senovėje dėdavo kulius, rišdavo, vytelėm po apačia, dėdavo rugius, dengdavo šiaudais. Šiais laikais šiaudais nedengia, nes anksčiau būdavo kūlimo mašinos, tuos šiaudus naudodavo. Dabar dengiama nendrėmis. Nendrės nėra impregnuojamos, nes nelaikytų prievaržos“, – pasakojo meistras Gediminas Zelionka.

2 pastatų stogams sutvarkyti pernai lėšų skyrė kultūros ministerija, dar 4 nuo liūčių nukentėjusius stogus muziejus sutvarkė savo lėšomis ir daugiau pinigų sako neturintys.

„Vėl parašėme prašymą šiais metais, bet gavome atsakymą, kad nėra numatyta lėšų šiais metais, ir patarė parengti stogų tvarkymo rinkodarinį planą, išdėlioti per 5 metus. Tokį rimtą stogų tvarkymo mokslinį planą mes ir padarėm, pateikėme ministerijai, tačiau atsakymo dar kol kas jokio neturime“, – kalbėjo Liaudies buities muziejaus direktorė.

„Pinigų negavo, nes kaip jūs ir minėjote, buvo paprašyta parengti planą. O biudžetas, kaip žinote, planuojamas kitiems metams, tai kada jau yra biudžeto priėmimo stadija ir pateikiamas planas, galima tikėtis pinigų ne kitą mėnesį, bet kitiems metams. Kaip ir buvo planuota, kitais metais pinigų muziejaus pastatų rekonstrukcijai, remontui, avarinių situacijų likvidavimui, yra planuojama, bus skirta“, – žada Kultūros ministerijos atstovas Arūnas Malinovskis.

Muziejuje iš viso – 150 pastatų. Kasmet muziejininkai savo lėšomis sutvarko 6–7 pastatų stogus. Norint sutvarkyti visus stogus, reikėtų daugiau nei 1 mln. eurų, bet, pasak muziejaus direktorės, ir tai – ne išeitis, nes eksponatai reikalauja nuolatinės priežiūros ir investicijų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.