Kultūra

2018.05.31 23:51

Režisierius A. Obcarskas sujungė XIX a. pjesę ir realią „Germanwings“ katastrofą

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.05.31 23:51

Nacionalinis dramos teatras sezoną baigia „Jaunųjų kūrėjų programa“. Praėjusią savaitę įvyko Giedrės Kriaučionytės spektaklio vaikams premjera, o savaitgalį teatre debiutuoja režisierius Antanas Obcarskas ir dramaturgas Laurynas Adomaitis. Jie pristato spektaklį „Voicekas“, sukurtą pagal dvi realias istorijas ir bando atsakyt į klausimą, kodėl žmonės ima žudyti.

Spektaklyje „Voicekas“ režisierius Antanas Obcarskas drauge su dramaturgu Laurynu Adomaičiu jungia vokiečių dramaturgo Georgo Buchnerio pjesę „Voicekas“ ir realią piloto Andreaso Lubitzo istoriją. Jas sieja šių žmonių elgesys – žymiausios G. Buchnerio pjesės „Voicekas“ pagrindas yra istorinė medžiaga, tikro žmogaus gyvenimo istorija, kai kareivis Francas Voicekas nužudo savo vaiko motiną XIX a., o XXI a. „Germanwings“ pilotas Andreasas Lubitzas pražudo lėktuvą žmonių, rėždamasis į Alpes.

Režisierius sako, kad tokį spektaklio dramaturgijos sprendimą pasiūlė pats G. Buchneris, nes jis savo pjesei pasirinko tikrą įvykį, kuris tapo pagrindu jo kūrybai.

„Aš dabartyje lygiai tą patį pamačiau, kad galima būtų pasiskolinti G. Buchnerio strategiją – įsivardinti kažkokį tai tikrą faktą, kaip A. Lubitzo katastrofą. Nežinau, kaip tai pavadinti – tragediją ar savižudybę, ar žmogžudystę. Atsispirti nuo fakto, šiek tiek remtis jo biografija, bet fantazuoti „Voiceko“ rėmuose“, – pasakojo A. Obcarskas.

„Voiceko“ spektaklis vyksta oro uosto salėje, kur tuojau bus pradėtas įlaipinimas į 2015 m. kovo 24 d. „Germanwings“ skrydį iš Barselonos į Diuseldorfą.

„Aš tarp jų matau tik vieną skirtumą, kad nūdiena siūlo voicekams, kurie vaikšto tarp mūsų, kitokio tipo ginklus. Jei tikrojo Voiceko rankose atsidūrė peilis, tai dabartis gali pasiūlyti mašinos vairą, lėktuvo šturvalą ar dar kažką, tada išauga pasekmės“, – sakė režisierius.

Pasak Voiceko vaidmens atlikėjo aktoriaus Giedriaus Savicko, įdomu nagrinėti šių žmonių elgesio priežastingumą – kodėl jie pasielgė taip, kodėl aplinka to nepastebėjo.

„Įdomiausia, kas priverčia mus tai daryti. Atsitinka taip, kad žmogus kažką padarė, ir mes sakom, kad jo, lyg matėsi, lyg galėjo būti, aš sapnavau, kad taip atsitiks. Nieko nėra, niekada tu pats nežinai, kas su tavim gali atsitikti. Mes nesame žudikai, bet ir esame“, – kalbėjo aktorius G. Savickas.

Režisierius sako, kad spektaklio scenografija nėra gaminta spektakliui, ji sukurta iš ore jau buvusių daiktų, tikrų lėktuvo sėdynių, tikros piloto kėdės ar lėktuvo durų.

„Voicekas“ yra nacionalinio dramos teatro „Jaunųjų kūrėjų programos“ dalis. Jo premjera bus surengta birželio 1–2 dienomis, o birželio viduryje šioje programoje bus parodytas naujausias Manto Jančiausko darbas „Laimės respublikoje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.